Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie co do instalacji wzmacniacza

medof 28 Gru 2007 21:49 3130 16
  • #1 28 Gru 2007 21:49
    medof
    Poziom 9  

Witam, jestem tutaj nowy, i zakupiłem wzmacniacz Blaupunkta GTA 4 750W i to bd mój pierwszy wzmacniacz jaki bd podłączał, i mam kilka pytań co do podłączenia, wole sie tutaj zapytać niż spalić wzmacniacz, a więc dałem rysunek i możecie mi pokazać które podłączyć do akumulatora + i -, a które do radia, wydaje mi sie że ground to bd -, supply do + ,a remote do radia, posiadam radio które ma wyjście na wzmacniacz, ale ma tylko 2 kanały i kupiłem rozdzielacz do czinczy, i nie wiem jak go podłączyć, czy jeżeli z radia wychodzi sygnał + to mam rozdzielić go na 2 dodatnie na wzmacniaczu czy dać jako przód?

• Pomocny post
    #2 28 Gru 2007 22:14
    poketon
    Poziom 13  

groun to - czyli podłączasz go do blachy po zdrapaniu szczotką druciną lakieru....remote to niebieski kabelek odchodzący od kostki ISO przy radiu więc musisz taki cienki kabelek od wzmacniacza do niego poprowadzić...supply to +....ciągniesz czerwony gruby kabel napięciowy do klemy dodatniej....pamiętaj o bezpieczniku na kablu....no i jeśli masz 1 wyjście na wzmak to oczywiście rozgałęźnik...front przednie rear tylne...wszystko jasne chyba:)

• #3 28 Gru 2007 22:17
    medof
    Poziom 9  

co do czinczy to mam zrobić tak?
    RADIO- ujemny do WZMACNIACZ ujemny i ujemny czy na odwrót?

• #4 28 Gru 2007 22:26
    poketon
    Poziom 13  

yyyy....jakie ujemny??jakie dodatnie??czincze to czincze czarny do czarnego i czerwony do czerwonego....:)no jeśli masz tam + i - to plus z plusem minus z minusem...tak jakbyś głośniki podłączał:D

• #5 28 Gru 2007 22:39
    medof
    Poziom 9  

heh dałem taki przykładowy rysunek ;p beznadziejny, ale mniejsza z tym, i lewy czincz ma byc podłączony do lewej strony, prawy do prawej, tak?

• Pomocny post
    #6 28 Gru 2007 22:44
    greg-si
    Poziom 27  

poketon napisał:
    ....remote to niebieski kabelek odchodzący od kostki ISO przy radiu więc musisz taki cienki kabelek...

Co Ty człowieku gadasz? Pierwsze słyszę żeby ten kabel niebieski to był rem. Ten kabel służy do uruchomienia elektrycznej anteny. To że CZASEM wykorzystuje się go do włączania wzmacniacza nie oznacza że jest tylko i wyłącznie do tego.
    Można go oczywiście wykorzystywać do włączania wzmacniacza.

Musisz kupić
    http://www.essa.com.pl/oferta/index.php?id=2,51,104&kid=104&pid=904
    takie coś. Do tego wpinasz jeden kanał z którego rozdziela się sygnał i wtedy podłączasz tak rozgałęziony kanał np. lewy do lewego przodu i lewego tyłu. Identycznie postępujesz z drugim i masz dźwięk na wszystkich czterech kanałach we wzmacniaczu.
    Pozdrawiam

• Pomocny post
    #7 28 Gru 2007 22:54
    BlueSystem
    Poziom 28  

Zle masz na tym schemacie z podlaczeniem, masz 2 kanaly w radiu, to lewy dajesz na lewy przod i lewy tyl, a prawy na prawy przod i prawy tyl.

• #8 28 Gru 2007 23:01
    medof
    Poziom 9  

okej, dzieki, rozumiem, tak myślałem ze mają być lewe z lewymi, a prawe z prawymi, thx wszystkim, jutro bd miał wzmacniacz to bd go podłączał, aaa i jeszcze jedno pytanie, mogę zamiast do masy(karoserii) podłączyć do minusa z akumulatora? czy nie bardzo? bo jak podłączałem czujnik cofania, to jak podłączyłem do masy to nie śmigało, może źle podłączałem.

• #9 28 Gru 2007 23:10
    poketon
    Poziom 13  

Co Ty człowieku gadasz? Pierwsze słyszę żeby ten kabel niebieski to był rem. Ten kabel służy do uruchomienia elektrycznej anteny. To że CZASEM wykorzystuje się go do włączania wzmacniacza nie oznacza że jest tylko i wyłącznie do tego.

czego ty sie czepiasz...ja mu mówie co gdzie ma podłączyc i co czego sie ima...ważne że mu dobrze powiedziałem...

