Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wskaźnik mocy głośników

mi_ma 30 Gru 2007 10:22 6985 9
 • Wskaźnik mocy głośników


  Projekt wskaźnika mocy głośników może być czymś, co niektórzy zechcą dodać do swoich systemów stereo. Zadaniem urządzenia jest wskazanie, który głośnik ma większy sygnał, co przydatne może być przy ustawianiu balansu. Projekt przedstawiony przez autora jest jak narazie prototypem, który w tej chwili jest rozwijany.

  Cały schemat układu oparty jest na LM339, niskonapięciowym komparatorze, który łatwo zasilić z pojedynczego źródła zasilania. Komparator porównuje dwa napięcia i na wyjściu pojawia sie napięcie dodatnie, jeśli napięcie na pierwszym wejściu (nie-odwracającym) jest wyższe od zera. Jeśli napięcie na drugim wyjściu jest wyższe wtedy na wyjściu pojawia się napięcie ujemne. Schemat wydaje się przejrzysty, wystarczy polutować kilka elementów, by móc podłączyć urządzenie do głośników, aby porównywać sygnały.

  Wskaźnik mocy głośnikówWskaźnik mocy głośników

  Wskaźnik mocy głośników

  źródło http://www.neufeld.newton.ks.us/electronics/?page_id=175


  Fajne! Ranking DIY
 • #2 30 Gru 2007 12:28
  Bonkot
  Poziom 39  

  Witam
  Oto typowy przykład jak nie powinno się rysować schematów i projektować płytek. Schemat, pomimo, że układ może działać prawidłowo jest narysowany niechlujnie i nieprzejrzysto ( nie bardzo wiadomo co jest z czym połączone). Cała konstrukcja była zmontowana na płytce uniwersalnej, więc autor projektu nie wysilił się, tylko przeniósł to na płytkę, bez zachowania podstawowych zasad przy projektowaniu płytek (nie wiadomo po co jest tyle zwór i ścieżek bezmyślnie prowadzonych).
  Bonkot.

 • #3 30 Gru 2007 13:48
  459239
  Użytkownik usunął konto  
 • #4 30 Gru 2007 17:42
  Marcin Sz.
  Poziom 24  

  To jest przecież tylko tłumaczenie, nie czepiajcie się autora tego tematu - poświęca on trochę swojego czasu żeby Nam przedstawić interesujące projekty.
  Temat odpowiedni nie jest, w końcu to urządzenie porównujące moc wyjściową wzmacniacza.
  Wzór PCB jak się dopatrzyłem jest wierną kopią tego co autor projektu poskładał na płytce uniwersalnej - to było celowe. Wydaje mi się że chciał ułatwić wykonanie tego urządzenia początkującym ;)

  Pozdrawiam Marcin

 • #5 30 Gru 2007 17:49
  Madman07
  Poziom 19  

  Nie łapiecie. To nie pokazuje mocy głośnika, ale który głośnik gra głośniej :) I tak, gdy jeden z głośników gra głośniej, to LED się świeci. Gdy drugi gra głośniej, LED się nie świeci. Układ może się przydać wtedy, gdy potrzebujemy ustawić balans idealnie na środku, a skala jest "do dupy".

 • #6 31 Gru 2007 15:25
  konradr25
  Poziom 12  

  Może i ma to możliwości, i dało by sie wykożystać, ale żeby pokazywało to tylko jedną diodą? Cóż to za skala...

 • #7 31 Gru 2007 19:28
  maxxim
  Poziom 15  

  To wskazuje tylko odchyłkę w zasilaniu głośników przy sterowaniu wzmacniacza stereo tym samym monofonicznym sygnałem. Gdy wskaźnik nie wykazuje odchylenia , a słyszymy że jeden głośnik gra głośniej -wskazuje to że głośnik lub zwrotnica są uszkodzone.
  Gdy sterujemy wzmacniacz j.w. ( i oczywiście balans jest ustawiony idealnie po środku) a pomimo tego sygnały wyjściowe powodują zadziałanie sygnalizatora - oznacza to że wzmacniacz jest źle skalibrowany /źle dobrano elementy(tolerancja) lub po prostu uszkodzenie wzmacniacza lub kabli do głośników.
  Co do zworek!!! to są połączenia płytki uniwersalnej.

  ps.

  Szczęśliwego Nowego Roku !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Pozdro z Londynu

 • #8 01 Sty 2008 21:38
  pawlik19
  Poziom 16  

  Nie czepiajcie sie płytki,tylko porównajcie ja z prototypem.
  Płytka ma te same ułożenie elementów te same zworki co prototyp a ścieżki sa też tam gdzie w prototypie. Autor zrobił ta płytkę rysując wszystko identycznie z rozkładem elementów na płytce prototypowej, wiec nie czepiajcie sie szczegółów.

  a co do samego projektu to myśle ze jako wskaźnik będzie robił zwykły wskaźnik wskazówkowy, wychylenie ponizej połowy=mocniej gra kanał prawy, powyżej to mocniej lewy. przynajmiej tak mi sie wydaje.

  Pozdrawiam

 • #9 07 Sty 2008 12:31
  manekinen
  Poziom 29  

  mi_ma napisał:
  Zadaniem urządzenia jest wskazanie, który głośnik ma większy sygnał, co przydatne może być przy ustawianiu balansu.

  Po co komu balans idealnie na środku? Po to właśnie jest regulacja balansu aby komfortowo słuchac muzyki, ustawiając sobie go tak jak NAM wygodnie - a nie po to żeby prądy płynące w cewkach głośników były takiej samej wartości dla zasady :D
  Projekt to raczej zabawka jednorazowego użytku, kiedy podczas budowy wzmacniacza chcemy sobie wykalibrować balans.
  Pozdrawiam

 • #10 07 Sty 2008 18:19
  Bonkot
  Poziom 39  

  Cytat:
  Płytka ma te same ułożenie elementów te same zworki co prototyp a ścieżki sa też tam gdzie w prototypie. Autor zrobił ta płytkę rysując wszystko identycznie z rozkładem elementów na płytce prototypowej

  Witam
  Na płytce uniwersalnej inaczej się nie da połączyć kilku elementów jak za pomocą zworek (drucik łączący elementy). zupełnie czymś innym jest projektowanie płytki i po to projektant ma głowę, aby wymyślił prawidłowe połączenie elementów według reguł ( min. jak najkrótsze ścieżki i jak najmniej krzyżujących sie ścieżek), a nie bezmyślnie przerysowywał to tak jak jest na płytce uniwersalnej. Gdyby wszyscy projektanci w taki sposób podchodzili do tematu, to pewnie płytki w telefonach komórkowych miały by wymiary szafy na ubrania. nie mówiąc już o płytach głównych komputerów, czy innych płytach w zaawansowanych instrumentach pomiarowych.
  Pozdrawiam.