Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cewka

26 Gru 2007 22:40 2749 5
 • Poziom 20  
  Mam pewien problem, może mi ktoś podać prosty wzór na indukcyjność cewki nawiniętej na rdzeniu ferrytowym albo najlepiej mi obliczyć ile zwojów muszę nawinąć drutem o średnicy 2mm na pręcie który ma średnice 1cm?? indukcyjność która potrzebuje musi mieścić się w granicach od 50uH do 200uH.

  Moderowany przez Bartek_Wosik:

  Popraw temat na taki który dokładniej opisuje Twój problem

 • Poziom 20  
  wiem ze jest, ale on jest do cewek powietrznych a moja musi byś nawinięta na rdzeniu ferrytowym. ja posiadam właśnie taki pręt ferrytowy o wymiarach: średnica 1cm i długość 7 cm i chciałbym go wykorzystać bo źle nawija sie grubym drutem(mój 2 mm średnicy) na pierścieniu z cewek z zasilacza komputerowego...
 • Poziom 43  
  Witam,
  najpierw pokaż co to za rdzeń ferrytowy (przenikalność względna), a potem będziemy szukać właściwego do niego wzoru na strumień magnetyczny skojarzony z uzwojeniem na jednostkę prądu go wywołującego... :D

  Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Poziom 29  
  Obliczenia cewki z rdzeniem Aby w prosty sposób można były obliczyć rdzeń, podaje się w danych technicznych skuteczne wymiary magnetyczne , które określane są jako: skuteczna długość le, skuteczna powierzchnia Ae, skuteczna objętość Ve. O ile rdzeń nie jest toroidalny, podaje się wymiary podaje się wymiary dla toroidu o analogicznych właściwościach. Suma Ie/Ae nazywana jest współczynnikiem rdzenia (współczynnikiem kształtu).

  Aby wyliczyć indukcyjność, korzysta się z następującego wzoru:

  L = (UoxUrxN²)/Σ(Ie/Ae)

  Aby uprościć obliczenia, wyciąga się często przenikalności i współczynnik rdzenia i podaje współczynnik AL

  AL = (UoxUr)/Σ(Ie/Ae)

  więc:

  L = n2 x AL

  Przykład: Potrzebna jest cewka 100uH, rdzeń posiada wartość AL=800nH/n2. Rozwiązanie:

  N = √(L/AL)
  N = √(100000/800) = 11 zwoi

  Pamiętać należy o podaniu L w nH o ile AL jest podana w nH/n2.

  Pręty ferrytowe używa się nie tylko jako rdzenie antenowe, ale równie często jako rdzenie w cewkach w.cz. i w cewkach filtrów przeciwzakłóceniowych. Mają one otwarty obwód magnetyczny, co powoduje, ze przez cewki mogą płynąć duże prądy bez nasycenia rdzenia.