Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uruchamianie komputera, problem z dyskami

Spiller 29 Gru 2007 15:30 1743 24
  • #1 29 Gru 2007 15:30
    Spiller
    Poziom 12  

witam
    Mam dość dziwny problem. Od pewnego czasu gdy zakupiłem sobie drugi dysk twardy (miałem 80gb samsunga, dokupiłem drugi dysk 80 gb samsung) nie mogę restartować komputera gdyż nie odnajduje od dysków. Komputer uruchamia sie normalnie, działa też ok ale po restarcie już bios nie wykrywa tych hdd.
    Komputer ma 7 lat.
    Gdy jest podpięty tylko jeden dysk to wszystko jest ok, można restartować dowoli.
    Tak myśle i jedyne co mi przychodzi do głowy to jest to, że płyta główna sobie nie radzi... ale nie wiem....

• Ups
  • #2 29 Gru 2007 15:35
    maxpolska
    Poziom 10  

PQ driveimage najlepiej ver. 8.0 i sam poprawi ci sektor 89 na dysku !!

• #3 29 Gru 2007 15:42
    Mery84
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jaki masz zasilacz w tym kompie? Bo problemy z niewykrywaniem dysków miałem właśnie przez zmianę karty graficznej która obciążyła zasilacz na tyle że zaczęły dyski fiksować. Dodanie drugiego HDD to również obciążenie dla zasilacza. Wypnij dodatkowy dysk i sprawdź czy będzie ok. Jeśli są spadki napięć to dysk będzie robić błędy zapisu i jak piszesz tu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic906984.html
    będą pouszkadzane pliki i schody z odpaleniem systemu.

• Ups
  • #4 29 Gru 2007 15:52
    Spiller
    Poziom 12  

Zasilacz jest praktycznie nowy. Ma niecałe pół roku. Niedawno go właśnie wymieniałem bo przez niego komp sie samoistnie restartował albo nie włączał. Ma bodajże 350w. Chyba marki Feel.

• #5 29 Gru 2007 15:55
    Usunięty
  • #6 29 Gru 2007 16:15
    Spiller
    Poziom 12  

tak, dyski ata, na jednej taśmie, zworki ustawione na master i slave czyli teoretycznie powinno być oki.

Nie rozumiem tylko jedengo... dysk i zasilacz kupowałem w tym samym czasie czyli pół roku temu i aż do hmm... początku świąt nigdy nie było problemu z komputerem...

• Ups
  • #7 29 Gru 2007 16:20
    movzx
    Poziom 39  

Patrząc na tamten temat - wydaje mi się że dysk ci się kończy, albo pada płyta. Samsungi nie są specjalnie niezawodnymi dyskami niestety. Co się dzieje jeśli uruchomisz tylko na tym nowym dysku?

• #8 29 Gru 2007 17:03
    Spiller
    Poziom 12  

Do tego problemu mam jeszcze drugi, który prawdopodobnie jak napisali forumowicze ma powiązanie z tym. https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4636572#4636572
    prosiłbym abyście sie w tym wątku na niego wypowiadali.

Dodano po 4 [minuty]:

movzx napisał:
    Wygląda to tak jakby dyski albo kontroler się nie resetowały przy restarcie systemu - próbowałeś podmienić taśmę albo przełączyć na drugie złącze na płycie? Ewentualnie rozdziel je na 2 kanały i w ten sposób obejdź problem.

Kiedyś miałem dysk samsunga 80gb i maxtona 40gb na jeden taśmie i działały świetnie. Teraz maxton poleciał do kosza a na jego miejscu siedzi 80gb samsung i mam takie komedie.
    Taśmy nie próbowałem zmienić. Drugiego złącza na hdd nie mam. Tzn mam dwie taśmy jedna do hdd a druga na cdromy i innej możliwości wpięcia dysków nie mam.

Dodano po 7 [minuty]:

movzx napisał:
    Patrząc na tamten temat - wydaje mi się że dysk ci się kończy, albo pada płyta. Samsungi nie są specjalnie niezawodnymi dyskami niestety. Co się dzieje jeśli uruchomisz tylko na tym nowym dysku?

Widzisz... pierwszy dysk samsunga kupiłem jakiś rok temu i jak już wspomiałem dział on razem z maxtonem eleganco. to było jakieś 120gb pojemności razem. Maxton kopnął w kalendarz i kupiłem nowego samsunga 80gb. Do tego jeszcze nowy zasilacz, bo stary też narobił bigosu. No i teraz dwa samsungi 160gb i jakoś to sie nie klei.
    Czyli ogolnie rzecz biorąc mam dość nowe dyski, nowy zasilacz i 7 lestnią płytę główną. Osobiście chyliłem sie ku temu, że ona sie wali ale w sumie poza tym co opisałem powyzej nic sie złego z komputerem nie dzieje, także sam nie wiem co mysleć mam.

Dodano po 30 [minuty]:

Apropo... z jednym dyskiem samsunga komputer działa b. ładnie.

• #9 29 Gru 2007 19:29
    jankolo

Objaw wskazuje na problemy związane z zasilaczem. Proszę spróbować pożyczyć inny zasilacz i porównać zachowanie się komputera. Ewentualnie proszę o zmierzenie MIERNIKIEM napięć na złączu molex (takim jak do zasilania dysków) przy pracującym systemie. Proszę również spróbować odłączyć napęd optyczny a zostawic podłączone oba dyski twarde.

• #10 30 Gru 2007 23:32
    Spiller
    Poziom 12  

A jakie powinienem uzyskać napięcie na złączu? Równo 12V i 5V czy ma być nieco większe np 12.2V i 5.3V ?

• #11 30 Gru 2007 23:40
    movzx
    Poziom 39  

Czy nie szybciej będzie podać jakie napięcia uzyskałeś? Powinno być plus minus 5%

• #12 01 Sty 2008 18:08
    Spiller
    Poziom 12  

Narazie jeszcze napięcia nie sprawdziłem, zato uruchomiłem komputer na drugim archiwalnym już windowsie, który miałem zainstalowany jako awaryjny (windows 98 ) gdyby xp (na ktorym obecnie pracuję) kopnął w kalendarz. I tam komputer uruchomił sie bezproblemowo ale po wejściu w "mój komputer" nie było widać jednego z dysków samsunga.

• #13 01 Sty 2008 18:18
    jankolo

1. Windows 98 nie zobaczy partycji NTFS, a zapewne mamy do czynienia z takim przypadkiem. Czy na tym "niewidocznym" dysku był Windows XP/2000?
    2. Dopóki nie zostaną zmierzone pod obciążeniem napięcia generowane przez zasilacz, to kolega stąpa po cienkiej linie. Ale kolegi sprzęt, kolegi dane, kolegi pieniądze.

• #14 01 Sty 2008 18:50
    Spiller
    Poziom 12  

Wlasnie sprawdzilem napiecie: Podlaczone dwa dyski twarde i cdrom, komputer pracuje, w tle dziala winamp i leci jakis film takze procesor jest tez obciazony.
    Wyniki pomiarow: od 4.98V do 5.03V,
    oraz 12.52V do 12.60V

ad 1. Faktycznie nie pomyslalem o partycjach NTFS takze sprawe z windowsem 98 odpuszam sobie.

Zasilacz jaki mam w komputerze to Feel III 400ATX

Ostatnio zauwazylem tez taka przypadlosc, ze wszystkie programy jakie mam zainstalowane przycinaja sie i to nawet gdy komputer pracuje w trybie awaryjnym. Dluzej sie uruchamiaja i doslownie przycinaja.

Przepraszam za brak polskich ogonkow ale pisze z zastepczej klawiatury, w ktorej alt nie dziala.

• #15 01 Sty 2008 19:04
    thrower
    Poziom 22  

Pomierz napięcia. Podaj PEŁNĄ specyfikację komputera (płyta główna, procesor, pamięci, grafika, inne karty rozszerzeń). To że podałeś nam model zasilacza to dało tylko tyle, że wiadomo że zasilacz masz delikatnie mówiąc, kiepski.

• #16 01 Sty 2008 19:09
    jankolo

Spiller napisał:
    Niedawno go właśnie wymieniałem bo przez niego komp sie samoistnie restartował albo nie włączał

1. Czy "nowy" oznacza fabrycznie nowy zakup ze sklepu?
    2. Proszę obejrzeć DOKŁADNIE kondensatory na płycie głównej (spuchnięcia, barwne wycieki).

