Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zalany laptop - jak reanimować?

27 Gru 2007 18:19 43188 8
  • Poziom 11  
    Wczoraj zalałem herbatą z cukrem mojego Asusa. Laptop pracował, przestała działać klawiatura, włączał się bez problemów, lecz od razu wyjąłem baterie, po około 2h po rozkręceniu całkowitym wyjąłem także baterie od CMOSu.

Herbata zalałą także płytę, nie było tego dużo, większość zatrzymałą się na klawiaturze. Ciecz wytarłem i pozostawiłem do wysuszenia.

Lecz na razie - boję się go składać i włączać, słyszałem że w wodzie są różne mikroelementy które mogą przewodzić prąð i doprowadzić do spięcia.

1. Czym wyczyścić płytę? I jak? Kolega podpowiedział mi żeby wyczyścić ją wodą demiralizowaną (zakupiłem 2l na CPNie). Czy to się nada? Jak potem suszyć?

2. Czy klawiaturę da się odzyskać? Jest to nowy model i nie ma tej klawiatury ani na allegro ani nawet na ebayu ;( Jak wyczyścić klawiaturę?

Pozdrawiam i szczęśliwego nowego roku życze ;)
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 28  
    Witam. Ja polecam wizytę w serwisie. Szkoda go na eksperymenty. Chyba, że jest to stary model Asusa. Pozdrawiam.
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 11  
    Jednak wolę się podjąć naprawy, samemu jak się zrobi to sfatysfakcja, a serwis - dzwoniłem już. Wymiana płyty głównej i klawiatury plus koszta robocizny :D Czyli - nie dziękuje, wolę sam spróbować. Jak się nie uda - to wtedy serwis i wymiana płyty na nową...
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Wodą bym nie ryzykował, ale są takie specyfiki w sprayu jak spirytus izopropylowy, który nie pozostawia osadu. Można nim spryskać płytę i pędzelkiem usunąć zabrudzenia.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Woda destylowana - powinna załatwić sprawę - dużo jej użyć do płukania (kilkukrotnie). Po wszystkim bardzo dokładnie wysuszyć i przedmuchać sprężonym powietrzem. Powtórnie wypłukać wodą destylowaną, wysuszyć sprężonym powietrzem. Na koniec użyć alkohol izopropylowy, który zabsorbuje resztki wilgoci. Wydmuchać sprężonym powietrzem. Poczekać na koniec kilkadziesiąt minut aż wyrównają sie "warunki klimatyczne". :D
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    I najlepiej na koniec zostawić na 24h w ciepłym miejscu do dokładnego wyschnięcia (BGA i takie tam).
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Wyjmij wszelkie baterię. Potem woda destylowana i przedmuchać. Potem suszyć w cieple.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Serwis nic mądrzejszego od wody nie wymyśli, dobrze zrobiłeś że od razu rozebrałeś lapka. Na płyny spożywcze najlepsza woda, rozpuszcza cukier, czego nie robią (bądź robią słabo) alkohole.
    Najważniejsze to dokładne wysuszenie płyty po myciu, ja wrzucam płytę do piekarnika na jakieś 30 minut - piekarnik uchylony temperatura około 150 stopni.
    Klawiaturę możesz już zacząć szukać nową, praktycznie nie daje się jej umyć tak żeby działała bez zarzutu.
  • Poziom 11  
    Dziękuje wszystkim za pomoc. Laptop działa :) Klawiatura - także. Wypłukałem płytę wodą dematerializowaną, potem przeczyściłem ręcznie spirytusem za pomocą patyczków do uszy ścieżki. Potem sprężone powietrze, suszenie, sprężone powietrze, suszenie.

Płyta i lap ożył i działa :)

Klawiatura: 2krotne płukanie w wodzie dematerializowanej i tydzień schnięcia - wszystkie klawisze chodzą :)

Dziękuje za pomoc!