Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kontaktrony - niepewny kontakt

29 Gru 2007 13:33 3284 14
 • Poziom 34  
  Witam.

  Zakupiłem parkę kontraktronów szklanych i mam problem z ich działaniem.

  Nie są w 100% skuteczne a mają robić za czujnik poziomu wody (magnes na pływaku).

  Raz zamykają obwód a raz nie . Najbardziej wnerwiające jest to że magnes przyciągnął do siebie kontraktron i nic się nie stało. Siedzi sobie taki przyciągnięty do magnesu i nie zwiera :/
  [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
 • HelukabelHelukabel
 • Poziom 39  
  A co podłączyłeś jako obciążenie tych kontaktronów? One nie mają za dużej obciążalności.
  Poza tym przyjrzyj się w którym miejscu powinien być magnes zeby kontaktron złapał (a nie tylko zbliżył styki do siebie), podpowiem że wcale nie na środku. Możesz też mieć za słaby magnes.
 • Poziom 14  
  Podłanczaj kontrakton przez przekaznik lub stycznik inaczej beda ci sie kleiły styki kontaktronu .
 • HelukabelHelukabel
 • Poziom 34  
  Właściwie to one będą sterować cewką(230V) przekaźnika.
  Magnes w które miejsce powinien być przyłożony ?
  Testowałem kilka magnesów : od drzwiczek , głośnika i wirnik od pompy.
 • Specjalista elektryk
  jaka firma symbol, zdjęcie ?

  pzdr
 • Poziom 20  
  Zwróć uwagę z której strony kontaktronu przykładasz magnes.
 • Poziom 36  
  Witam, zwróć uwagę na biegunowość magnesów, linie sił pola powinny przebiegać wzdłuz kontaktronu, tzn. biegun S na jednym styku a biegun N na drugim.
 • Poziom 1  
 • Poziom 14  
  Jeśli masz problemy zaadaptuj układ z licznika rowerowego magnes plus kontaktron.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 22  
  Ja mam problem taki, ze kontrakton jak zlapie to nie puszcza (pod napieciem 12V, 800mA).Testowane na dwoch kontraktonach(dla orientacji, bo nie znam ich symboli:jeden ma dlugosc banki szkl. 3.5 cm drugi 4.5 cm).
  Po odlaczeniu napiecia ze sterowanego obwodu kontrakton puszcza.Magnes jest przykladany nie centralnie w odleglosci ok.7mm. maly nodymowy.
  Wyglada na to, ze przeplywajacy prad nie puszcza, jest na to rada - czy jedynie zakup wiekszego?
 • Poziom 36  
  Ogólna zasada przy stosowaniu kontaktronów, którą trzeba bezwględnie przestrzegać, to taka, że kontaktron nie może w żadnym przypadku bezpośrednio włączać obciążenia o charakterze biernym, a więc żadnych cewek i kondensatorów.
  Przy włączaniu, a szczególnie wyłączaniu indukcyjności występują iskrzenia i jest to zabójcze dla styków kontaktronu. Jaka kolwiek pojemność ładowana prze styki kontaktronu też jest zabójcza dla tych styków. Najczęstszy błąd, to włączanie zasilania układu elektronicznego stykami kontaktronu, a to zasilanie jest blokowane kondensatorem elektrolitycznym, a wiadomo, że kondensator w chwili dołączania do napięcia pobiera (w teorii) w szpilce, nieskończenie wielki prąd. W szereg z włączanym/ładowanym kondensatorem powinien być zawsze rezystor ograniczający. Cewka/przekażnik powinny być włączane za pomocą tranzystora, który będzie sterowany tym kontaktronem. Kontaktrony powinny pracować przy jak najmniejszym prądzie, rzędu pojedyńczych miliamperów, a nawet ułamek miliampera. One mają tylko zapewnić poprzez zwarcie styku doprowadzenie danych do właściwego układu wykonawczego.
 • Poziom 37  
  Mam kontaktron 4.5cm grubości 4mm wymontowany z krajalnicy do chleba ;) był zamontowany w obwodzie zabezpieczenia silnika (szeregowo) tak że po podniesieniu tacki krajalnica nie startowała.
  Silnik miał 115W całość bezawaryjnie działała ponad 6 lat.
  Czyli jednak kontaktrony mogą trochu mocy przenieść. Wydaje mi się że może to być kwestia gasika RC bo takowy tam był zamontowany