Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z silnikiem sterującym rolety okienne

29 Gru 2007 23:24 2720 9
  • Poziom 15  
    Cześć!

Stworzyłem prosty układzik służący do centralnego sterowania roletami, jednak podczas testów wyszedł na światło dzienne malutki problem. Układ działa sprawnie jednak w momencie opuszczania rolet do samego końca (czyli do zadziałania krańcówek) na płytce sterującej na której znajdują się przekaźniki zaczynają dziać się brzydkie rzeczy, a dokładnie układ zaczyna iskrzyć się.

Moim zdaniem dzieje się tak ponieważ zatrzymany nagle silnik od rolety generuję dość duży implus napięciowy i coś przeskakuje między ścieżkami na płytce drukowanej. Dlatego mam pytanie w jaki sposób mogę to wyeliminować? Czy problem rozwiąże zastosowanie układu gaśikowego lub np. bezpośrednie równoległe dołożenie kondenstaora do cewki silnika?

W jaki sposób dobrać parametry (pojemność, napięcie) tego kondensatora?

Pozdrawiam!
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 27  
    O ile jest to sterowanie rolet ,to pewnie silnik na prąd stały?.To iskrzenie pochodzi ze ścieżek zasilających silnik?.Czy nie poprowadziłeś zbyt blisko siebie tych ścieżek i czy nie są zbyt wąskie w stosunku do mocy silnika.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 15  
    Ups... faktycznie zapomniałem dodać najważniejszych informacji. Silnik zasilany jest z napięcia sieci i ma moc około 100W. Co do scieżek to faktycznie są one dośc blisko, ale jest to ograniczone rozstawem nóżek przekaźnika. Co do szerokości ścieżek to myśle, że są one odpowiedniej szerokości:)
  • Poziom 27  
    Jeżeli nie masz pocynowanych ścieżek to zrób to,albo przylutój do nich drut Cu 1,5 mm kwadrat.Może w tym tkwi problem.
  • Poziom 15  
    Ścieżki pokryłem dość grubą warstwą cyny, więc to raczej nie to. Ale dziękuję za próbe pomocy:)

W międzyczasie znalzłem coś co myślę, że mogłoby mi pomóc (chodzi o wariant I lub II na załocznym obrazku). Co o tym myślicie?

Problem z silnikiem sterującym rolety okienne

Zastanawiam się tylko nad wartościami elementów jakie zastosować. Myślałem, aby dać 100n/630V i 100R 1W. Jednak i tak raczej będe musiał je dobrać eksperymentalnie:)
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    U mnie według rysunku drugiego jest wstawiony rezystor 10 om i kondensator 100 nano,sterowanie silnika 0,4 kW oraz kondensator 47n+100R w jednej obudowie, wyjście do 100W.
  • Poziom 15  
    Na budowę do kolegi pojadę dopiero w przyszłym roku i dopiero wtedy wypróbuję wariant drugi czyli równoległe podłączenie do cewki silnika szeregowo podłączonego kondenstaora i rezystora. Mam nadzieje, że rozwiąże to mój problem i nic już tam na płytcę iskrzyć nie będzie:)

Karel21, dziękuje za pomoc ale miałbym prośbę czy mógłbyś mi wytłumaczyć co tam napisałeś w swoim ostatnim poście? Czytam czytam i nie mogę zrozumieć:)
  • Poziom 27  
    Przepraszam za niezbyt jasne wyjaśnienie.Mam płytkę sterownika silnikami plus oświetleniem,na tej płytce właśnie silniki są sterowane przez przekażniki (obciążenie maksymalne 6A) i w tym przypadku jest wstawiony układ równoległego przyłączenia rezystora 10om i kondensatora 100nano.Według Twoich schematów jest to drugi od góry.Wyjście oświetlenia jest również wysterowane przez przekażnik.ale maksymalnie 100 Wat. Tu zabezpieczenie jest wykonane przez kondensator i rezystor zabudowane w jednej obudowie,ich wartość wynosi rezystor 100om ,kondensator 47 nano.Jest to specjalnie produkowany układ do tego typu zastosowań.Jego oznaczenia to RIFA PMR 209 MB.
  • Poziom 15  
    To już tak kończą temat, mógłbym prosić o wyjaśnienie sposobu i zasady dobierania wartości i parametrów elementów RC?
    Jak dobrać moc rezystora oraz napięcie pracy kondensatora?
  • Poziom 27  
    Wstaw rezystor 100 om 1Wat oraz kondensator 47 nano na napięcie stałe 400- lepiej 600V.