Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik od pralki automatycznej - sposób podłączenia

Pawson8 22 Gru 2007 21:53 48358 14
  • Poziom 9  
    Witam
    nie wieidzialem gdzie umieścić ten temat wiec pisze tutaj...
    mam pytanko jak podłączyć silnik wyjęty z pralki automatycznej na krótko? z kostki wychodzi 5 przewodów(czerwony,biały, zółty, niebieski i taki niby fioletowy) mam do tego kondensatory 16uF i 0,5uF

prosze pomóżcie;)
  • Poziom 27  
    Zajrzyj do forum na temat jak podlaczyc silnik na230V ja tam dokladnie go opisalem.
  • Poziom 9  
    można jakiś link?
  • Poziom 27  
    Dokladny tytul brzmi: Czy taki silnik moze pracowac przy 230V jak to zrobic .
  • Poziom 9  
    noo slepy jestem chyba nie moge znaleźć:D
  • Poziom 9  
    Witam!
    Pisalem juz kiedys o tym silniku ale odesłano mnie do innego tematu i nic nie wymodzielm...:( Tak więc prosze podpowiedzcie mi jak podłączyć ten silnik pod 230V zeby od razu wchodzil na najwyzsze obroty(o ile dobrze pamietam 2775 obr/min) mam do syspozycji kondensator 16uF
    oto przewody jakie wychodzą z kostki (foto troche niewyraźne bo z komórki)

• Poziom 24  
    Witam
    przesyłam fotkę podłączenia
  • Poziom 9  
    Dziękii WIELKIE;)

Dodano po 38 [minuty]:

noo tak pośpieszyłem sie... jeszcze jak by mi ktos powiedzial co to ejst to 2p=12 , 2p=2? Bo ja zielony jestem jak kwit na węgiel w tym:D
  • Poziom 39  
    To jest liczba par biegunów danego uzwojenia w silniku, od tego zależy prędkość obrotów.
    Uzwojenie wirowania jest dwufazowe i ma 2 pary biegunów, co daje prędkość obrotową 3000/2=1500 obr/min (odejmując poślizg będzie około 1450). Na tym uzwojeniu silnik może obracać się tylko w jedną stronę (w przeciwną będzie się przegrzewał).
    Uzwojenie prania jest trójfazowe, ma 12 par biegunów, a to daje 3000/12=250 obr/min (240 z poślizgiem). Tu można zamieniać uzwojenia a przez to kierunek obrotów.
    Stała 3000 wynika z częstotliwości sieci: 50Hz * 60 sekund.
  • Poziom 9  
    Dzieki teraz juz kapuje mniej więcej;) zobaczymy jak podłącze;D