Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

rozdzielacz napiecia w zależności od rezystancji

Puzon_16 27 Dec 2007 19:26 996 4
 • #1
  Puzon_16
  Level 16  
  Witam w elektronice jestem dosyc zielony. Mam takei pytanko:
  Czy jest takie urzadzewnie które w zależności od rezystancji czujnika zmienia napiecie?
  Teraz dokłądniej:
  Do gaznika w Vw golfie zrobilem ssanie poprzez włzoenie silniczka regulujacego pozycje reflektora pod regulacje przepustnicy- działa to tak ze potencjimotrem od regulacji reflektorów dodaje gazu bo siłownik sie wysuwa lub chowa.
  Teraz chciałbym zautomatyzowac ta funkcję
  Chciałbym by napiecie np 1v było przy rezystancji X a napiecie 12V było przy rezystancji Y.
  czujnik mam wolny na kolektorze ssacym
  MAm miernik wiec wartości rezystancji mogłbym zmierzyc
  Czy da sie kupic lub zrobic takie urzadzenie
  Z góry dziekuje za pomoc
  Pozdrawiam
 • #2
  cyberdar
  Level 31  
  Witam

  Jak dobrze zrozumiałem to właściwie wystarczy dołożyć do istniejącej rezystancji drugi rezystor. Powstanie wtedy dzielnik napięcia. Jak zmierzę napięcie to silnikiem można sterować na zasadzie PWMa. Przy czym na wyjściu należałoby zastosować filtr dolnoprzepustowy aby na wyjściu nie był przebieg z wypełnieniem tylko napięcie. Nie powinno być większych problemów z zaimplementowaniem na procesorze.

  --
  pozdrawiam
 • #3
  artbi
  Level 19  
  witam jest to dość proste do wykonania wystarczy wzmacniacz operacyjny typu 741 i troszkę matematyki i juz gotowe napięcia ... jest sporo literatury co do takiego przykładu więc... to jest prawie jak książkowe przykłady proponuje tytuł "" elektronika łatwiejsza niż przypuszczasz "" nie pamiętam autora pozdrawiam
 • #4
  Puzon_16
  Level 16  
  Dla scisłości- wszystko ma sie odbywac automatycznie. napiecie ma sie zmieniac liniowo( w miare) tak aby wraz ze wzrostem tempreratury silnika zmianiało sie napiecie(malało lub wzrastało- jeszcze sprawdze jak powinno byc) i silowniczek ujmował gazu by auto nie wylo.  A jaki moze byc koszt zrobienia(czesci) takiego ukadu?
 • #5
  cyberdar
  Level 31  
  Witam

  Z pomocą procesora będzie o tyle łatwiej, że możliwe będzie zrealizowanie indywidualnej charakterystyki. Na wzmacniaczu operacyjnym pomimo, że w pierwszej chwili wydaje się bardzo tanio może być ostatecznie problem. Każda zmiana będzie wiązała się ze zmianą elementów.

  --
  pozdrawiam