• Pomocny post
    #10 28 Gru 2007 23:21
    greg-si
    Poziom 27  

Śmiało możesz podłączyć do akumulatora. Nawet tak powinno się robić ale większość ze względu na koszty masę podłącza gdzieś w bagażniku.

poketon napisał:

czego ty sie czepiasz...ja mu mówie co gdzie ma podłączyc i co czego sie ima...ważne że mu dobrze powiedziałem...

A nie pomyślałeś o tym że może mieć np. honde accord w której ten kabel będzie wykorzystany? Co w takim wypadku? To że Ty wiesz że ten kabel może wykorzystywać antena elektryczna nie oznacza że wszyscy to wiedzą. Trochę precyzji na przyszłość bo z tego co Ty napisałeś wynika że w kostce ten kabel jest przeznaczony do wzmacniacza a tak nie jest.
    Pozdrawiam

• #11 29 Gru 2007 09:44
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

greg-si napisał:

Cytat:

A czy wiesz, że antena elektryczna posiada własne zasilanie, tak jak wzmacniacz? Bo w czasie rozkładania i składania bata trochę prądu pobiera i wyjście z radia nie dało by rady dostarczyć odpowiedniej ilości prądu (wyjście to ma zazwyczaj obciążalność nie przekraczającą 100 mA). Dlatego też do anteny jest doprowadzony stały plus, masa i SYGNAŁ STERUJĄCY z radia (nie przypomina ci to czegoś?). Czyli REMOTE. I z tego wyjścia radio STERUJE anteną na zasadzie napięciowej: jest napięcie - otwieramy, nie ma napięcie - składamy. A z wyjścia tego możesz sobie załączać KAŻDE dowolne urządzenie, które ma być zależne od radia. Nawet wzmacniacze antenowe z tego są zasilane. Więc piszesz waść głupoty. Bo tylko kilka modeli radioodbiorników miało rozdzielony sygnał EL.ANT i REM.
    I z tego wyjścia można równocześnie sterować kilka urządzeń, bo sterownie odbywa się napięciowo i prąd tam właściwie nie płynie. I jest to często wykorzystywane, jak ktoś ma kilka wzmacniaczy, kondensator.

• #12 29 Gru 2007 09:51
    wasylwek
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jak wszyscy to ja też popiszę się swoja wiedzą . A czy wiecie , że są takie modele radioodbiorników ( miedzy innymi Rockford Fosgate RFX 9300 bo taki miałem ) które mają 2 wyścia REMOTE 1 na którym był napis REM AMP na którym po włączeniu radia pojawia sie 12 V jest ono przeznaczone typowo do wysterowania wzmacniaczy . 2 wyjście na którym był napis REM ANT na którym 12 V było typowe do zasilenia elektrycznej anteny w samochodzie gdyż wspomniane 12 V pojawia sie tylko i wyłącznie przy korzystaniu z tunera radioodbiornika.
    pozdrawiam

• #13 29 Gru 2007 10:00
    greg-si
    Poziom 27  

Tak wiem o tym. Napisałem:

greg-si napisał:
    ...Ten kabel służy do uruchomienia elektrycznej anteny...

Jeszcze wiem co pisze. Fakt jest taki że kabel jest do obsługi anteny. Powtórzę się ale napisze to jeszcze raz. Ten kabel jest przeznaczony do elektrycznej anteny a to czy my do niego podłączymy wzmacniacz audio czy mikrofalówkę to nasza sprawa.

Blaupunkt w swoich kosteczkach do wzmacniacza również ma oddzielny kabelek jako rem amp. Zresztą w kostce AUX też tak jest.

Pozdrawiam

• #14 29 Gru 2007 10:43
    Runcajs
    Poziom 25  

a ja mam alpine 9846 i tam o ile dobrze pamietam rowniez sa 2 wyjscia rem na wzmak i antene :) wiec nie ma co uogulniac...jesli kolega ma taki model radia to chyba lepiej zeby przeczytal w instrukcji oznaczenia kabli i ich przeznaczenie :) to chyba nie za duzo?

• #15 29 Gru 2007 12:41
    poketon
    Poziom 13  

tworzy sie mały bałagan dzieki koledze greg-si. szacunek za dociekliwość ale tak czy siak niuebieski kabelek może posłużyc jako remote do wzmacniacza i to nie ulega wątpliwości:)

• #16 29 Gru 2007 12:45
    Runcajs
    Poziom 25  

no spoko niebieski ale u mnie jest bialo niebieski i caly niebieski to pod ktory bys podlaczyl nie czytajac inst obslugi?:P wiec mysle ze warto czasem nie pytac sie o wszystko a poprostu zapoznac sie z inst obslugi wzmacniacza i radia i wiekszosc problemow powinna sie rozwiazac:) pozdrawiam

• #17 29 Gru 2007 12:57
    poketon
    Poziom 13  

no ja mówie jak jest zazwyczaj...masz racje kolego...na początku instrukcja as później ewentualne pytaniua:) nigdy na odwrót:)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME