Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modulator bezpośredni FM

15 Gru 2003 14:22 1500 3
  • Poziom 16  
    Mam problem. Szukam jakiegoś schematu modulatora bezpośredniego FM z czynnym dwójnikiem reaktancyjnym. Może ktoś spotkał się z jakimś urządzeniem gdzie został on zastosowany lub podpowie mi gdzie takiego schematu szukać? Ma to być temat mojej pracy dyplomowej więc bardzo mi na tym zależy. Pozdrawiam
    [email]jacus_kujawski@wp.pl[/email]
  • Poziom 16  
    c2h5oh napisał:
    Cześć !

Może to Ci się przyda :

http://ket5.tuniv.szczecin.pl/to/ukl_pasywne/dwlc.html

Odnośnie praktycznego zastosowania ( schematu ) , to ściągnij sobie schemat np. Kenwooda TH-G71E . W tym modelu ( i wielu innych ) zastosowano modulację reaktancyjną .

.

Dzięki Ci za dotychczasową pomoc, ale mam jeszcze jedno pytanie: skąd ściągnąć ten schemat Kenwooda TH-G71E? Czy znajdę to gdzieś na stronach elektrody?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Dwójnik reaktancyjny RC używany był w reaktancyjnych modulatorach częstotliwości.Może mieć on charakter indukcyjny. gdy Xc<<R lub pojemnościowy, gdy Xc>>R. Jest on z reguły włączany w ten sposó,że dla modulatora o charakterze indukcyjnym kondensator np 100 pF włączony jest między bazę a emiter tranzystora a rezystor np 10 k między bazę a kolektor. W modulatorze o charakterze pojemnościowym kondensator np 10 pF jest włączony między kolektor a bazę zaś rezystor no 100 ohmów między bazę a emiter. Te wartości podane są orientacyjnie dla częstotliwości modulowanej ok 4-5 MHz. Na pojedyńczym układzie modulatora można uzyskać w takim przypadku dewiację ok 50 kHz. Oczywiście po odpowiednim dobraniu punktu pracy modulatora. Oba modulatory można sterować przeciwsobnie i wtedy można uzyskać podwojenie dewiacji.Oczywiście trzeba także odpowiednio każdy z modulatorów sterować. Z resztą do wykonania i pomierzenia takiego układu trzeba dysponować odpowiednim zestawem przyrządów. W domu się tego nie da pomierzyć.