• #17 01 Sty 2008 19:31
    Spiller
    Poziom 12  

Komputer:
    PentiumIII 1ghz
    plyta glowna: asus cuv4x-c (to jest chyba oznaczenie)
    512mb sd ramu
    Karta graficzna: nvidia Gforce 4 MX440
    Karta sieciowa przewodowa
    Karta dzwiekowa sound blaster live!
    Kontroler usb
    Karta telewizyjna AVerTV
    Dwa dyski twarde samsung 80gb kazdy, oznaczenia: SP0812N i SP0822N
    Cdrom LG
    stacja dyskietek 3.5'

ad 1. "nowy" to fabrycznie nowy, zapakowany w folie, kupiony w sklepie komputerowym zasilacz.
    ad 2. Kondensatory wygladaja dobrze, nie wygladaja na uszkodzone. Zadnych spuchniec czy wyciekow nie ma.

Dodano po 5 [minuty]:

hmmm..... czy moge rozumiec, ze zasilacz generuje prawidlowe napiecia i jest sprawny?

• #18 01 Sty 2008 19:54
    Usunięty
  • #19 01 Sty 2008 20:15
    Spiller
    Poziom 12  

Sprawdzalem miernikiem elektrycznym.
    Z podmiana zasilacza moze byc problem bo nie mam dostepu do drugiego egzemplarza.
    Zworki ustawione prawidlowo:
    Dysk z systemem jako master i ten drugi jako slave. Przy czym nie wiem czy to ma znaczenie ale ten co jest slave ustawiony jest na koncu tasmy. Czyli master jest na "srodku' i tasma idzie do plyty glownej.

• #20 01 Sty 2008 20:53
    thrower
    Poziom 22  

Tak, to ma znaczenie. Co prawda często działa też w takim "niewłaściwym" ustawieniu, jednak dobrze było by tego przestrzegać.
    Podłącz dysk MASTER na koniec taśmy, dysk SLAVE na środek.
    To właśnie może być powód takiej "głupawki".

• #21 03 Sty 2008 20:11
    Spiller
    Poziom 12  

Zrobilem tak jak sugerowales i nie pomoglo. Jest dokladnie tak jak bylo. Bez zmian... niestety...

Dodano 07 Sty 2008 22:12
    To co? Brak pomyslow?
    Nic sie nie poprawilo, a powiedzialbym, ze jest jeszcze gorzej bo moj problem wystepuje z coraz wiekszym nasileniem :(

Dodano 08 Sty 2008 22:33

hej, hej ?!
    Co jeszcze moge sprawdzic, co robic? rozbebralem komputer pod biurkiem, czekam na wasza pomoc a tu nic.....
    Prosze o pomoc....

Moderowany przez Mery84:

Scaliłem 3 posty jeden pod drugim.

• #22 08 Sty 2008 22:50
    thrower
    Poziom 22  

Hmm... Ja akurat niczego nadzwyczajnego w rozebranym komputerze pod biórkiem nie widze... U mnie zawsze jest rozebrany :P
    Ciekawym widokiem było to jak kiedyś miałem przez blisko pół roku komputer w formie płyty głównej leżącej na pudełku po niej samej, które z kolei leżało na biórku obok monitora, w płycie karta graficzna i dźwiękowa, dysk twardy i CD-ROM leżały zaraz obok jeden na drugim, a z drugiej strony leżał zasilacz. Ciekawe były reakcje ludzi :D

A tak serio to próbowałeś podłączyć te dyski w takiej samej konfiguracji na innej taśmie? (bo szczerze przyznam się że nie pamiętam)
    Spróbuj podłączyć dyski w takiej samej konfiguracji w innym komputerze.
    Postaraj się też sprawdzić komputer z innym zasilaczem.

• #23 09 Sty 2008 01:50
    zan75
    Poziom 10  

Odłącz z drugiej taśmy CD i w jego miejce podłącz HDD. Zworke najlepiej ustaw cabel select

• #24 09 Sty 2008 12:46
    cochise
    Poziom 9  

A dyski w ustawieniu hdd+cd na oddzielnych kanałach nie zmieniają sytuacji? Szczerze przyznam, że i tak za winowajcę uważam zasilacz.

• #25 23 Sty 2008 19:12
    overkill
    Poziom 9  

A moze to kotroler dysku na płycie głownej ? miaem to juz kilka razy i własnie takie problemy były

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME