Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka PMG 565

tangram 15 Gru 2003 09:34 3550 21
  • #1 15 Gru 2003 09:34
    tangram
    Poziom 10  

Czesc! moja pralka PMG565 nie startuje, po wlaczeniu wlacznika glownego zapala sie zielona kontrolka i nic ...cisza. Wczoraj rozebralem juz 1/2 pralki i metoda miezenia i sledzenia przewodow probowalem cos ustalic rozpoczynajac oczywiscie od wlacznika rolki i drzwi ale zaginalem w goszczu pospinanych kabli w okolicach programatora. A do przelacznika drzwiowego wogole nie dotarlem gdyz akurat zdjalem nie ta polowke obudowy. Dzis zaopatrzylem sie na tej stronie w schemat i mam nadzieje na bardziej celowe poszukiwania mam tylko jedna niepewnosci, juz teraz po zdjeciu 1/2 obodowy pralka jest dosc chwiejna czy jak zdejme caly plaszcz obudowy nie rozsypie mi sie?
    Poprosze o pomocne uwagi i sugestie.
    Pozdrawiam wszytkich kolegow "zrob to sam"
    Darek

0 21
  • #2 15 Gru 2003 10:46
    39006
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 15 Gru 2003 10:55
    tangram
    Poziom 10  

Rycho T napisał:
    Witam
    Zbadaj wył. blokady drzwi. Prawdopodobnie to jest powodem awarii.

Witaj Rycho T :) tak! juz od wczoraj chce go sprawdzic ale akurat zdjalem nie ta polowke obudowy. W lazience mam malo miejsca wiec do pomiarow od czasu do czasu przewracam ja na bok. MAm obawy czy po zdjeciu calej obudowy konstrukcja nosna pralki to wytrzyma. JAk myslisz ?

Dziekuje za pomocne slowo
    Darek

0
  • #4 15 Gru 2003 11:16
    39006
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 15 Gru 2003 11:20
    elmag77
    Poziom 13  

Czolem! klania sie bratni uzytkownik "rosy" Uwazaj. Blokada zamka jest pod zamkiem. mozesz poluzowac scianke od strony filtra ilekko odsunac ja od pokrywy. Warto tez do oporu uniesc pokrywe. Blokada jest przykrecona od dolu na dwa wkrety po przekatnej. Uwazaj abys nie wepchnal nakretek w zamku bo bedziesz je musial zpowrotem wkladac, a do tego trzeba zdjac zamek. Element poprowy w blokadzie ma ok. 1200 Ohm. Przewaznie jest rozszypany jesli sie przepalil. szkoda ze nie napisales czy po wlaczeniu pralki slychac pykniecie blokady. Jesli nie to rzeczywiscie padnieta jest blokada. jesli jej nie slychac, a klape da sie otworzyc to trzeba ja wymienic. Blokada kosztuje nie wiecej jak 20 zeta. Raczej sie jej nie zregeneruje. Schemat ideowy z linkow opisuje dokladnie budowe blokady. Zycze powodzenia w naprawie

0
  • #6 15 Gru 2003 11:23
    tangram
    Poziom 10  

OK. Miedzy czasie wydrukowalem i wstepnie przeanalizowalem schemat na ktorym widze ze gdyby blokada pozystorowa nie byla zamknieta( przewod zielono-bialy) nie zapalilaby mi sie lampka kontrolna .. a u mnie sie pali. Czy dobrze widze? Darek

