Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

tuning wzmacniacz WS 4421

altus1 21 Dec 2003 23:48 16961 62
    CKsrv
    Level 32  
    Te pytki nie maja nic do temperatury!

Jedyne co robia to "tna U bazy driverow" w przypadku "przewalow" pradowych - napiecie na rezystorach emiterowych a przed skladowa stala i tak nie uchronia.
    Jest na laminacie kawalek i miejsca i druk pod przekaznik i mozna sie zabazpieczyc lepiej - np jak w radmorach.
    User removed account
    User removed account  
    CKsrv
    Level 32  
    Popatrz na schemat - wylaczony loud nie "dodaje" niczego na odczep potencjometru a jedynie ma dolaczony do masy rezystor.
    Odciecie go spowoduje znaczne uwydatnienie najnizszych tonow - kto nie wierzy niech zmierzy :) a tak powazniej niech sobie lekko wcisnie ten klawisz tak mniej niz do polowy to odlaczy sie rezystor a jeszcze nie dolaczy tem filtr RC - slychac bedzie przyrost niskich.
    TIP ma dosc niska f graniczna jak na wspólczesny (4MHz) sprzet ale i tak jest lepszy od montowanego seryjnie 2N czy zastepczego BD
    Ale sie rozpisalem.
    wojtek.l
    Level 17  
    Może moja wypowiedź będzie nieco kontrowersyjna w porównaniu z innymi jednak się odważę ;).
    Uważam, że trzeba pozbyć się końcówek bo praktycznie nie da rady ich przerobić bez potężnych "pająków". Ich projekt jest fatalny jak na wzmacniacz wyższej klasy. Zastąpił bym ją - by nie zmieniać zasilania - np. prostym układem 2*LM 3886 lub jeśli ktoś woli tranzystory to ze sterownikiem TDA 7250 lub jeśli ktoś ma dobre, profesjonalne przyrządy pomiarowe - końcówką na elementach dyskretnych. Teraz można już podłączyć końcówkę bezpośrednio do wejścia przez potencjometr i cieszyć się klarownym dźwiękiem. Jeśli ktoś ma jeszcze siłę na modernizację i pieniądze to wymieniłbym trafo na torodi 250 - 300 W. Teraz to przychodzi czas na przedwzmacniacz. Oryginalny jest po prostu fatalny i trzeba go całkowicie zmienić najprościej na dobry opamp zasilany symetrycznie np. OPA 2604. Można do jego sprzężenia dołączyć regulację barwy, którą się przełącza na dwa rezystory i jest wówczas połączenie "direkt" tj już bez tej fabryki zniekształceń. Układ taki można w prosty sposób zaczerpnąć ze wzmacniaczy fabrycznych i nie eksperymentować niepotrzebnie i to tyle ....
    altus1
    Level 18  
    witam
    Stary nie o to mi chodzi!
    Jeżeli mam przerabiać końcówkę w tak drastyczny sposób (pakując TDA albo STK) to wolałbym zrobić wzmacniacz cały od początku-co zresztą uczyniłem (zrobiłem wzmacniacz na stk 4042, stk 4181 - jestem z nich zadowolony)
    A sprawą WS 4421 zajmuje się dlatego bo mam do tego wzmacniacza zaj...ale to zaj.. duży sentyment.To niepowtarzalne, charakterystyczne brzmienie (wcale nie oznacza, że dobre) przypomina mi lata 80 i cały polski sprzęt z tamtego okresu!
    Wiem,że można z tego wzmacniacza jeszcz trochę wycisnąć przerabiając to i owo.Na przykład zmieniając trafo, tranzystory w końcówce itp.Dlatego poruszyłem ten temat. Wiem, że sporo osób ma takie wzmacniacze jeszcze w domach i śmiem twierdzić, że połowa z nich nie zamieniłaby go na nic innego (może właśnie z sentymentu)
    Ale...powracam do tematu.Co jeszcze można zmienić w WS4421?????
    wojtek.l
    Level 17  
    W takim razie poza wymianą kondensatorów w torze sygnału na MKT nie widzę zmian, które mogłyby przynieść zauważalną szybką poprawę. To jest po prostu "Syrenka" z której nie można zrobić "Mercedesa".
    Ps. Uważam zmiana tranzystorów 2N w końcówce nic nie przyniesie w tym wzmacniaczu. Będzie to jedynie zbędny wydatek, to nie są najgorsze tranzystory.
    User removed account
    User removed account  
    altus1
    Level 18  
    Witam
    Ja swoje wzmacniacze na STK lokuje w obudowach po starych uszkodzonych wzmacniaczach technicsa.
    Co do obudowy diory to ma ona fajną szybkę, za którą można umieścić np. elektroniczny termometr pokazujący non stop temperaturę radiatorów, o zegarze już nie wspomnę :P
    Sterowanie na atmelu nono.....

