Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie pompy cyrkulacyjnej przy piecu.

rafal__rally 29 Gru 2007 13:13 2031 4
  • #1 29 Gru 2007 13:13
    rafal__rally
    Poziom 9  

Witam
    Zwracam się z prośbą o naprowadzenie lub pomysł na rozwiązanie problemu.
    Potrzebuje zrobić sterownik do pompy do pieca. Piec ma automatykę, jednakże pompa jest za mocna w stosunku do wydajności pieca. Po przeprowadzonych "eksperymentach" optymalnym działaniem jest nagrzanie do temperatury pieca około 60-70°C a następnie uruchomienie pompy która działa do czasu aż temperatura na piecu spadnie do 30-35°C. Czyli cykl pracy pompy powinien wyglądać tak:
    0-30 pompa nieuruchomiona
    30-70 pompa nieuruchomiona
    70-70+ pompa uruchomiona
    70-30 pompa uruchomiona
    Chciałbym to zrobić jak najprościej
    Moim pomysłem było:
    Dwa termostaty z regulacją: jeden do temperatury dolnej a drugi do górnej. Do wyjścia termostatów przerzutnik RS. Do S podłączone wyjście z termostatu od temperatury górnej. A do R podłączone zanegowane wyjście z termostatu temperatury dolnej.
    Proszę o rady w sprawie rozwiązania tego gdyż nie wiem czy mój sposób rozumowania jest poprawny.
    Z góry dziękuję za odpowiedź.
    Pozdrawiam
    Rafał

0 4
  • #3 29 Gru 2007 13:39
    rafal__rally
    Poziom 9  

Chodzi o to że to jest duży piec miałowy do ogrzewania folii. I sterownik do niego jest jednak pompa jest zbyt silna a w sterowniku tym nie można przestawić żadnych nastawień. Dlatego chce wyłączyć ze sterownika samą pompę i zrobić do niej zewnętrzne starowanie.

0
  • #4 29 Gru 2007 17:13
    kavma
    Poziom 21  

Witam
    Do realizacji swojego pomysłu możesz zastosować 2 termostaty i stycznik.
    Na rysunku:
    1 - styk czynny termostatu 70 C
    2 - styk czynny termostatu 30 C
    K - styk czynny stycznika K
    M - Pompa C.O. (na rysunku dla zasilania N + L1)
    Jest to rozwiązanie najprostsze i najtańsze.
    Moja jedyna uwaga odnosi się do minimalnej temp. kotła. Ze względu na specyfikę pracy kotłów miałowych nie zaleca sie utrzymywania zbyt niskich temperatur ze względu na możliwość wykraplania pary wodnej w kotle lub w kominie.
    Pozdrawiam

0
  • #5 30 Gru 2007 12:39
    Waldek.rj
    Poziom 15  

Czy nie lepiej zrobić to na LOGO! tak jak planujesz, dwa termostaty użyć je dla wyjść cyfrowych, można by jeszcze np. sterować pompą np. impulsowo. Zaprogramować logo! aby załączyć pompę na jakiś czas zależny od długości instalacji np. 50 do 90 sekund jednak zależnie również od termostatu (przetłoczenie gorącą wodą) po czym nastąpi wyłączenie na jakiś czas zależny również od termostatu jednak nie wcześniej niż (metodą prób i błędów ustalić czas do wystudzenia instalacji powiedzmy że o jakieś 5 stopni)
    LOGO! doskonale się do tego nadaje można by jeszcze dodatkowo zainstalować jakiś termometr na zewnątrz obiektu który będzie mógł dodatkowo wpływać na cykle. W zależności od temperatury na zewnątrz może przedłużać czas zał. pompy, zał. ją częściej itd.

0