Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zrobic cewke?

Polok 17 Sep 2002 21:14 5564 14
    Polok
    Level 13  
    Jak zrobic cewke o indukcyjnosci 10mH ?
    Z gory dzieki !
    uaz
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Jeśli masz rdzeń o znanym Al, to bodajże ta wartość w nH na jeden zwój.
    Są dość popularne kubeczkowe rdzenie o napisanym Al na obudowie.
    10 mH podziel przez Al rdzenia i masz liczbę zwoi. Pamiętaj o przedrostkach.

Pozdrawiam
    Świr
    Level 34  
    Czy ta cewka ma być do zwrotnicy głośnikowej ???
    bobo
    Level 29  
    Re. Uaz, kolego cos nie tak z tym liczeniem np. jak Al ma 4000 to ile zwojow ma cewka? a ile przy Al 100 , a gdzie w tym wszystkim sa jednostki?
    A teraz powaznie:
    a. wzór na obliczanie cewek na rdzeniach kubkowych - wzor2.jpg
    b. wzor na liczenie cewek powietrznych ( niestety wym sa w calach, ale jest niezawodny i pewny ) - wzor1.jpg
    c. wzor na liczenie dlawikow na rezystorach - wzor3.jpg
    fachman
    kUP CEWKĘ KOREKCJI DO tRILUXA, ma coś koło 10mH i nawinięta jest drutem 0,8mm
    uaz
    Racja, dałem ciała :oops: . Bazowałem na definicji co to jest Al - indukcyjność dla cewki o jednym zwoju wyrażona w nH( dla rdzeni kubkowych ). tyle zapamiętałem i całe życie w to wierzyłem.

Jest to bynajmniej prawda, ale... dla cewki o jednym zwoju. We wzorze występuje pierwiastek, dlatego ma on słuszność tylko dla 1.

Poprawiona wersja tego co chciałem przekazać powinna wyglądać tak:

liczba zwojów= pierwiastek z rządanej indukcyjności/wartość Al.

Dzięki za zwrucenie uwagi i przepraszam za dezorientację.
    Wyjaśnienie znalazłem w PE 11/96.
    Świr
    Level 34  
    A się zastanawiałem co to wszystko ma być.... :? :D
    oldboy
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    :arrow: Polok
    W Twoim pytaniu brak jeszce jednego parametru i to bardzo ważnego. Jaka ma być obciążalność tej cewki. 10mH można nawinąć drutem o średnicy 0,1mm oraz 1,0mm. Nietrudno sobie wyobrazić jaki będzie efekt w przypadku zastosowania tej pierwszej w zwrotnicy głośnikowej.
    Świr
    Level 34  
    Po co wyobrażać
    Każdy wie jak wygląda grudka miedzi :!:
    Yoshi_80
    Level 21  
    Potrzebuję zrobić cewkę 140 uH , powietrzna wg. wzoru wychodzi dosyć duża ,natomiast nawijana na rdzeniu o Al 2500 raptem 7 zwojów (wg wzoru bobo) , zastanawiam się czy mi dobrze wyszło 8O bo 7 zwojów to coś mało .Cewka będzie do przetworniczki ,więc bedzie nawinięta dosyć grubym drutem (prąd cewki 0.6A z obliczeń) co tym bardziej wymusza zastosowanie cewki z rdzeniem.

update : ok wszystyko jasne :D , te 7 zwojów jest git ... tylko jest inny problem ,przy takim Al maksymalny prąd cewki nie może byc aż tak duży :lol:
    jacekl
    Level 2  
    uaz wrote:
    Racja, dałem ciała :oops: . Bazowałem na definicji co to jest Al - indukcyjność dla cewki o jednym zwoju wyrażona w nH( dla rdzeni kubkowych ). tyle zapamiętałem i całe życie w to wierzyłem.

Jest to bynajmniej prawda, ale... dla cewki o jednym zwoju. We wzorze występuje pierwiastek, dlatego ma on słuszność tylko dla 1.

Poprawiona wersja tego co chciałem przekazać powinna wyglądać tak:

liczba zwojów= pierwiastek z rządanej indukcyjności/wartość Al.

Dzięki za zwrucenie uwagi i przepraszam za dezorientację.
    Wyjaśnienie znalazłem w PE 11/96.
    eqt
    Level 26  
    yoshi:
    obliczenia najprawdopodobniej poprawne ale na 99% cewka ci się nasyci... policz jaka jest indukcja przy maksymalnym prądzie. nie może przekroczyć 0.4T dla rdzeni ferrytowych.
    gierek_forever
    Level 16  
    Ze wzorów to zrobisz cewkę z tolerancją +- 99% 8O . Jak masz dostęp do mostka z pomiarem L to lepiej nawijaj drut na rdzeń, mierz i zrobisz odpowiedniom cewkę. :D
    bobo
    Level 29  
    Re, eqt, jak myslisz po co w rdzeniu kubkowym jest szczelina?
    Re, gierek... , bredzisz kolego, cewka prawidlowo wykonana wg. wyliczen odbiega co najwyzej o 5-10% od załozeń. Robilem i liczylem w zyciu dziesiatki cewek i jak swiat swiatem takiego rozrzutu ( 99%) to mi sie nie udalo uzyskac.
    Pozdrowka
    oldboy
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    To archaiczny temat z września 2002, odgrzewany w kwietniu 2003 i w lutym 2004. Jest niespójny i w dodatku kontrowersyjny. Jeżeli istnieje konkretna potrzeba to można otworzyć nowy temat a ten zamykam.