Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kontaktrony - niepewny kontakt

29 Gru 2007 13:33 3284 14
  • Poziom 34  
    Witam.

Zakupiłem parkę kontraktronów szklanych i mam problem z ich działaniem.

Nie są w 100% skuteczne a mają robić za czujnik poziomu wody (magnes na pływaku).

Raz zamykają obwód a raz nie . Najbardziej wnerwiające jest to że magnes przyciągnął do siebie kontraktron i nic się nie stało. Siedzi sobie taki przyciągnięty do magnesu i nie zwiera :/
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 39  
    A co podłączyłeś jako obciążenie tych kontaktronów? One nie mają za dużej obciążalności.
    Poza tym przyjrzyj się w którym miejscu powinien być magnes zeby kontaktron złapał (a nie tylko zbliżył styki do siebie), podpowiem że wcale nie na środku. Możesz też mieć za słaby magnes.
  • Poziom 14  
    Podłanczaj kontrakton przez przekaznik lub stycznik inaczej beda ci sie kleiły styki kontaktronu .
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 34  
    Właściwie to one będą sterować cewką(230V) przekaźnika.
    Magnes w które miejsce powinien być przyłożony ?
    Testowałem kilka magnesów : od drzwiczek , głośnika i wirnik od pompy.
  • Specjalista elektryk
    jaka firma symbol, zdjęcie ?

pzdr
  • Poziom 20  
    Zwróć uwagę z której strony kontaktronu przykładasz magnes.
  • Poziom 36  
    Witam, zwróć uwagę na biegunowość magnesów, linie sił pola powinny przebiegać wzdłuz kontaktronu, tzn. biegun S na jednym styku a biegun N na drugim.
  • Poziom 1  
  • Poziom 14  
    Jeśli masz problemy zaadaptuj układ z licznika rowerowego magnes plus kontaktron.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 22  
    Ja mam problem taki, ze kontrakton jak zlapie to nie puszcza (pod napieciem 12V, 800mA).Testowane na dwoch kontraktonach(dla orientacji, bo nie znam ich symboli:jeden ma dlugosc banki szkl. 3.5 cm drugi 4.5 cm).
    Po odlaczeniu napiecia ze sterowanego obwodu kontrakton puszcza.Magnes jest przykladany nie centralnie w odleglosci ok.7mm. maly nodymowy.
    Wyglada na to, ze przeplywajacy prad nie puszcza, jest na to rada - czy jedynie zakup wiekszego?
  • Poziom 36  
    Ogólna zasada przy stosowaniu kontaktronów, którą trzeba bezwględnie przestrzegać, to taka, że kontaktron nie może w żadnym przypadku bezpośrednio włączać obciążenia o charakterze biernym, a więc żadnych cewek i kondensatorów.
    Przy włączaniu, a szczególnie wyłączaniu indukcyjności występują iskrzenia i jest to zabójcze dla styków kontaktronu. Jaka kolwiek pojemność ładowana prze styki kontaktronu też jest zabójcza dla tych styków. Najczęstszy błąd, to włączanie zasilania układu elektronicznego stykami kontaktronu, a to zasilanie jest blokowane kondensatorem elektrolitycznym, a wiadomo, że kondensator w chwili dołączania do napięcia pobiera (w teorii) w szpilce, nieskończenie wielki prąd. W szereg z włączanym/ładowanym kondensatorem powinien być zawsze rezystor ograniczający. Cewka/przekażnik powinny być włączane za pomocą tranzystora, który będzie sterowany tym kontaktronem. Kontaktrony powinny pracować przy jak najmniejszym prądzie, rzędu pojedyńczych miliamperów, a nawet ułamek miliampera. One mają tylko zapewnić poprzez zwarcie styku doprowadzenie danych do właściwego układu wykonawczego.
  • Poziom 37  
    Mam kontaktron 4.5cm grubości 4mm wymontowany z krajalnicy do chleba ;) był zamontowany w obwodzie zabezpieczenia silnika (szeregowo) tak że po podniesieniu tacki krajalnica nie startowała.
    Silnik miał 115W całość bezawaryjnie działała ponad 6 lat.
    Czyli jednak kontaktrony mogą trochu mocy przenieść. Wydaje mi się że może to być kwestia gasika RC bo takowy tam był zamontowany