pozdrawiam i jeszcze raz wesołych świąt
    wojtek.l
    Level 17  
    ale zerknij też na konstrukcję oznaczoną dodatkowo cyferką XI np. 4044 XI. Jest to już współłczesna koncepcja układu.
    montere
    Level 2  
    podłącz końcówkę mocy w układ Darlington albo dołącz równolegle tranzystory mocy. Nie zapomnij tylko potem ustawić punktu pracy
    CKsrv
    Level 32  
    Taqm juz jest darlington jeszcze wieksza beta nie jest potrzebna a nawet niewskazana.
    cruse
    Level 11  
    OK - co z tym napieciem +/- 45 V to za duzo ?
    Jakie tranzystory byly by lepsze od BD911/912
    co do tych plytek - to wydaja mi sie zbedne chyba ze ich przeznaczenie jest inne niz mowisz...
    CKsrv
    Level 32  
    Nie musisz slepo wierzyc na slowo - jest schemat i mozna zobaczyc na wlasne oko.
    Jesli potrzebujesz mocy rzedu 100W/8R to musisz zwiekszyc napiwcie - do poziomu takiego z jakim poradza sobie wszystkie tranz wzmacniacza i pamietaj o rezerwie bo jak ci np o 10% wzrosnie napiecie sieci to i na wtornym wzrosnie - nic na styk.
    Tu masz katakog http://katalogi.iele.polsl.gliwice.pl/

A ja sie przymierzam do budowy (zupelnie nowa rzecz nie zwiazana z rzadna przerobka) na parze MJL4302/4281. Zobaczymy co wyjdzie - maja duza fT (40MHz) - zreszta parametry to nie tajemnica :)
    Genetyk
    Level 12  
    Quote:
    zmniejz ten rez od +38 z 2k7 na 1k a zanera z 8v2 na 15v i dodaj mu 47µ.
    czy chodzi tu o rezytor oznaczony R510 i R509 i rozumiem ze ten kondziol mam mu dodac równolegle do rezystora czy jak
    User removed account
    User removed account  
    CKsrv
    Level 32  
    Genetyk wrote:
    Quote:
    zmniejz ten rez od +38 z 2k7 na 1k a zanera z 8v2 na 15v i dodaj mu 47µ.
    czy chodzi tu o rezytor oznaczony R510 i R509 i rozumiem ze ten kondziol mam mu dodac równolegle do rezystora czy jak