0
  • #7 15 Gru 2003 11:45
    elmag77
    Poziom 13  

Cos jest nie tak. Sprawdzilem u mnie. Lampka zapala sie zanim "pyknie blokada Blokada dziala dwojako. Po pierwsze rozgrzewa sie pozystor ktory odgina bimetal i zamyka obwod zasilania. Po drugie wplyw na te zamkniecie ma tez bolec zamka. Dodatkowo rygiel w zamku zostaje przez pozystor przesuniety i blokuje przycisk zamka. Ulamek sekundy po "pyknieciu powinnien zadzialac zawor. Po drodze do zaworu jest jeszcze hydrostat. Powininen byc w najnizszym polozeniu. Wtedy dzialaja obwody zaworow i wirowki (stan braku wody).
    Jest tez mozliwe ze pozystor nie jest przepalony ale nie zamyka obwodu (termiczne zmeczenie materialu) Jeszce jedna proba jest nastepujaca> wlacz pralke tka jak ma prac. np od 4-ki, odkrec wode itp. zamknij pokrywe, Jesli blokada cyknie, pralka nie pobierze wody docisnij z gory klape na wysokosci klamki zamka, lub poruszaj przyciskiem zamka. W mojej czasem sie tak robi.

0
  • #8 15 Gru 2003 12:09
    tangram
    Poziom 10  

Do kolegi Elmag77
    Dzieki Ci bardzo za dobrze opisane rady, sprawdze to wszystko ja tylko bede znowu przy pralce( jutro wieczorem) i odpisze. Na dzis jest tak ze NIE slysze wogole zadnego klikniecia w zamku i to mnie zastanawia.. ale zastanawia mnie tez dlaczego wobec tego swieci sie kontrolka wlaczenia. Moze jest tak jak napisales.. No nic!? wszystkie watpliwosci mam nadzieje uda mi sie wyjasnic.
    Dobrze ze jest takie forum gdzie mozna popytac sie i wymienic doswiadczenia. Dziekuje wszystkim kolegom ktorzy odpowiedzieli.
    Pozdrawiam DarekM

0
  • #9 15 Gru 2003 15:04
    elmag77
    Poziom 13  

Jeszcze raz elmag. Wieczorem mnie nie bedzie wiec odpisuje:
    pozystor w blokadzie jest w obwodzie z lampka. Jesli lamka swieci to jest dobry (traktujemy pozystor blokady jako odbiornik). Nad pozystorem jest bimetal ze stykiem ktory przekazuje napiecie z pozystora na dalsze obwody. Czasem blaszka ulega deformacji w taki sposob ze nie laczy. Pozystor moze nie byc przepalony ale mogl stracic fizyczne wlasciwosci i nie jest w stanie polaczyc stykow i zablokowac zamka.
    Mozesz tez na podstawie schematu pominc chwilowo blokade "na krotko". Rob to rozwaznie i tylko na probe. Jesli pralka dalej nie pobierze wody to:
    sprawdz cewke elektrozaworu prania wstepnego / czasem zdarza sie ze sie przepala, opor ok 3 kiloomow/
    sprawdz czy nie jest zatkany wezyk hydrostatu - UWAGA wypusc rurką przy filtrze resztke wody, moze sie wylac przy demontazu plastikowego przylacza wezyka. przez dmuchniecie w wezyk mozesz tez sprawdzic czy hydrostat przelacza i powraca w stan dolnego polozenia

0
  • #10 17 Gru 2003 08:30
    tangram
    Poziom 10  

Dzien dobry
    Moje drugie podejscie do pralki rozpoczalem od ponownego przepytania wlasciciela jak doszlo do usterki. Przygotowalam pralke do pranie, ustawilam program 5 i wlaczylam przycisk start. Pralka zaczela nabierac wode, nabierala ja jeszcze troche po czym przestala i koniec cisza..
    Biorac schemat ideowy, przetestowalem:
    1. aby obejsc pozystor i blokade rolki od razu podalem napiecie na zlacze 11 hydrostatu - bez efektu - a powininny zadzialac elektrozawory EZ1 i/lub EZ2
    2. krtotkotrwale podalem napiecie na zlacze 13 hydrostatu - bez efektu - a pownny zadzialac obwody: grzewczy, silnika programatora oraz glownego silnika
    Oczywiscie widze ze schematu ze obwody wymienione w pkt.1 i 2 zadzialaja wtedy gdy styki programatora: 6-6H, 7C-7H, 1-1H i 3-3H-3C beda odpowiednio polaczone.
    A dlaczego nie sa?
    Czy programator moze byc zablokowany? to pytanie apropo's przekaznika ST.
    Dodatkowo dmuchaniem sprawdzilem przelaczanie sie hydrostatu, choc bylo to zbedne bo test pkt.2 nic nie dal.
    Czekam na Wasze uwagi.

