Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

co to za układy? Do czego służą? Co z nimi zrobić?

davidiusss 27 Dec 2007 17:37 2352 7
    davidiusss
    Level 12  
    witam, mam 3 układy które nie wiem do czego służą, jeżeli możecie to pomóżcie i mnie troche oświećcie bo nie wiem czy to rozmontować i części użyć do czego innego czy jeszcze w całości może mi się przydać. dwa ostatnie to na moje oko jakieś wzmacniacze czy coś ale sa niekompletne a nie wiem z jakiego urządzenia pochodza żeby dorwać schemat (na płytkach jest nazwa "predom prexer"), ale najbardziej zastanawiam się nad tym pierwszym (1 i 2 zdjęcie), do metalowego bloczka z dwoma rurkami dochodza kabelki, w srodku sa jakieś cienkie druciki, czyżby to jakaś grzałka czy coś, ale do czego mogło to służyć?? z góry dzieki za odpowiedzi
    żarówka rtęciowa
    Level 37  
    Pierwszy układ to prawdopodobnie pompka z zasilaczem, trzeci to przedwzmacniacz stereo, ostatni układ to wzmacniacz mocy małej częstotliwości i mocy znamionowej 10-30W wraz z prostownikiem krzemowym.
    davidiusss
    Level 12  
    dzieki za szybka odpowiedz, piewszy raczej pompką nie jest, nie ma tam rzadnego silniczka a otwór miedzy tymi dwoma rurkami jest na wylot, przecinaja go jedynie wspomniane wczesniej jakies druciki, a co do tych wzmacniaczy to jak by ktos wiedzial z jakich urzadzen pochodza to niech napisze bo chcialbym znalezc schematy tego ustrojstwa... pozdrawiam
    Artur k.
    Admin of Audio group
    żarówka rtęciowa wrote:
    trzeci to przedwzmacniacz stereo

To jest przedwzmacniacz mono :).

Widać tam malutki układ hybrydowy - podaj jego oznaczenie. Od czego to jest to nie mam bladego pojęcia ale jak na to patrzę to nie wydaje się skomplikowane :), można schemat rozrysować z płytki :).

Pozdrawiam
    Gizmoń
    Level 28  
    To jest układ GML-002 - wzmacniacz prądowy, tyle wiem z elektrody. Datasheeta niegdzie jeszcze nie ma. Miałem taki podzespół od kolegi, który wyrwał to nie wiem skąd i przyniósł mi, bo nie wiedział co to jest.

Z uruchamianiem układu z drugiego zdjęcia uważaj - na tranzystorze T4 brakuje radiatora (takiej kosteczki jak na T5 i innych). A z demontażem też poczekaj, bo możesz tego później pożałować (mi się kiedyś tak zdarzyło :( )

A PREDOM-PREXER to zakłady kinotechniczne (Wikipedia)

Ten bloczek metalowy z czterema drucikami to być może coś jak transoptor szczelinowy z żarówką - do odczytywania ścieżki dźwiękowej zakodowanej w szerokości kresek na filmie (zazwyczaj z lewej strony). Wtedy dwa przewody to zasilanie żarówki, a drugie dwa to sygnał z detektora wzmacniany następnie tranzystorami T3, T4, T5, T6. Potem te przedwzmacniacze i końcówki mocy (wszystko jest MONOFONICZNE). Krótko mówiąc to są bebechy np. takiego urządzenia:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Elewap22.JPG
    davidiusss
    Level 12  
    Artur k. wrote:

ale jak na to patrzę to nie wydaje się skomplikowane Smile, można schemat rozrysować z płytki

właśnie o to sie rozchodzi ze plytka niekompletna i dlatego schematy potzrbuje zeby ja ewentualnie uzupelnic :P

Gizmoń wrote:

Wtedy dwa przewody to zasilanie żarówki, a drugie dwa to sygnał z detektora wzmacniany następnie tranzystorami T3, T4, T5, T6.

tylko ze tam sa dwa takie "żarniki" co daje tylko dwa kabelki na jeden, ale moze to tylko czesc tego co napisaleś

Gizmoń wrote:

Krótko mówiąc to są bebechy np. takiego urządzenia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Elewap22.JPG

szkoda ze tylko "bebechy" ;)

ok, dzieki za zainteresowanie tematem, połoze to tam gdzie lezalo, dojzeje troche moja wiedza elektroniczna to moze sie cos z tego zrobi ;) pozdrawiam
    Gizmoń
    Level 28  
    A ja nie wiem, czy płytka niekompletna. Może tych elementów nigdy tam nie było? Coś sobie przypominam, że ten mój przedwzmacniacz, co się gdziś mi zapodział, też nie miał wielu elementów.

To może być kompletne.
    To jest układ GML-002 - wzmacniacz prądowy, tyle wiem z elektrody. Datasheeta niegdzie jeszcze nie ma. Miałem taki podzespół od kolegi, który wyrwał to nie wiem skąd i przyniósł mi, bo nie wiedział co to jest.

Siema,
    Poniżej schemat wewnętrzny oraz parametry GML-002 :D