Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Inteligentne c.o. - co zastosować do sterowania

28 Gru 2007 20:56 1587 6
  • Poziom 9  
    Co zastosować do sterowania instalacją c.o.?

Chcę sterować 4 pompkami, mierzyć temperaturę w 6 punktach, sterować grzałką bojlera i wentylatorem pieca (wszystko na zasadzie włącz/wyłącz). Chce zastosować jakaś inteligentną instalację programowalną (moellera, simensa - chyba, że jest coś lepszego). Jakie podzespoły dobrać, aby było tanio i dobrze? Czy znajdę gdzieś schemat czegoś takiego?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 16  
    Tanie sterowniki to m.in. LOGO Siemensa lub Milenium II Crouzeta i wiele innych to jest przykład.

Można to tez zrobić na mikrokontrolerze ,układach ds1820 i przekaznikach i to będzie najtańsze
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 21  
    Witam
    Przed wyborem urządzeń - rozwiązania, musisz sprecyzować zasadę działania układu ciepłowniczego - logikę jego pracy.
    Pozwoli Ci to określić ilość wejść i wyjść sterownika, oraz elementów wykonawczych, a co za tym idzie poznać realne koszty przedsięwzięcia, a jest to jeden z czynników wyboru rozwiązania.
    Bez opracowania logiki nie zaprogramujesz sterownika, a i schematu innego rozwiązania też nikt Ci nie narysuje.
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Tak jak pisałem wcześniej planuję:
    6 wyjść (wł/wył - to chyba cyfrowe)
    6 wejść do pomiaru temp (tu są chyba analogowe potrzebne)

Co oprócz głównego sterownika jest mi potrzebne i co miałoby największy sens?
  • Poziom 21  
    Witam
    Takim sterownikiem może być np:
    http://www.allegro.pl/item287273432_sterownik_programowalny_plc_automatyka_dom.html
    ale ma tylko 4 wyjścia i dla Twojego zastosowania się nie nadaje. Podaję ten link dla przykładu gdyż posiada wszystkie niezbędne składniki potrzebne dla uruchomienia sterownika (sterownik i narzędzia do jego zaprojektowania)
    Do pełni szczęścia potrzebne są jeszcze przekaźniki lub styczniki do zasilania urządzeń takich jak pompy, wentylatory, czy grzałka.
    Są one potrzebne by odciążyć styki przekaźnikowe wyjść cyfrowych sterownika.
    Powodzenia
  • Poziom 20  
    Moim zdaniem do tego celu użyć mikrokontroler z rodziny AT8951 lub AVR i oprogramowanie w Baskomie, oraz pare czujników DS1820. Koszt wtedy naprawde mały w porónaniu z zakupem sterownika Markowej firmy i czujników temperatury. Za 1/5 ceny możesz poskładać własny modół z mikroprocesorem z tym że bedziesz musiał włożyć troche pracy w zaprojektowanie sterownika i napisanie programu. Osobiście polecam własne konstrukcje nie ma potem problemu z serwisem i ewentualnymi zmianami w funkcjonowaniu.
  • Poziom 20  
    Witam.
    Ja zrobiłem sobie sterownik na mikroprocesorze AT9S8535
    z wyświetlaczem 2*20 znaków .
    W tej chwili mam podłaczony jeden czujnik,planuję jeszcze podpiąć przynajmniej jeden do kontroli temperatury zewnętrznej.
    Koszt materiałowy napewno jest niewielki w porównaniu do
    sterowników typu LOGO Siemensa ,EASY moellera czy innych gotowych.
    Każdy czujnik temperatury to około 8zł(Dallas)
    poprzez 2*20 znaków na wyświetlaczu można już jakieś dane wyświetlić,ustawić.
    Mój steruje tylko pracą pompy,wentylatora,i dodatkowo dwa przekażniki dające sygnał na parter i 1piętro budynku gdzyby np. temperatura spadła
    (trzeba dorzucić do pieca) lub wzrosła np 100 stopni(coś się wydarzyło??? ... przez dwa lata pracy nic się nie wydarzyło)

Także jeśli masz jakieś zdolności programowania uC i troczę chęci i czasu to proponuje sterownik własnej roboty.
    Pozdrawiam