Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kilka pytań dotyczących programu VirtualDub

28 Dec 2007 14:46 2436 13
  • Level 19  
    Witam

1. Po przechwyceniu tym programem materiału z kasety VHS (4 godziny) w pewnym momencie dźwięk zaczyna wyprzedzać obraz. Na początku jest ok a im dalej tym gorzej. Sytuacja taka ma miejsce obojętnie czy dźwięk jest kompresowany jakimkolwiek kodekiem czy jest bez kompresji. Obraz jest kompresowany kodekiem DivX 6.7 Codec (2 Logical CPUs).

a.) Czy jest możliwość "naprawienia" tego w już nagranym materiale?

2. Jakim kodekiem kompresować dźwięk aby był on 5.1 ? Tzn. może być pseudo 5.1 chodzi o to żeby po skompresowaniu był słyszalny we wszystkich głośnikach systemu 5.1. Po skompresowaniu kodekiem MPEG Layer-3 słychać go tylko w dwóch przednich głośnikach a po skompresowaniu np. kodekiem IMA ADPCM słychać go we wszystkich głośnikach ale stopień kompresji jest niewielki.

3. Po podzieleniu materiału na 2 dowolne części w plikach wynikowych nie ma informacji: właściwości - podsumowanie - wideo - o szybkości danych (kb/s). W pliku przed podzieleniem ta informacja jest. Czasami po podzieleniu wyświetla sie ona ale szybkość ta jest inna niż w pliku źródłowym (dzielone jest przy zaznaczonej opcji video "direct stream copy" a audio w zależności od potrzeb raz z opcją "direct stream copy" a raz przy użyciu rożnych kodeków - i to właśnie wtedy szybkość ta sie zmienia. Od czego to zależy ???
  • Level 19  
    Ad.1
    Ponieważ jest źle ustawiony framerate, czyli ilość wyświetlanych klatek na sekundę. Naprawisz to opcją Video > Frame Rate... i zaznacz "Change so video and audio durations match". Możesz to zrobić bez rekompresji, czyli z zaznaczoną opcją "Direct stream copy".

Ad.2
    Skoro nagrywasz film z kasety VHS to po co ci dżwięk 5.1? Przecież na kasiecie takiego nie masz. Używając takiego kodeka zmarnujesz sobie miejsce bo na wszystkich kanałach będzie to samo.

Ad.3
    Bitrate obrazu jest zmienny, to co ci program pokazuje to jest jego uśredniona wartość. W jednym kawałku średni bitrate będzie inny niż w drugim, bo w całym filmie bitrate się zmienia, a program pokaże jego średnie wartości.
  • Level 19  
    [quote="rrata"]
    Ad.2
    Skoro nagrywasz film z kasety VHS to po co ci dżwięk 5.1? Przecież na kasiecie takiego nie masz. Używając takiego kodeka zmarnujesz sobie miejsce bo na wszystkich kanałach będzie to samo.

Chodzi mi o to jak to zrobić aby po skompresowaniu dźwięku kodekiem MPEG był on słyszalny we wszystkich głośnikach systemu 5.1 - niechaj będzie na wszystkich kanałach to samo.

Dodano po 37 [minuty]:

rrata wrote:
    Ad.1
    Ponieważ jest źle ustawiony framerate, czyli ilość wyświetlanych klatek na sekundę. Naprawisz to opcją Video > Frame Rate... i zaznacz "Change so video and audio durations match". Możesz to zrobić bez rekompresji, czyli z zaznaczoną opcją "Direct stream copy".

Ad.2

Ad.3
    Bitrate obrazu jest zmienny, to co ci program pokazuje to jest jego uśredniona wartość. W jednym kawałku średni bitrate będzie inny niż w drugim, bo w całym filmie bitrate się zmienia, a program pokaże jego średnie wartości.

ad.1 gdzie można ustawić "Change so video and audio durations match" od razu podczas przechwytywania video aby nie robić tego dopiero po przechwyceniu ?
  • Level 22  
    asterix27 wrote:

ad.1 gdzie można ustawić "Change so video and audio durations match" od razu podczas przechwytywania video aby nie robić tego dopiero po przechwyceniu ?

To możesz zrobić dopiero PO przechwyceniu materiału. Poszukaj, nie pamiętam gdzie dokładnie jest ta opcja, ale napewno nie jest nigdzie "zakopana".
  • Moderator of Cars
    Podczas przechwytywania nie kompresuj dźwięku, wtedy, jeśli nie będzie gubił klatek, nie będzie przesunięcia, później trudno to naprawić.
    Podczas przechwytywania pamiętaj o dobraniu Frame Rate optymalnego dla PAL.
    Co do dźwięku to raczej doszukaj się jak puścić dźwięk stereo na wszystkie głośniki, to raczej kwestia ustawienia miksera karty dźwiękowej, niż kodeka.
  • Level 19  
    tzok wrote:
    Podczas przechwytywania nie kompresuj dźwięku

Kolega już przechwycił film więc już za późno niech zostawi ten dźwięk jak jest (w mp3 jak pisał).

tzok wrote:
    jeśli nie będzie gubił klatek, nie będzie przesunięcia, później trudno to naprawić.

