Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Migomat AMIG190 podłączenie do dwóch faz?

27 Gru 2007 22:48 14373 24
  • Poziom 12  
    Witam .
    Nurtuje mnie taka myśl , a jako ,że nie jestem elektrykiem pozwolę sobe ją przedstawić , licząc na pomoc z Waszej strony.
    Chciałbym kupić migomat inwertorowy , dane prądowe tego urządzenia są na dole . Jest on jednofazowy i pobiera z sieci duży prąd, Imax = 38A. W garażu mam gniazdo 3 fazy 16A . Czy można takie urządzenie podłączyć , między fazowo poprzez dwie diody prostownicze przeciwnie skierowane , tak żeby góra sinusa była z jednej fazy , a dół z drugiej ?
    Wiem, że będą na siebie zachodzić , ale jak to może wpłynąć na trafo lub mostek prostowniczy ?

Pozdrawiam wszystkich i życzę udanego sylwka i szczęśliwego nowego roku.
  • Poziom 24  
    Witam
    Jak podłączysz diody to wyprostujesz prąd zmienny na stały a spawarka pracuje na zmiennym , a dwie diody nie zbiją Tobie napięcia z 380v na230v
  • Poziom 12  
    to chyba się zakręciłem , myślałem sobie tek , że jedna dioda wytnie pół sinusa z jednej fazy , a druga z drugiej i obciążenie się rozłoży , ale chyba mnie za bardzo fantazja poniosła. Dzięki.
  • Poziom 39  
    Imax = 38A to wartość szczytowa prądu, wartość skuteczna wynosi 17,3A. Pozatym z oznaczenia wynika, że nie jest to inwerter lecz zwykły transformator z prostownikiem.
  • Poziom 12  
    pomimo tego oznaczenia na tabliczce , jest to opisane przez producenta jako "Inwertorowy półautomat spawalniczy MIG/MAG" .
  • Poziom 23  
    A jaka jest cena ? To być może wyjaśni sprawę inverter czy trafo/prostownik
  • Poziom 27  
    Z tabliczki znamionowej wynika, iż jest to aparat spawalniczy pracujący w oparciu o transformator sieciowy.
  • Poziom 12  
    cena 1248 zł w castoramie , jest też na allegro za 1290, jutro go kupię i będzie jasność , ale wszyscy z którymi na ten temat rozmawiałem , twierdzili , że jest to inwerter , żyleta, spawa podobno materiał do 10mm grubości.
  • Poziom 12  
    kupiłem, jak spawa jeszcze nie sprawdzałem. Mimo tego oznaczenia na tabliczce , jest to inwertor .
  • Moderator Robotyka
    Kup wtyczkę do swojego gniazda, i gniazdo 220V oraz z 1m przewodu.
    Podłącz przewód do gniazda 220V i do wtyczki 3-fazowej, ale tylko do Jednej z faz i do zera i już masz jednofazowe zasilanie do spawarki.
    W razie potrzeby odlączasz przejściówkę i masz znów 3-fazowe gniazdo.
  • Poziom 27  
    Madrik napisał:
    Kup wtyczkę do swojego gniazda, i gniazdo 220V oraz z 1m przewodu.
    Podłącz przewód do gniazda 220V i do wtyczki 3-fazowej, ale tylko do Jednej z faz i do zera i już masz jednofazowe zasilanie do spawarki.
    W razie potrzeby odlączasz przejściówkę i masz znów 3-fazowe gniazdo.

Ciekawa rada. Koledze chodziło zmniejszenie obciążenia prądowego sieci przez podłączenie pod 2 fazy<380 zamiast 220V> A nie gniazdo.
    Ale nic z tego musi być 220V.

