Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

tuning wzmacniacz WS 4421

15 Gru 2003 00:12 16352 62
  • Poziom 18  
    Czy można zwiększyć moc wzmacniacza WS 4421 do ok 60W.Co sądzicie o tym wzmacniaczu.
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Poziom 32  
    Mozna ale zacznij od zasilacza - potrzebowa bys drugie tyle.
  • Poziom 32  
    altus1 napisał:
    Co sądzicie o tym wzmacniaczu.

No cóż, typowa Polska konstrukcja zrobiona po najniższych kosztach.
    Parametry ma tak słabe, że tuning musiałby obejmować wymniane wszystkiego z wyjątkiem obudowy.
    Jeżeli jest w dobrym stanie to lepiej go sprzedaj i kup jakiś używany wzmacniacz zachodni (firmowy), wyjdzie cię taniej.
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Poziom 12  
    tunningowac to mozesz ale wyglad :P
    bo tak to kabelki mozesz sobie powymieniac na lepsze ;pp ;)
  • Poziom 32  
    Hehe zastanawiam się który parametr na papierze ma słaby :)

Zobacz to nawet podobne "architektonicznie".
    Gain 27dB
    Input Impedance 24k
    Input Sensitivity 1.22V for 100W (8 ohms)
    Frequency response 1 10Hz to 30kHz (-1dB) typical
    Distortion (THD) 0.04% typical at 1W to 80W
    Power (42V supplies, 8 ohm load) 2 90W
    Power (35V supplies, 8 ohm load) 3 60W
    Power (35V supplies, 4 ohm load) 100W
    Hum and Noise -73 dBV unweighted
    DC Offset < 100mV
  • Poziom 32  
    Hehe, wydawało mi się że mówimy o WS4421 :o
  • Poziom 18  
    Czy nie ma już miłośników starych polskich WS-ów.Gdzie się podziali posiadacze at9100. :roll: Zgodzę się,że jest to już stara konstrukcja.Ale jak na swój wiek to jeszcze potrafi dać czadu!Zastanawiam się czy nie można by jeszcze więcej z niego wycisnąć.

Jeżeli chodzi o zmianę zasilacza, to wiem,że trzeba zmienić trafo na większe(najlepiej dwa takie same równolegle)kondzioły na 2x10000uf, ale czy tranzystory to wytrzymają?(2n6488,2n6491)
  • Poziom 32  
    Nie martw się, miłośnicy są, ale czy nie lepiej zostać przy oryginalnej konstrukcji?

altus1 napisał:
    ... trzeba zmienić trafo na większe(najlepiej dwa takie same równolegle)kondzioły na 2x10000uf

Czy ty wiesz ile to kosztuje?
    A to dopiero początek długiej drogi :)

Dolicz jeszcze wymiane kondensatorów w torze audio, wymiane wszystkich tranzystorów na niskoszumne, kable, potencjometry, itp bajery, aż dojdziesz do momentu kiedy z WS4421 zostanie ci oryginalna obudowa, a koszt modernizacji przekroczy kilkakrotnie wartość wzmacniacza. :cry:
    Czy warto - ocenić musisz sam :roll:
  • Poziom 32  
    Pewnie ze mówimy o ws442.
    Ten link zawiera koncówke bardzo podobną do tego z ws'a.
    Hmm chyba niezabardzo da sie wcisnąc 2 ts120 - moze dwa w pione?
    Bardziej realne bylo by wstawienie w miejsce ts120 ts'a 180 i koniec miejsca.
  • Poziom 18  
    Kondensatory elektrolityczne już wszystkie wymieniłem począwszy od przedwzmacniaczy a skończywszy na filtrujących 2x8200uf i możecie wierzyć,albo nie ale efekt jest zdumiewający (stare kondensatory miały jyż przeszło 10 lat)
    Wzmacniacz gra czyściej i ma większego powera.
    Zastanawiam się jeszcze nad wymianą trafa (najprawdopodobniej dostanę od kumpla takie samo trafo gratis) Moje pytanie czy można połączyć dwa jednakowe trafa równolegle i czy końcówka mocy to wytrzyma, a nie chciałbym żeby poszła z dymem bo jest jeszcze fabrycznie parowana.(nie zmieniana)
  • Poziom 32  
    Jasme ze mozesz podłączyc drugie trafo.
    Napiecie pozostanie bez zmian 2*~28V czyli jakies +/-39V DC.
    Zyskasz 2 x wieksza wydajnosc pradowa zamiast 2*2,2A bedzie 2*4,4A.
    Ja miałem oryginelne 2N z motoroli w tym sprzecie.
    Mozesz jeszcze zwiekszyc zasilanie pary róznicowej - to ten układ z 2 R 2k7 i zinerem 8V2.
    Powinno byc troche mocy wiecej :)
  • Poziom 18  
    Dzięki