Pozdrawiam Darekm

0
  • #11 17 Gru 2003 08:44
    POL02
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.
    Jeżeli podłączyłeś napięcie pod 11 hydrostatu (zkładam,że hydrostat jest dobry) elektrozawory powinny się włączyć.Brak reakcji świadczy o przerwie w zasilaniu z drugiej strony (przewód wspólny).Wydaje mi sie,że jest przerwa na wyłączniku głównym zasilania (może upalony przewód)
    Sprawdz go.

0
  • #12 17 Gru 2003 10:26
    tangram
    Poziom 10  

Do kolegi POLO02
    Gdyby byla przerwa na wlaczniku glownym po stronie zera lub fazy to nie palilaby sie lampka kontrolna ani nie mialbym napiecia na styku 11 hydrostatu. A dlaczego winne nie moga byc odpowiednie styki programatora?. Czy moglbys wytlumaczyc mi na przykladzie schemtau ideowego kolejnosc laczenia stykow np. 3-3B, 3C-3H. Zgodnie z zasada ze podajemy polaczenia stykow w stanie bezprodowym to wg schematu, dla mnie wymienione styki "wisza w powietrzu". Nie bardzo rozumiem jak sa polaczone gdy pralka jest wylaczona a jak kiedy wlaczona. Zmierzenie tego jest nielatwe przez utrudnione dojscie do stykow programatora.
    Pozdrawiam Darekm

0
  • #13 17 Gru 2003 11:49
    elmag77
    Poziom 13  

Witaj DarkuM tu elmag. Przeczytałem opis usterki pralki wg, jej posiadaczki. Jezeli pralka ta pobiera wode, to do pierwszego poziomu styków hydrostatu. Wtedy powinien załaczyc sie silnik programatora, krzywka szybka obrotów rewersyjnych silnika wykona ruch i beben obroci sie azeby "nasaczyc wsad" Wtedy pralka powinna dobrac wode az do momentu kiedy cisnienie zalączy hydrostat w gornym polozeniu (dodam iz mówimy o wysokim poziomie wody, jesli nie to wyzszy poziom styków hydrostatu jest odłaczony, wszystkie funkcje przejmuje nizszy) Sprawdz silniczek programatora. Nie powiedziales czy progarmator jest wogole slyszalny. Malo tego silnik moze chodzic, a programator nie, czasem urywa sie wirujacy magnes silniczka i kreci wokól oski z trybkiem. Naprawialem kiedys 565 gdzie przyczyna nie podawania napiecia na silniczek był niestety sam programator (wyrobina krzywka nie była wstanie sterowac stykami) Pzdrawiam

0
  • #14 17 Gru 2003 12:15
    tangram
    Poziom 10  

Przyjemnie jest Cie znowu poczytac Elmagu77 takie fachowe listy lubie i trzymajac sie konwencji oraz cytujac Twoj list odpowidam:
    EL:Jezeli pralka ta pobiera wode, to do pierwszego poziomu styków hydrostatu. Wtedy powinien załaczyc sie silnik programatora,
    DM: niestety w ogole nie pobiera

EL:krzywka szybka obrotów rewersyjnych silnika wykona ruch i beben obroci sie azeby "nasaczyc wsad"
    DM: silnik glowny ani drgnie

EL:Wtedy pralka powinna
    dobrac wode az do momentu kiedy cisnienie zalączy hydrostat w gornym polozeniu (dodam iz mówimy o wysokim
    poziomie wody, jesli nie to wyzszy poziom styków hydrostatu jest odłaczony, wszystkie funkcje przejmuje
    nizszy)
    DM: symulowalem prace hydrostatu dmuchajac w jego werzyk, bez efektu

EL: Sprawdz silniczek programatora. Nie powiedziales czy progarmator jest wogole slyszalny.
    DM: nie nie slychac harakterystycznego "bzyczenia" w ogole cisza