To jest bardzo łatwo naprawić opcją, którą podałem wcześniej. Oczywiście film musi już być na dysku. Ja nie wiedząc jak ustawić fps zawsze tak robiłem i działało, a zgrałem tak kilka filmów. Zmiana fps nie trwa przecież długo (pare minut), bo nie trzeba rekompresować filmu, co mogłoby w dodatku pogorszyć jakość.

tzok wrote:
    Co do dźwięku to raczej doszukaj się jak puścić dźwięk stereo na wszystkie głośniki, to raczej kwestia ustawienia miksera karty dźwiękowej, niż kodeka.

To jest najlepsze rozwiązanie. Tworzenie sześciu kanałów z tym samym dźwiękiem to marnotrawstwo pamięci.
  • Level 22  
    rrata wrote:
    tzok wrote:

To jest najlepsze rozwiązanie. Tworzenie sześciu kanałów z tym samym dźwiękiem to marnotrawstwo pamięci.

Faktycznie takie rozwiązanie będzie najmniej pamięciożerne, jednak coś mi mówi że kolega asterix27 może chcieć otworzyć ten materiał na stacjonarnym odtwarzaczu DVD. A co za tym idzie programowe "dołożenie" dodatkowych kanałów może być nie możliwe w takim wypadku. Jeśli mamy do czynienia z komputerem to faktycznie jest to kwestia ustawień. Ale w wypadku stacjonarnego odtwarzacza musiały by występować wszystkie ścierzki, chyba że dostępna jest jakaś opcja "uprzestrzennienia" dźwięku.

Wydaje mi się że można byłoby zastosować taki trick że ścierzkę taką "podstawową" zostawić dla głośników przednich, na głośniki surround przekompresować dźwięk z niższą jakością (można też obciąć dół pasma), na głośnik centralny wystarczy mixdown do ścierzki mono (jakość również może być niższa) , do subwoofera podobnie jak do centralnego ścierzka mono (jednak z normalną jakością i tylko dołem pasma). Zaoszczędzi to miejsca w porównaniu do wszystkich pełnych ścierzek i wyeliminuje problem ze stacjonarnymi odtwarzaczami. Z drugiej strony jednak wymaga trochę zabawy z tymi ścierzkami.
  • Level 19  
    tzok wrote:
    Podczas przechwytywania nie kompresuj dźwięku, wtedy, jeśli nie będzie gubił klatek, nie będzie przesunięcia, później trudno to naprawić.
    Podczas przechwytywania pamiętaj o dobraniu Frame Rate optymalnego dla PAL.

Bez problemu naprawiłem "Change so video and audio durations match" i jest idealnie.

Co do kompresji dźwięku: gdy go kompresuję podczas przechwytywania kodekiem IMA ADPCM słychać go we wszystkich głośnikach 5.1 po skompresowaniu a gdy kompresuję MPEG tylko w dwóch przednich - to mnie zastanawia najbardziej. Ja nie wiem czy jest możliwość puścić na 5.1 nie przekładając kabli z tyłu płyty głównej.

Ogólnie z przechwytywaniem nie ma problemu: nie gubi klatek, procesor dwurdzeniowy. Jakość jak na VHS zupełnie niezła - ustawiam tak aby 180 minut materiału z VHS zajmowało mniej więcej jedną płytę DVD (4.7 GB).

Rozdzielczość 800x600 ( w kodeku ustawione 720HD Profile) a dźwięk IMA ADPCM (tu można jeszcze zaoszczędzić)

Na "starszych" komputerach obraz może się zacinać przy tej rozdzielczości. U mnie już się zacina przy każdej rozdzielczości powyżej 800x600 - próbowałem nawet 1024 x 768 ;)
  • Moderator of Cars
    asterix27 wrote:
    Bez problemu naprawiłem "Change so video and audio durations match" i jest idealnie.

Rozdzielczość 800x600 ( w kodeku ustawione 720HD Profile) a dźwięk IMA ADPCM (tu można jeszcze zaoszczędzić)
    Czyli wina była tylko po stronie źle dobranego fps, inaczej, by Ci się to nie udało. Miałem spore problemy z tym przy kodeku LAME.

Materiał źródłowy to VHS (352x288 @ 25fps, optymalna rozdzielczość do przechwytywania to w zasadzie 640x480, 800x600 to już mała rozrzutność).
  • Level 19  
    tzok wrote:
    asterix27 wrote:

Czyli wina była tylko po stronie źle dobranego fps, inaczej, by Ci się to nie udało. Miałem spore problemy z tym przy kodeku LAME.