nie.
    do zenera (patrz i czytaj pogrubione)- co mial by realizowac uklad R||C (w tym konkretnym przypadku)?
    szpila
    Level 17  
    a co myslicie o wymianie pary darlingtona bd1##+bd91# na tranzystory darlingtona np. bdx93c/bdx94c???
    CKsrv
    Level 32  
    Oj truuudno ci bedzie sparowac ....... trudno
    szpila
    Level 17  
    to mam jeszcze jedno pytanie. czy duzo zmieni wymiana tranzystorow mocy na inne o wiekszej czestotliwosci granicznej? Na np. 2SA1216/2sc2922 o ft=40MHz? Pomijam fakt ze moga one byc niedostepne, ale to tylko przyklad. Przy okazji tranzystory beda mialy wiekszy SOA, i bedzie mozna ze wzmacniacza troche wiecej wycisnac.
    CKsrv
    Level 32  
    Czy ty to na ucho uslyszysz to nie wiem ale np MJL4302/4281 (sa osiagalne tak w ogole) maja: - 350V; 15A; 35MHz; 230W i ten ostatni parametr jest lepszy od oklepanych BD911/912 a to juz z racji innej, wiekszej obudowy. Albo FJL4315/4215 - 230V; 15A; 30MHz; 150W
    Na "papierze" BD to "dno" w porownaniu z tymi powyzej ale sa TANIE i dla tego jeszcze dlugo beda siedziely :) a BD serii 13x i 14x to mozesz zostawic bo do 40MHz to "lekko" chodza :)
    szpila
    Level 17  
    ok. dzieki za odpowiedz. przy wymianie tranzystorow mocy bardziej zalezy mi na zwiekszeniu SOA, wtedy mozna zaryzykowac prace wzmacniacza 8 ohm na obciazeniu 4ohm bez dodawania dodatkowych tranzystorow mocy z tego wzgledu, ze nie zmiesci mi sie ich tyle na radiatorze.
    CKsrv
    Level 32  
    Zwracaj uwage na parametr "Power Dissipation" w notach katalogowych. Logiczne jest ze wieksze obudowy lepiej oddaja cieplo.
    altus1
    Level 18  
    Witam miłośników starych WS ów.Co można zrobić z obudową tego wzmacniacza, jakie nowe oświetlenie, może zegar za szybką albo termometr pokazujący temperature radiatorów!
    pozdrawiam i czekam na odpowiedzi miłośników starych dobrych polskich konstrukcji.
    MBB
    Level 18  
    Witam
    Ten wzmacniacz ma bardzo prosty wskaźnik mocy wyjściowej.Przerabiałem go na 12 LED-owy/kanał zrobiony na UAA180. Efekt wizualny dużo lepszy.
    Przy zwiększaniu mocy można założyć przekaźniki do załączania głośników bo isostaty są za słabe, układ opóźniający (eliminacja stuków łaczeniowych). Na oryginalnej płytce jest miejsce na zabezpieczenie przeciwzwarciowe- warrto założyć.
    Marek WS503
    andrzej55
    Level 36  
    Witam!
    Wracając do tematu polecam usunięcie płytek z zabezpieczeniami
    efekt murowany(b.małe przestery)no ale niestety trzeba uważać
    na zwarcie wyjścia.Poza tym jeżeli podnosisz moc (większe napięcie
    zasilania+wymiana tranzyst.) musisz liczyć się z większą ilością
    ciepła w radiatorkach-nie obędzie się bez wentylatorka z termostatem.
    W przedwzmacniaczu upewnij się czy rezystory polaryzujące bazy
    tranzystorów są metalizowane typMFR-jeżeli nie wymień-mniejsze
    szumy.
    Miłego tuningowania życzę.
    ALTON
    Level 38  
    Co do ciepła tamte radiatory są wystarczające na odprowadzenie ogromnych ilości ciepła.
    Rocky Horror
    Level 31  
    :arrow: ALTON
    Ogromnych, to dość wzgędne pojęcie :-) . Oczywiście żaden radiator nie odprowadzi z równą skutecznością więcej ciepła niż takie, na jakie został przewidziany.

W przypadku WS442 i wszystkich jego mutacji, da się jeszcze podnieść moc do wartości rzędu 50W bez obawy o przegrzanie układu, ale przy 80..100W można już na radiatorach smarzyć jajka...
    altus1
    Level 18  
    Witam
    :arrow: andrzej55
    Co dokładnie miałeś na myśli pisząc, że po usunięciu płytek zabezpieczenia będą bardzo małe przestery.
    Pozdrawiam
    andrzej55
    Level 36  
    :arrow: altus1
    Widzę, że temat ''Zabezpieczenie we wzmacniaczu WS 4421" już troszkę drążyłeś więc odpowiem. W moim przypadku wzmacniacz dosyć dokuczliwie zniekształcał w okolicy P-max i usunięcie tych płytek okazało się zbawienne. Niestety kij ma zawsze dwa końce. Po takiej operacji urządzenie jest bezbronne jeśli chodzi o zwarcia wyjścia i trzeba zadbać o kulturę połączeń do głośników.
    Mój WS działa do dzisiaj bez jakichkolwiek napraw końcówki i nie raz lubię pająki z kolumn przegonić.