EL:Malo tego silnik moze chodzic, a programator nie, czasem urywa sie wirujacy magnes silniczka i kreci wokól oski z
    trybkiem.
    DM: sprawdze to malaujac mazakiem widoczna czesc oski silnika programatora, moze jest tak jak mowisz ale watpie bo panuje zupelna cisza

DM: A ja upieram sie przy tym co widze na schemacie ideowym ze na zadzialanie wymienionych wczesniej obwodow ma tez wplyw odpowiednie polaczenie stykow programatora. Juz bym dawno wiedzial jak jest ale bardzo ciezko sie tam dostac z koncowkami pomiarowymi. Moze znasz jakis sposob malo inwazyjny aby to pomierzc. No i opowiedz mi jak nalezy interpretowac polaczenia w stanie bezprodowym stykow programatora ( wg. mnie na rysunku one wisza w powietrzu) choc w rzeczywistosci napewno tak nie jest.
    Pozdrawiam
    DarekM

0
  • #15 17 Gru 2003 12:37
    elmag77
    Poziom 13  

Naprawiając pralki wychodzę z załozenia ze zawsze ltwiej jest badac odbiorniki niz laczniki. Takim wlasnie jest programator. Usterka bedaca tematem neszej analizy jest trudna. Jezeli wszystko, co jest na drodze do programatora sprawdziles i jestes 100% pewny ze blokada, hydrostat i zawory sa sprawne to bozostaje jeszcze jeden maly problem, ale wybitnie bardzo rzadki - przerwa w oprzewodowaniu. Co do schematu to cos mi sie nie zgadza. np. lampka. Tutaj dolaczona jest do programatora. U mnie, w pralce bezposrednio do wlacznika glownego. Jesli chodzi o sam programator to w kategorii "Other schematics" portalu jest diagram czasowy programatora P-124. Nie zabardzo rozumiem Cie gdy mówisz o zawieszeniu styków programatora. Sugeruje mi to porostu jego usterke. Nie powiem Ci jak pomierzyc laczliwosc programatora bo musze takowy miec w reku. Moze diagram Ci cos podpowie. Pozdrawiam

0
  • #16 18 Gru 2003 10:19
    tangram
    Poziom 10  

Elmagu77 przemysle i posprawdzam to o czym pisales, wiadomosci beda jutro bo dopiero dzis wieczorem zajrzę do pralki.
    Pozdrawiam Darekm
    -------------------------
    Witam wszystkich. Nie udalo mi sie usunac bledu samemu, dzis byl serwisant i wiecie co bylo przyczyna defektu..
    uszkodzona blokada pozystorowa... zerwalem sie na chwile z pracy aby koniecznie z serwisantem porozmawiac, pokazalem mu schemat( bo pamietacie ze podawalem napiecie bezposrednio na styk 11 hydrostatu pomijajac tym samym blokady rolki i drzwi i nie dalo to zadnego efektu) fachowiec odpowiedzial mi Panie! co mi tam schematy!, nie znam sie na schematach! i zadko z nich nie korzystam, jak pralka jest Rosa to walniety moze byc tylko pozystor, lacznik rolki albo programator!! i tyle..
    Tak jest i tyle.. przypuszczam ze schemat nie jest zupelnie zgodny ze stanem faktycznym a ja faktycznie wyszedlem na durnia wsrod domownikow...
    Wesolych Swiat, wiele przyjemnosci w samodzielnym naprawianiu urzadzen AGD a przedewszystkim aktualnych schematow zycze wszystkim
    DariuszM
    Posty połączyłem POLO2

0
  • #17 19 Gru 2003 14:40
    elmag77
    Poziom 13  

Tu Elmag77. Wszystkie usterkim jakie do tej pory usuwalem w Rosach tez usuwalem bez schematu. Schemat posiadam od niedawna i nie konfrontowalem go dokladnie z realnymi polaczeniami w pralce. Dlatego nie chcilaem sie tez trzymac schematu poradzajac Tobie. Kiedys przezylem podobny przypadek ze starym modelem Candy. Schemat byl oryginalny ale poprostu z bledami. Szkoda ze nie udalo si tego rozwiklac w 100 procentach samemu. Co do blokady to umnie tez powodowala naprade dziwne objawy (np spadek obrotow silnika) Pozdrawiam, ciesze sie ze wspolpracy i zgory pszepraszam za ewentualne niejasnosci.
    Elmag.