Materiał źródłowy to VHS (352x288 @ 25fps, optymalna rozdzielczość do przechwytywania to w zasadzie 640x480, 800x600 to już mała rozrzutność).

Na obrazie nie zamierzam oszczędzać. Jest kolosalna różnica przy 640x480 a 800x600. Szczególnie widać to na monitorach LCD. Przy 800x600 nie widać praktycznie kwadratów (no chyba że się przyjrzysz z bliska) a przy 640x480 kwadraty te są zauważalne. Przy 640x480 nieźle to wygląda na zwykłym monitorze 17 cali a już na LCD 19 cali dużo gorzej. Poniżej 640x480 to już wogóle tragedia.
  • Moderator of Cars
    To już kwestia ustawień kodeka, materiał źródłowy ma dużo niższą rozdzielczość a do tego jest wyświetlany z przeplotem (warto użyć filtra deinterlace).

Wypadkowa rozdzielczość, po złożeniu 2 półobrazów to 768x574 (704x576), więc po usunięciu przeplotu 800x600 ma sens, ale bez usuwania przeplotu spokojnie wystarcza 384x287 (352x288).

Należy też pamiętać, że system VHS ma mniejszą rozdzielczość (pasmo) niż PAL i jakość jest naprawdę fatalna.
  • Level 19  
    Tym razem bardzo trudne pytanie:

Połączyłem w VD dwa "kawałki" filmu .avi. Podczas łączenia zaznaczyłem też opcję "Change so video and audio durations match". Po połączeniu w pierwszym fragmencie dźwięk jest ok a w drugim wyprzedza obraz. Nie pomaga zrobienie "Change so video and audio durations match" dla całości ponownie (już połączonych).
    Oba fragmenty przygotowałem tak że jeden kończy się dokładnie w momencie w którym zaczyna się drugi (co do ms). Nie wiem czy zaznaczenie opcji "Change so video and audio durations match" spowodowało to przesunięcie dźwięku ale w miejscu połączenia scena się powtarza (jakieś 2-3 sekundy jest ponownie powtórzona). Czy VD nie łączy dokładnie co do ms tylko robi zakładki ??? A może spowodowało to zaznaczenie przy okazji opcji "Change so video and audio durations match" podczas łączenia?

Pytanie brzmi:

Czy da się naprawić synchronizację dźwięku z obrazem tylko w tym drugim fragmencie filmu bez ponownego cięcia na kawałki i próby zrobienia "Change so video and audio durations match" dla każdego fragmentu z osobna ?
  • Level 25  
    Powtórzenie sceny w miejscu połączenia jest prawdopodobnie wynikiem tego, że miejsca cięcia nie były zrobione na klatkach kluczowych. Film nieskompresowany (lub skompresowany kodekiem bezstratnym jak Huffyuv, Morgan czy PICVideo) składa się z samych klatek kluczowych. Są to klatki zapisane w całości piksel po pikselu, tak jak bitmapa. Po kompresji kodekiem stratnym (DivX czy XviD) klatki kluczowe występują co kilkanaście do kilkuset klatek filmu zależnie od stopnia kompresji i innych czynników, pozostałe są opisane przez różnice w stosunku do poprzedniej i następnej klatki (w największym uproszczeniu). W związku z tym można dzielić film lub wycinać fragmenty tylko na klatkach kluczowych. Inne klatki VD też przyjmie, ale podzieli po swojemu, cofając się lub idąc naprzód do najbliższej klatki kluczowej. Stąd może wynikać powtórzenie sceny. Dlatego, dzieląc film trzeba zawsze wybierać klatkę kluczową (przyciski z żółtym kluczem na dolnym pasku VD). Przewidując późniejszą precyzyjną obróbkę filmu, najlepiej go zgrać kodekiem bezstratnym (używałem PICVideo). Objętość wynosi wtedy 6-15 GB/godz. Po obróbce skompresować dowolnym kodekiem do żądanej wielkości. Kodeki bezstratne w bardzo małym stopniu obciążają procesor, więc mniejsza jest szansa gubienia klatek przy zgrywaniu.
  • Level 22  
    Chciałem zadać takie pytanie troszeczke nie związane z tematem.
    Chodzi mi mianowicie o to że mam pewne nagranie w kontenerze .mkv i niestety ale brak synchronizacji (przesunięcie o ok 0,5 sekundy). Czy znacie jakiś sposób aby to łatwo naprawić? VirtualDub wyrzuca mi jakiś błąd (sprawdzę i wkleję jaki dokładnie). Próbowałem kilku programów przeznaczonych do .mkv (chyba mkvtool) jednak nie udało mi się tego w żaden sposób naprawić (nie znalazłem nawet opcji która odpowiadała by tej z VDub "Change so video and audio durations match".
    Czy ktoś mógłby mi pomóc? Materiał został pobrany z internetu.