Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

nie mogę zestroić anteny cb

maro2 30 Dec 2007 11:36 6840 15
    maro2
    Level 1  
    Koledzy mam problem dostałem cb-ka z anteną jest to jakaś uniwersalna antena (MERX) a problem polega na tym,że "fachowiec" mi powiedział,że tej anteny nie da się zestroić a kompletnie nic przy niej nie zrobił.Co robić?

Post był raportowany.
    Zmieniłem kolor liter. [hefid]
    cypion
    Level 15  
    co to za antena ? MERX ? Pierwsze słyszę... może to nie antena do CB ?
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    MERX to nazwa firmy , która importuje sprzęt radiowy do polski i tym sprzetem handluje.

Nazwa MERX na antenach i nie tylko , pojawia się tak jak w przypadku np. Alan , tylko dlatego , że prawdziwy producent danego sprzetu (na wyraźną prośbę danej firmy) umieszcza logo tejże firmy na swoich produktach.

Jak pamiętam . MERX jest w Nowym Sączu a telefon do nich to (018) 4444490 : (018) 4438660.

Pozdrawiam.
    PS. Jeżeli fachowiec mówi, że jej sie nie uda zestroić , to coś w tym jest. Może ta antena faktycznie nie jest na CB tylko na 80MHz. MERX takie też posiada a wyglądają bardzo podobnie.
    SP8JUX
    ....a może ktoś podmienił promiennik (bat)?
    Marek
    uken
    Level 12  
    Witam
    tez posiadam taki szrot kupiony jakis czas temu w markecie.Na opakowaniu napisane,ze antena pracuje w pasmie 27mhz.Po sprawdzeniu mfj-tem antena pracuje w okolicy 40 mhz.przepraszam za jakosc zdjecia robione telefonem.
    nie mogę zestroić anteny cb
    darkonel
    Level 19  
    Można próbować zmieniać długość bata jeśli rzeczywiście antena pracuje na innej częstotliwości. Poza tym nie wiem w jakich warunkach ta antena poddawana była strojeniu, ale obowiązuje żelazna zasada, iż anteny magnesowe należy stroić w miejscu docelowym (na samochodzie), ponieważ karoseria pełni rolę przeciwwagi. Jeśli była ona strojona w innych warunkach to nic dziwnego, że pracuje na innej częstotliwości.
    Tede
    Level 12  
    Często stroje anteny i niestety powiem ze jakość firm noname jest bardzo kiepska.Ciezko je dostroic,albo wogole sie nie da.Poprostu tandeta,co mozna żądać za magnesowke ktora kosztuje 35zł.Jedynie posłuchać CB w promieniu 5km.
    SP8JUX
    uken wrote:
    Witam
    tez posiadam taki szrot kupiony jakis czas temu w markecie.Na opakowaniu napisane,ze antena pracuje w pasmie 27mhz.Po sprawdzeniu mfj-tem antena pracuje w okolicy 40 mhz.

W takich sytuacjach często wycinałem krążek z folii AL i podkładałem go pod gumę. Krążek lutowałem do oplotu kabla paskiem folii,
    Marek
    sp8gsc
    Level 26  
    SP8JUX wrote:

W takich sytuacjach często wycinałem krążek z folii AL i podkładałem go pod gumę. Krążek lutowałem do oplotu kabla paskiem folii,
    Marek

Kompletne niezrozumienie roli przeciwwagi w antenie.
    To tak jakbyś zbudował dipol na 3.5 MHz tylko zamiast jednego z ramion dołaczył metalowy kij od szczotki. Będzie sie stroić? Oczywiście, że nie.
    Wymiar przeciwwagi samochodowej anteny magnesowej MUSI być zbliżony do wymiaru karoserii samochodowej. Można spróbować zastosować normalną przeciwwagę czyli drut albo kabel (dowolny aby metalowy) o długości 1/4 fali. (tylko nie zwinięty - to dla niezorientowanych).
    darkonel
    Level 19  
    Tede wrote:
    Często stroje anteny i niestety powiem ze jakość firm noname jest bardzo kiepska.Ciezko je dostroic,albo wogole sie nie da.Poprostu tandeta,co mozna żądać za magnesowke ktora kosztuje 35zł.Jedynie posłuchać CB w promieniu 5km.

