Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pomiar spadku napieć na potencjometrze mikrokontrolerem

28 Gru 2007 18:47 1011 2
  • Poziom 9  
    Jak sprawnie podczepić sie do mikrokontrolera (ARM ) aby dokonywać pomiaru spadku napięcia na potencjometrze (i dalej przetwarzać w programie i interpretować każdy spadek itp..)
    Chodzi o coś w stylu sterowania za pomocą jostica. Dwie manetki-potencjometry zasilane przez USB napięciem 5V przy każdym wychyleniu w torze X lub Y zmienia sie spadek napiecia na potencjometrze odpowiadającym za dane wychylenie.
    Zmierzyłem zakres zmian napięcia (od 0 do 4,8V) Przy czym 0 max wychylenie w tył; 2,4V położenie srodkowe, 4,8 max wychylenie manetki do przodu. Mikrokontroler na wejście analogowe może przyjąć napięcie z zakresu 0 do 3,6 V. Obniżyłem wiec zakres zmian napięć aby pasowało. Chodzi o zbudowanie w dalszej przyszłości układu mikroprocesorowego do sterowania jakimś automatem.
    Pytanie jak podczepić sie do mikrokontrolera z takimi sygnałami. Wyprowadzić mase i wyjście każdego potencjometru z joystica i bezpośrednio podczepić sie pod wejścia analogowe mikrokontrolera a mase układu joystica z masą mikrokontrolera??
  • Poziom 15  
    Witam

Musisz miec wspolna mase z uP co chyba nie bedzie trudna rzecza :), jezeli chodzi o podpiecie sie pod procesor to oczywiscie mozna to zrobic bezposrednio do portow pomiatorych przetwornikow A/C ...

Reszta to juz tylko odczyt wartosci z portow, przeskalowanie i napisanie gotowego programu :)

Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    Nie wiem jaka dokladnosc potrzebujesz, ale jesli ma to byc solidne urzadzenie, to radze zastosowac inne rozwiazanie niz potencjometry, jesli nie maja znaczenia koszty troche wyzsze a istotna jest precyzja i trwalosc to daj znac, wyjasnie wtedy co i jak