Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
W2 Usługi badań i pomiarów
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena teleskopowa - jak mierzyć

26 Gru 2007 21:12 1561 6
  • Poziom 10  
    Witam!
    Mam pytanie. Odkąd prawidłowo mierzyć długość anteny, aby wysunąć ją na odpowiednią długość? Jest to Diamond SRH789. Odpowiednie części zaznaczyłem na zdjęciu:

Antena teleskopowa - jak mierzyć
  • W2 Usługi badań i pomiarów
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • W2 Usługi badań i pomiarów
  • Poziom 10  
    Tzn jaki numerek na obrazku?
  • Poziom 23  
    Wbrew pozorom pytanie jest doskonałe-jak zmierzyć antenę do mobilka. Przecież jak podłączę ją do analizatora to analiator będzie przeciwwagą dla niej a nie faktyczne radio i łapsko operatora. Zna ktoś patent na pomiar parametrów antenki do mobila z wykluczeniem wpływu oprzyrządowania?
  • Poziom 15  
    Bruum napisał:
    Wbrew pozorom pytanie jest doskonałe-jak zmierzyć antenę do mobilka. Przecież jak podłączę ją do analizatora to analiator będzie przeciwwagą dla niej a nie faktyczne radio i łapsko operatora. Zna ktoś patent na pomiar parametrów antenki do mobila z wykluczeniem wpływu oprzyrządowania?
    Najlepszy pomiar będzie w takim układzie, w jakim antena ma docelowo pracować - czyli na radiu i w "łapsku operatora". Zgrubnie teleskop można ustawić na S-metr i uchometr przy odbiorze - z doświadczenia (z inną anteną): różnica 2cm na 2m dawała mi spadek siły odbieranego sygnału o ok. 1,5-2S. Bardzo przydatnym ustrojstwem jest wskaźnik natężenia pola przy nadawaniu. Nawet nie miernik - to bardzo dokładne w liczbach bezwzględnych nie musi być, wystarczy że pokaże że po wysunięciu teleskopu albo natężenie pola wzrosło albo zmalało. Uwaga - może być wrażliwe na ułożenie tzw. "łapska".
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    diskacz napisał:
    Witam!
    Mam pytanie. Odkąd prawidłowo mierzyć długość anteny, aby wysunąć ją na odpowiednią długość? Jest to Diamond SRH789...

Podstawowym parametrem każdej anteny jest pomiar od "zimnego" końca , czyli GND tej że amteny.

Na rysunku "czerwone linie" wcale nie oznaczają jej długości a ni jej indukcyjności (dodanej).

Wydaje mi się , że pomiedzy tymi (czerwonymi) liniami , niema żadnej indukcyjności , co świadczy o tym iż antena ta ma rezonans tylko przy swojej elektrycznej długości.

Jeżeli tak jest jak piszę , to pomiar tej jej długości , powinien byc mierzony od jej podstawy , czyli złacza samej anteny (pomijając jej wtyk z masą).

Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Mam jeszcze jedno pytanie dot. tej anteny. Czy wysuwając ją na określoną długość biorę pod uwagę współczynnik skrócenia czy przy takich antenach nie istnieje ten współczynnik?