0
  • #18 29 Gru 2005 23:12
    AndrewS_
    Poziom 16  

witam
    i podczepiam sie pod istniejacy watek gdyz tu chyba moja usterka najbardziej pasuje

pralka jak w temacie rosa

wlaczam program numer dwa, zalczam zasilanie lampka sie zapala, pralka zaczyna pobierac wode przycisk 1/2 wsadu wylaczony(wycisniety) czyli pelny zaladunek, po skonczeniu pobierania wody, elektrozawory stop, pralka umiera, nie obraca juz bebnem, silnik programatora stoi i sobie na cos czeka :-)

tak jest niestety na pierwszym i drugim programie
    reczne przestawienie programtora o jeden zabek nic nie daje, dopiero zaczyna reagowac jak dojde do wylewania wody,
    na programach sysntetyczne i welna czyli 5 i 7 pralka chodzi normalnie, ale dobiera wiecej wody w stosunku do programu 2 (nie testowalem tych programow tzn. 5 i 7 z opcja 1/2 wsadu)

plukanie po programie 2 idzie ok, zauwazylem ze wtedy pralka bierze wiecej wody, przy plukaniu po programie 2 z opcjia 1/2 wsadu robi sie to samo co wczesniej przy programie 2

generalnie pralka nie idze dalej jesli woda osiagnie pierwszy czyli 1/2 wsadu i drugi poziom wody, idzie dalej tylko przy trzecim najwyzszym, czyli plukanie i np. program 5

najbardziej jako usterka pasuje mi programator albo hydrostat
    jesli programator to moze nie wysyla impulsu o zalaczeniu silnika ??
    a moze to hydrostat nie daje programatorowi sygnalu o osiagnietym wlasciwym poziomie wody, ale to tez mi nie pasuje, bo przeciez wylacza elektrozawory

oo troche przydlugawe wyszlo
    no nic czekam na wasze wskazowki

dzieki

0
  • #19 30 Gru 2005 00:08
    Topolski Mirosław
    Moderator Elektrotechnika

Witam
    Przede wszystkim wyczyść dobrze układ ciśnieniowy(wężyk biegnący od hydrostatu do zbiornika)oraz sprawdż czy hydrostat przełącza styki(może rozłączyć,a nie przełączyć)Pozdrawiam

0
  • #20 30 Gru 2005 00:40
    AndrewS_
    Poziom 16  

ok w takim razie jutro zabieram sie za hydrostat, kurde a niedawno ja rozbieralem, bo wyminialem pompe wody wsadzilem jakss podobna od aeg lavamat :-), teraz mi tak przyszlo do glowy ze podczas wymiany pompy kladlem pralke wtedy na bok, moze troche wody polecialo do hydrostatu i go w ten sposob uszkodzilo ?? rozumiem ze rurke zdjac i przedmuchac kiedys pamietam ze ojciec podczas pracy pralki sciagal przewod gumowy hydrostatu dmuchal zaciskal i zakladal spowortem potem zwalnial scisk, robil tak jak prlaka za duzo brala wody, czy taka sama procedure zastosowac ??

0
  • #21 30 Gru 2005 10:30
    Topolski Mirosław
    Moderator Elektrotechnika

Witam
    Dmuchanie daje bardzo często krótkotrwały efekt,najlepiej przeczyścić wężyk i masz na dłższy czas spokój,po tym sprawdż dmuchając w wężyk,czy styki hydrostatu przełączają.Pozdrawiam

0
  • #22 03 Sty 2006 16:36
    AndrewS_
    Poziom 16  

no to dzis dopiero zabralem sie za ta pralke i co najwazniejsze z sukcesem, ale powod awarii byl bardzo prosty zsunal sie jeden z przewodow hydrostatu dzieki za pomoc

0