Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spadki napięć w transformatorze - pewna właściwość

29 Gru 2007 16:46 4681 5
  • Poziom 28  
    Posiadam transformator od kuchenki mikrofalowej. W nim zauważyłem, że napięcie wyjściowe transformatora jest dość silnie uzależnione od obciążenia uzwojenia wtórnego. Wykonałem następujący eksperyment: Do uzwojenia wtórnego transformatora podłączałem różne żarówki, uzwojenie pierwotne podłaczyłem do prądu przez autotransformator. Na autotransformatorze ustawialem takie napiecie, aby napiecie uzwojenia wtórnego, a tym samym napiecie na żarówce, wynosiło 230V. Potem mierzyłem napiecie na uzwojeniu pierwotnym. Łatwo zauważyć, że im wieksza moc zarówki, czyli mniejsza rezystancja odbiornika, tym mniejsza przekładnia transformatora, czyli trzeba zasilić wyzszym napieciem, żeby na wyjsciu uzyskać 230V. W drodze eksperymentu otrzymalem nastepujące napiecia zasilające transformator od mikrofalówki tak dobrane, aby napięcie wyjściowe wynosiło 230V.

Bez żarówki: 23V na wejściu
    Żarówka 75W: 62V na wejściu
    Żarówka 100W: 80V na wejściu
    Żarówka 200W: 127V na wejściu

Zakładam, ze rzeczywisty pobór mocy jest taki sam, jak moc nominalna żarówek.

Czy istnieje jakaś wielkość, lub właściwość transformatora, która mówi o tym, jak bardzo obciążenie wpłuwa na spadek napięcia, co w tym transformatorze wydaje się dość duże?

Jeżeli tak to czy to jak się nazywa ta właściwość, i czy na podstawie powyższych danych da się ją obliczyć dla wspomnianego transformatora?
  • Poziom 28  
    Moc transformatora od mikrofali będzie kilkaset watów.

Czy nie jest to efekt reaktancji rozproszenia, czy czegoś podobnego?
  • Poziom 21  
    Transformator od mikrofali jest transformatorem średniego napięcia.
    Napięcie wtórne to wielkość od 2000 V - 2500V (przy napięciu wej. 230V) i obciążalność do ok 500 mA
    Jak z tego wynika do pełnego namagnesowania rdzenia, potrzeba napięcia 230V na pierwotnym. Zasilanie napięciami mniejszymi (przez autotransformator) nie nasyca rdzenia w stopniu zapewniającym uzyskanie nominalnych parametrów. Obciążenie takiego transformatora żarówką 200W to przy napięciu wyjściowym 230V prąd ok. 870 mA
    Przeciążenie transformatora i to jeszcze przy pracy w "nienasyceniu" powoduje takie zjawisko jak piszesz.
    Prawdopodobnie, reaktancja rozproszenia nie jest w tym przypadku powodem tego zjawiska.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    andrzejlisek napisał:
    Czy istnieje jakaś wielkość, lub właściwość transformatora, która mówi o tym, jak bardzo obciążenie wpłuwa na spadek napięcia, co w tym transformatorze wydaje się dość duże?

Ta właściwość to tzw. straty w miedzi czyli udział rezystancji uzwojenia wtórnego. Wystarczy obliczyć jaki prąd jest pobierany z uzwojenia wtórnego, dla poszczególnych mocy żarówek aby uświadomić sobie z jakimi prądami mamy do czynienia i jaka jest tego konsekwencja.

Ps. Rezystancję uzwojenia wtórnego można obliczyć ( w przybliżeniu) mierząc napięcie na uzwojeniu wtórnym na biegu jałowym (bez obciążenia) i dla znanego obciążenia (prądu).
  • Poziom 28  
    Załóżmy, że "znanym obciążeniem" będzie żarówka 75W.

Żarówka jest urządzeniem wyłącznie rezystancyjnym, czyli I=P/U

Dla P=75W i U=230V: I=0,3261A
    W tym przypadku na wejściu jest 62V.

Jeżeli wiemy, że na uzwojeniu wtórnym bez obciążenia jest 230V przy napięciu 23V, to można określić, że dla napięcia 62V na uzwojeniu pierwotnym będzie 620V na uzwojeniu wtórnym.

Podsumowując mamy takie dane:
    Dla napięcia na uzwojeniu pierwotnym równego 62V na uzwojeniu wtórnym:
    - 620V przy I=0A (bez obciążenia)
    - 230V przy I=0,3261A (z obciążeniem 75W)

Zmierzyłem omomierzem rezystancję obu uzwojeń i jest tak:
    - Uzwojenie pierwotne: 2,2 Ohm
    - Uzwojenie wtórne: 86 Ohm

Czy to jest tak, że gdyby ten transformator był idealny, a żarówki byłyby dołączane z szeregowo dołączoną rezystancją 86Ohm, to byłoby tak samo, jak w moim transformatorze?

Mój autotransformator ma następujące parametry:
    Imax = 6,3A
    P = 1,6kVA

W całym eksperymencie chciałem również dołączyć żarówkę 250W. Jednak przy zwiększaniu napięcia, jeszcze zanim było 230V na żarówce, było słychać brzęczenie autotransformatora, jak zaczął brzęczeć, dalej nie podnosiłem napięcia. Czy brzęczenie mogło oznaczać przekroczenie dopuszczalnych parametrów autotransformatora?