Jak tylko dostanę trafo to zaczynam działać!
    Wspominałeś coś o parze różnicowej - o ile wolt można zwiększyć to napięcie i w jaki sposób (czy wystarczy tylko wymiana zenerki na większe napięcie)

Czy ktoś z was ostatnio przerabiał starego WS PW AT na większą moc? Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami.
    Może macie lepsze pomysły ?
    Co można jeszcze zrobić ?
  • Poziom 32  
    zmniejz ten rez od +38 z 2k7 na 1k a zanera z 8v2 na 15v i dodaj mu 47µ.

A czy lookałeś czy wcisniesz 2 ts120?
  • Poziom 15  
    hej :D Jeśli zamierzasz wymieniać trafo , pamiętaj o układzie prostownika .... Nie wiem co tam jest , mostek czy pojedyncze diody , ale przy zwiększonej mocy trafa i większych pojemnościach filtrujących przez obecny prostownik w momencie włączenia popłynie znacznie większy prąd . Uważaj , żeby nie strzelił . Lepiej dmuchać na zimne . Pozdrawiam .
  • Poziom 21  
    Spiritchaser napisał:
    pamiętaj przy zwiększonej mocy trafa i większych pojemnościach filtrujących przez obecny prostownik w momencie włączenia popłynie znacznie większy prąd .

Przy trafie 3A prad może sięgnąć nawet 10A trzeba zainstalować załączanie softowe
  • Poziom 17  
    tylko te trafa łącz dopiero za mostkiem!!!!!
  • Poziom 32  
    A jak masz duzo miejsca to mozesz rozdzielic zasilania lewego i prawego kanału.
    W ten sposób unikniesz ewentualnych "strat" związanych z "rózniczmi" pomiedzy transformatorami.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 32  
    Kondensatora nie ma na laminacie ani miejsca pod niego.
    Wez schemat i zobacz jak zasilane sa emitery pary różnicowej.
    Porównaj ten fragment z np PW9010.

Popatrz jeszcze na to

Input sensitivity for 60 W output - just under 1V (1V gives 66W)
    Gain - 27dB
    Frequency response (-3dB) - 10Hz to 23kHz @ 1W
    Harmonic distortion @ 1kHz - 0.05% (maximum typical)
    Open Loop Gain - 125dB (no load), 80dB (8 Ohm load)
    Input Impedance - 22k Ohm
    DC Offset - Less than 100mV (< 20 mV typical **)
    Noise - < 2mV at output (-80dB ref 50W unweighted)

Pomyśl, wyciągnij wnioski - i troche rezystorów.
  • Poziom 18  
    Cechą charakterystyczną starych ws było brzmienie typu "bum-bum-cyk-cyk" i brak środka.

Jak można wpłynąć na zmianę takiego brzmienia w ws 4421? Chodzi mi dokładnie o uwypuklenie środka pasma akustycznego.

Jak wpłynie na brzmienie zwiększenie napięcia zasilania tranzystorów pary różnicowej?
    Może pokombinować w przedwzmacniaczu?
    A może głębokość sprzężenia zwrotnego we wzmacniaczu mocy?
  • Poziom 32  
    Ja bym zaproponował budowe nowego preampa na wzmacniaczach operacyjnych - juz na 2 mozna cos zrobic z reg barwy tonu.
    Mozna pokusic sie o wymiane tranzystorów z 2N6488 i pary czy BD911/912 na cos szybszego. Moze FJL 4315? Kiedys były BDP ale to sie nie nadaje juz dzisiaj do .. audio.
    A jesli bumbum cykcyk jest meczace to nie stoi na przeszkodzie nic aby wyłączyc Loud'a zwanego takrze konturem.
    Na laminacie dodatkowo jest miejsce na przekaznik realizujacy opóźnione załączanie głosników a moze cos jeszcze :) nie pamietam - zabezpieczenie jest na malej plytce (2) w poblizu radiatorów.
  • Poziom 18  
    Czy PW mają takie samo brzmienie jak WS ?
    Jak wpływa na parametry wzmacniacza umieszczenie potencjometru regulacji głośności przed przedwzmacniaczem (jak to ma miejsce w PW) ?-zmniejsza przesterowanie przedwzmacniacza, ale czy tylko?
    Który waszym zdaniem ze starych polskich wzmacniaczy( typu WS PW AT ) można uznać za najlepszy ? ( oczywiście w tamtych czasach..)

pozdrawiam i czekam na odpowiedzi
  • Poziom 32  
    Ja bym spróbował ominąć przedwzmacniacz i regulatory, albo same regulatory barwy. Bedziesz wiedział jakie brzmienie ma sama końcówka i czy warto coś przerabiać
    Pętlą sprzężenia też możesz troche poombinować, ale to dopierpo odłączeniu przedwzmacniacza.
  • Poziom 32  
    Ten filtr subsoniczny na BC237B to bym od razu wywalił - powiedzmy tak od włazu korektora do punktu z emiterem bc 237 z 4k7 i 2µ2 wszystko won.
    Podejrzewam ze nawet ten skromny 4 tranzystorowy preamp zagrałby inaczej (lub moze mógłby zagrać) z innymi tranzystorami - myślę o jakiś niskoszumowych.
    Nawet BC550C by się nadał ....
  • Poziom 18  
    Muszę tak zrobić, tego filtru i tak nie używam. Którymi rezystorami reguluje się współczynnik wzmocnienia przedwzmacniacza.Może cały przedwzmacniacz zrobię na wzmacniaczach operacyjnych? Np. ne 4558 (taki jak w ws 504)Tylko czy układ na ne.. wzmocnieniowo będzie dobrany do wzmacniacza mocy ws4421
  • Poziom 32  
    Przyjrzyj sie tym 2 tranzystorom na "koncu" (414 albo 413 tam siedza) to tam cos mozma zrobic z peryferiami.
    A jak by jeszsze bylo malo to opampy :)
  • Poziom 18  
    Jakie tranzystory będą lepsze od BC550?
    Czy kondensatory ceramiczne też wymienić?
  • Poziom 11  
    Witam !
    Zajmuje sie "tuning'iem" WS 442 Diory - rozni sie on czyms w srodku od WS 4421 ? ( oprocz obudowy-wersja eng.)
    Co z nim zrobilem:
    Zmaiana wszystkich elektrolitów - w filtrze na 4x4700uF/50V
    Wszystkie przewodu na OFC
    Ogólne poprawki -np.zwory itd
    <<<<< efekty super>>>>>
    Zastanawia mnie
    a) zmana tranzystorow na BD 911/912(Thompson) - czy moze pasuje tam cos lepszego ?- mozecie napisac cos wiecej o tych niskoszumnych z przedwz.?
    b) trafo na wieksze-Toroid 300 W - co z napieciem jake max wytrzyma ten uklad - jak zwieksze do +/-45 V to wytrzyma ?
    c)do czego sa ta plytki na rdiatorach? wz bedzie dzialal lepiej bez nich ?
  • Poziom 32  
    Ceramiki zostaw w spokuju :) a gdzie sie (w torze audio oczywiscie) da zamiast elektrolitow montuj nieelektrolityczne - styrofleksy czy inne.
    Nie latwo moze byc z 2µ2 czy 4µ7 - tu mozna sie "posilic" bipolarnymi elektrolitami.

A co to znaczy lepsze od BC550C? Szybsze, mniej szumiace, adniejsze?
    Tranzystor tez troche sie rozni od siebie w zaleznosci od producenta - minimalnie - zreszta sam zobacz.

http://katalogi.iele.polsl.gliwice.pl/download.php?id=46954

http://katalogi.iele.polsl.gliwice.pl/download.php?id=26177

I porownaj z tym co jest seryjnie.
  • Poziom 18  
    Witam

Te płytki na radiatorach to zabezpieczenie wzmacniacza mocy przed zwarciem i wysoką temperaturą radiatorów-lepiej to zostawić w spokoju.

Co do BC 550 to mogą być obleśnie brzydkie byleby miały małe szumy i były szybkie.

Co do elektrolitów to jak już pisałem wymieniłem wszystkie i faktycznie efekt jest niesamowity.

Tylko ta mała moc 35W Trzeba pocudować z trafem-i żeby nie przedobrzyć! :? :?