Dopiero teraz zerknąłem na tabliczkę , to I1 = 17,3 a nie 38A.
  • Poziom 24  
    Teoretycznie moznaby dać autotrafo z 400 na 230 tylko po co?Ewentualnie dla swiętego spokoju można zwiekszyć zabezpieczenie na 20A jesli to mozliwe.Ale i przy 16C nie powinno być problemów.Z tym że zalezy tez jak sie spawa.Jeśli punktowo z przerwami to powinno byc ok jesli natomiast lubimy jechac aż sie elektroda skończy :) to 16A może się wyłączać.Zalezy tez czy bedzie sie spawać na pełnym prądzie.
  • Poziom 15  
    Witam.

Żadne sterowniki niczego nie zmienią, ponieważ transformator jest 1- fazowy czyli przewidziany do zasilania 230V. Jeżeli chciałbyś zmniejszyć prąd pierwotny transformatora i umożliwić jego podłączenie do 2 faz 400V, jedynym wyjściem jest dowinięcie do pierwotnego uzwojenia zwojów, jeżeli jest oczywiście na to miejsce. Jeśli podłączysz diody spali sie uzwojenie i nic nie zyskasz; ponieważ transformator musi być zasilany napięciem przemiennym.
    Jak wspomniałem jedynym słusznym wyjściem jest dowinięcie pierwotnego uzwojenia, wtedy spadnie prąd pobierany z sieci przy zachowaniu prądu spawania.

Pozdrawiam [:D].
  • Poziom 27  
    Paweł W. napisał:
    Witam.

Żadne sterowniki niczego nie zmienią, ponieważ transformator jest 1- fazowy czyli przewidziany do zasilania 230V. Jeżeli chciałbyś zmniejszyć prąd pierwotny transformatora i umożliwić jego podłączenie do 2 faz 400V, jedynym wyjściem jest dowinięcie do pierwotnego uzwojenia zwojów, jeżeli jest oczywiście na to miejsce. Jeśli podłączysz diody spali sie uzwojenie i nic nie zyskasz; ponieważ transformator musi być zasilany napięciem przemiennym.
    Jak wspomniałem jedynym słusznym wyjściem jest dowinięcie pierwotnego uzwojenia, wtedy spadnie prąd pobierany z sieci przy zachowaniu prądu spawania.

Pozdrawiam [:D].

Jedynym słusznym jest przeczytanie postów.
    Autor napisał wyraźnie że to jest inwerter.
    Niema tam żadnego transformatora zasilanego z sieci tylko mostek prostowniczy . Nic nikt tu nie wymyśli, chyba że transformator 400/230 ale przy tej mocy ( około 8kVA ) to bezsens ,<koszt niewiele mniejszy od spawarki.

Do właściciela spawarki- moim zdaniem to po opisie i symbolach To nie inwerter.
  • Moderator Samochody
    Symbol transformatora i mostka prostowniczego w oznaczeniu sugerują że wyjście urządzenia jest odseparowane galwanicznie od sieci i daje na wyjściu prąd stały. Teoretycznie bym powiedział że to zwykły migomat z transformatorem spawalniczym
    Ale masa 19 kg i prad max 190A sugerują że to może być inwerter. Przy tej mocy to sam transformator z dławikiem ważyły by więcej. Chyba że to coś ala np. Einhell, uzwajane aluminiowym płaskownikiem z małym spawanym rdzeniem.
    Do spawania drutem 0,8 zabezpieczenie 16A z pewnością wystarczy, tak czy inaczej.
    Prąd masz regulowany potencjometrem czy przełącznikiem/-ami ?
  • Poziom 23  
    a czy to musi walnąć? jeśli będzie spawał z głową ,to z jednej fazy przy 16Ax 1,13=18,08 powinno uciągnąć...czy nie?A co za zabezpieczenia są dla gniazda?
  • Poziom 2  
    A strasznie mnie ciekawi Jak Spawa Ci ta spawareczka. Bo parametry ma bardzo dobre. Sam zastanawiam sie nad kupieniem jej. Bardzo fajnym rozwiązaniem jak dla mnie jest sterowanie natężeniem prądu za pomoca potencjometru a nie skokowo. Ale szczerze mówiąc trochę przeraza mnie podajnik drutu. Jeśli możesz to zamieśc jakieś fotki spawów. Ciekawi mnie czy robi dużo odprysków itp. Jak podajnik radzi sobie jeśli rękaw jest troche zagięty? Będę wdzięcny za odpowiedź.
    Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Witam.

