Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak prawidlowo laczyc masy w ukladach audio?

27 Gru 2007 12:58 2415 14
  • Poziom 15  
    Witam Was.
    Zwracam sie do Was z prosba, abyscie napisali jak prawidlowo masowac uklady - masa zasilania, masa sygnalowa.
    Zlozylem sobie subwoofer aktywny, wzmacniacz altrona 200W, filtr od Irka i mam niestety lekkie burczenie w glosniku, czego powodem jest zapewne nieumiejetne poprowadzenie masy.
    Powiedzcie jak to zrobic prawidlowo? Jak prawidlowo zmasowac caly system? Moze jakies pogladowe rysunki jak powinno to wygladac? Uklady sa zamocowane na panelu doczepianym do subwoofera.
    Pozdrawiam,
    Marcin.
  • Poziom 14  
    No ja jeszcze nie słyszałem żeby od masy mogło coś buczeć. Masa musi być wspólna dla wszystkich bloków wzmacniacza.
    Buczenie może być spowodowane małą pojemnością w filtrze albo jakimś zwarciem.
  • Poziom 28  
    a właśnie nieprawda :P jest możliwe że od nieprawidłowego pociągnięcia masy będzie burczeć idealnie by było gdyby wszystkie przewody masy łączył się przy kondensatorach w zasilaczu.
  • Poziom 32  
    Witam
    Ja mase zawsze lacze w jednym punkcie - njczesciej przy transformatorze i nie mam zadnych problemow :D jak chcesz to moge zrobic a paincie rysunek pogladowy jak to robie :D
  • Poziom 15  
    pojemnosc w filtrze odpada bo zalozone sa 4szt 10000uF Jamicona.
    @arti13 jesli chcialoby Ci sie zrobic taki rysunek to poprosze.
    Czy masy zasilania ukladow i masy sygnalowe maja byc polaczone?
  • Poziom 28  
    m_joker napisał:

Czy masy zasilania ukladow i masy sygnalowe maja byc polaczone?

Nie muszą zależy to od wzmacniacza, niektóre chcą mieć masę sygału oddzielnie poprowadzoną do jakiegoś pinu scalaka a niektóre chcą aby masa zasilania i sygnału była połączona
  • Poziom 14  
    Masy wszystkiego we wzmacniaczu, do zasilacza (jeden punkt na ścieżce). Potem z niego na obudowę i powinno hulać :)
  • Poziom 15  
    @arti13, mase widze ze dajesz w formie gwiazdy, natomiast widze jeszcze ze masujesz dodatkowo koncowki i przedwzmacniacz, co chyba tworzy petle z innymi masami. Nie beda sie tam indukowalu jakies zaklocenia?
  • Poziom 14  
    albo mi się coś pomyliło, albo widzę tam koszmarną pętle...
  • Poziom 32  
    zawsze tak robie, i jest dobrze, mozesz nie laczyc przedwzmacniacza z masa z koncowek mi sie nie wdaja zadne zaklocenia :D skoro mowicie ze tak jest zle to zaraz to zmienie bo moze faktycznie jest niedobrze tak robic heh chociaz mi nogdy to nie sprawialo problemow
  • Poziom 15  
    Burczy mi nadal w glosniku.
    Ponizej przedstawie rysunek w jaki sposob polaczylem masy.
    Objawy sa takie, ze gdy nie jest podlaczony kabl sygnalowy na wejsciu - w glosniku piekna cisza.
    Burczenie pojawia sie po podlaczeniu chincha. Gdy amplituner (z niego jest wyjscie na subwoofer) jest wlaczony burczenie jest ciche. Po wylaczeniu amplitunera burczenie jeszcze bardziej sie nasila!
    Ustepuje tylko wtedy, gdy fizycznie odlacze kabel od wejscia audio.

Polaczenie mas:
    -gwiazda z obudowy
    -masa sygnalu i masa zasilania na obudowie
  • Poziom 33  
    Masa bywa kłopotliwa. Może być tak, że dopiero po podkręceniu głośności
    da się we znaki złe poprowadzenie masy. Będzie charczało itp.
    Oczywiście używasz kabli ekranowanych? Bo z opisu wynika że burczy po
    podłączeniu kabla tak jakby nie był ekranowany.
    Co do połączenia mas wewnątrz to ja bym próbował tak jak na rysunku
    poniżej. Jeden z przewodów ekranowanych pomiędzy przedwzmacniaczem
    a wzmacniaczem jest podłączony ekranem tylko od strony przedwzmacniacza.
    To w celu wyeliminowania pętli masy. Masa do obudowy podpięta jest w
    pobliżu gniazda wejściowego i tylko tam. Nic więcej do obudowy nie jest
    podłączone. Muszę tu jeszcze dodać żeby masy poprowadzić w miarę dobrze
    to trzeba by też uwzględnić ich poprowadzenie na płytkach drukowanych.

• Poziom 28  
    hmmm.... skąd ja to znam :]
    Czemu mi się wydaje że kabelek jest grubości max 0.2mm ?? i bez ekranu ;]