Ja często kupuję anteny,ponieważ zawodowo zajmuję się serwisowaniem CB radii, przerabianiem z FM na AM oraz właśnie instalacją anten, z czym wiąże się oczywiscie strojenie. Moja zadada jest taka: jeśli tania antena - to taka, która cewkę ma zabudowaną w nieruchomej podstawie a nie na "bacie" czyli promienniku. Przeważnie zestrajają się one na SWR równy 1,2..1,3 co jest wystarczającym wynikiem w większości zastosowań.
    SP8JUX
    sp8gsc wrote:
    SP8JUX wrote:

Marek

Kompletne niezrozumienie roli przeciwwagi w antenie.
    To tak jakbyś zbudował dipol na 3.5 MHz tylko zamiast jednego z ramion dołaczył metalowy kij od szczotki. Będzie sie stroić? Oczywiście, że nie.

Kompletna niewiedza w temacie kol. SP8GSC!
    proponowane i wielokrotnie sprawdzone rozwiązanie poprawia sprzężenie pojemnościowe anteny z podstawą magnetyczną. Bez folii ten kondensator to:
    -obrzeże metalowej podstawy (może kilka cm kwadratowych)
    -magnes( wklejony, a więc ze szczeliną powietrzną zarówno od strony podstawy jak i karoserii);
    zastosowanie folii tworzy znaczną pojemność (folia ma średnicę kilkanaście cm, od blachy karoserii dzieli ją podkładka gumowa i warstwa lakieru).
    Podkładka gumowa i lakier w obu rozważaniach są te same.
    Przypomnę że, pojemność zależy od powierzchni i możliwie małej odległości.
    Że jest skuteczne to się niejednokrotnie przekonałem ...

sp8gsc wrote:

Wymiar przeciwwagi samochodowej anteny magnesowej MUSI być zbliżony do wymiaru karoserii samochodowej.

Co ty tu bredzisz? Od kiedy anteny z podstawą magnetyczną muszą mieć przeciwwagi? .. i to jeszcze ma być zbliżone do wymiaru karoserii? ... pierwszą czynnością sprawdzającą przy chęci nabycia auta ma być pomiar karoserii?
    Motocykliści! ciągnijcie za sobą drut, bo wasze Harley-e nie mają tego wymiaru!

sp8gsc wrote:

Można spróbować zastosować normalną przeciwwagę czyli drut albo kabel (dowolny aby metalowy) o długości 1/4 fali. (tylko nie zwinięty - to dla niezorientowanych).

..już to widzę, 2,7m drutu/kabla , od anteny po karoserii, tylko go Panowie "nie zawijajcie" ....na haku holowniczym?

"...dla niezorientowanych..." kol. SP8GSC pomylił daty, mamy Styczeń a nie pierwszy Kwietnia,
    ubolewam nad poradami ludzi którzy wyłącznie teorią żyją,
    Marek
    Tede
    Level 12  
    darkonel wrote:
    Tede wrote:

Ja często kupuję anteny,ponieważ zawodowo zajmuję się serwisowaniem CB radii, przerabianiem z FM na AM oraz właśnie instalacją anten, z czym wiąże się oczywiscie strojenie. Moja zadada jest taka: jeśli tania antena - to taka, która cewkę ma zabudowaną w nieruchomej podstawie a nie na "bacie" czyli promienniku. Przeważnie zestrajają się one na SWR równy 1,2..1,3 co jest wystarczającym wynikiem w większości zastosowań.