Iwertorowe [jeżeli takowym jest] źródła spawalnicze charakteryzują sie dobrymi parametrami technicznymi i wysoką sprawnością. Urządzenia firmowane jakąś marką przy spawaniu metodą TIG, MMA czy MAG nie nastręczają problemów, ze względu na nowatorskie rozwiązania technologiczne. Chyba, że jest to jakaś tandetna podróba, wtedy może być różnie. Wadą ich jest niestety wyższa cena od tradycyjnych. Decydując się na zakup w zależności od posiadanych środków można rozważyć taką opcję i skusić się na inwertor. Przyjemność płynąca ze spawania zrekompensuje wyższe koszty zakupu. Odnośnie spoin; jakość przede wszystkim uzależniona jest od ,,ręki" spawacza, nie mniej wypada na korzyść inwertora. Dobrzy [zawodowi] spawacze mam na myśli osoby spawające rurociągi i armaturę w energetyce, przemyśle chemicznym i spożywczym chwalą nowoczesne rozwiązania i wydajność urządzeń spawalniczych, są z nich zadowoleni. Zadowoleni są również amatorzy, nawet tacy co nie byli przekonani do tego typu urządzeń.

Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    Witam.
    Jest to inwerter . Sterownik taki , jak w Ariw160 na osobnej płytce ,elementy SMD, między innymi , SG3525SA . Moduł IGBT CM150DY-12H . Diody prostownicze, 2szt. DWM120x2-03N . Dławik, bez nazwy, ale dość duży ok 5kG nawinięty płaskownikiem miedzianym. Trafo nawinięte taśmą .
    Podajnik- lichota , ale chodzi , rolka radełkowana , 0.8 i 1.0 mm , prędkość chyba do 11m/min.
    Jeśli idzie o zabezpiczenie gniazda , to podłączyłem ją narazie pod gniazdo siłowe (oczywiście na 230V) , jest tam bezpiecznik potrójny B16 i tylko raz mi go wybiło, jak się maszyna przegrzała . Poprostu, nie widziałem ,że się zapaliła lampka i na siłę dalej spawałem , a ona się włączała i wyłączała , aż w końcu wyleciał bezpiecznik.
    Spawa dobrze , przynajmniej gruby materiał (bo tylko taki spawałem) , spawałem kątownik 50mm grubość 4-5 i nie mam zastrzeżeń , choć dupa ze mnie , nie spawacz. Ale właśnie dlatego chciałem migomat ;).
    Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    Witam.Mam pytanie czy po dołożeniu gniazda można ,spawarkę wykorzystać do tradycyjnego spawania elektrodą ?
  • Poziom 15  
    Witam.

Półautomat nie spełni roli źródła MMA ze względu na niższe napięcie na wyjściu. Będą problemy z zajarzeniem łuku. Aby było możliwe poprawne spawanie elektrodą otuloną trzeba dołożyć zwojów na transformatorze, aby zwiększyć napięcie. W tradycyjnym rozwiązaniu (zwykły transformator) nie ma większego problemu, przy inwertorze zaczynają się schody. Przeróbka wiąże się z kosztami i jest często niemożliwa.

Pozdrawiam.
  • Poziom 34  
    W przypadku uszkodzenia modułu zamontowanego w ww spawarce koszt modułu w serwisie to około 600zł zamiennikiem tego modułu jest moduł o takiej samej wielkości o symbolu MG150J2YS45 gdzie jest już do nabycia w cenie 85 zł z przesyłką.W przypadku problemu z jego pozyskaniem wskażę żródło zakupu.