Co do anten z najnizszej pólki to jestem innego zdania,jedne da sie wystroić dobrze,inne niestety na całej 40stce WFS 1.8-3.5 albo jeszcze gorzej.Mozna by bylo dostroić kablem ale z niego mało co by zostało.Oczywiście mówie o magnesowkach bo montazowe sa łatwiejsze w strojeniu.(cewki w tych antenach nawijane sa byle jak,aby bylo)
    Dodam od siebie ze tez bawie sie w serwis CB,a anteny stroje srednio raz dziennie w samochodach.
    sp8gsc
    Level 26  
    SP8JUX wrote:

zastosowanie folii tworzy znaczną pojemność (folia ma średnicę kilkanaście cm, od blachy karoserii dzieli ją podkładka gumowa i warstwa lakieru).

Pojemność do czego? Do kawłka folii?
    Ja wiem od czego zalezy pojemność. I nawet wiem dlaczego to Ci jakos tam działa. Oplot kabla działa jak przeciwwaga.

SP8JUX wrote:

Co ty tu bredzisz? Od kiedy anteny z podstawą magnetyczną muszą mieć przeciwwagi?

Bredizsz to Ty kolego. Anteny samochodowe są konstrukcyjnie tak wykonane, że do prawidłowej pracy musza miec przeciwwagę. To nie UKF gdzie antena ½ λ może nie miec przeciwagi, bo ma wystarczajaca długość. Na CB tego zrobić sie nie da.
    A w ogóle jak masz mnie obrażać teksami typu "bredzisz" to z chamami nie gadam.
    SP8JUX wrote:

..już to widzę, 2,7m drutu/kabla , od anteny po karoserii, tylko go Panowie "nie zawijajcie" ....na haku holowniczym?

Do innych zastosowań niż normalne użytkowanie na samochodzie Panie wydrwigroszu.
    SP8JUX wrote:

ubolewam nad poradami ludzi którzy wyłącznie teorią żyją,
    Marek
    A ja ubolewam nad łamaniem regulaminu
    przez chamsko zachowujących się uzytkowników
    podam jakie punky zostaly złamane
    User removed account
    User removed account  
    SP8JUX
    sp8gsc wrote:
    SP8JUX wrote:

Pojemność do czego? Do kawłka folii?
    Ja wiem od czego zalezy pojemność. I nawet wiem dlaczego to Ci jakos tam działa. Oplot kabla działa jak przeciwwaga.

....kilkanaście słów a trzy błędy!!!!!!!!
    FOLIA jest po to, by właśnie zminimalizować wpływ kabla jako przeciwwagi! Częste przypadki przemieszczania kabla, a nawet mikrofonu, po wnętrzu pojazdu i obserwowanie jak przyrządy wskazują rozstrojenia toru antenowego z anteną wcześniej dostrojoną, właśnie skutecznie eliminowałem przez wstawienie krążka AL. Nie ja to wymyśliłem, ale podpatrzyłem w wielu rozwiązaniach np. f-my President.
    sp8gsc wrote:
    SP8JUX wrote:

Co ty tu bredzisz? Od kiedy anteny z podstawą magnetyczną muszą mieć przeciwwagi?

Bredizsz to Ty kolego. Anteny samochodowe są konstrukcyjnie tak wykonane, że do prawidłowej pracy musza miec przeciwwagę. To nie UKF gdzie antena ½ λ może nie miec przeciwagi, bo ma wystarczajaca długość. Na CB tego zrobić sie nie da.

..znów te błędy!!!!!
    zapewniam Cię, że nie bredzę (nie mówię głupstw, bzdur http://sjp.pwn.pl/lista.php?co=bredzenie ), tylko opisuję fakty sprawdzone by pomóc TYM, CO MAJĄ PROBLEMY Z ZESTROJENIEM
    sp8gsc wrote:

A w ogóle jak masz mnie obrażać teksami typu "bredzisz" to z chamami nie gadam.

nie znasz znaczenia słowa "bredzić" a, powiem delikatnie starając się nie być tym za kogo mnie uważasz: się unosisz niepotrzebnie, denerwujesz się, że może i dobrze myślisz, ale z twych tekstów wynika co innego.

sp8gsc wrote:
    SP8JUX wrote:

Do innych zastosowań niż normalne użytkowanie na samochodzie Panie wydrwigroszu.

Do jakich innych? Czytaj ze zrozumieniem problem przedstawiony w pierwszej wypowiedzi, jeśli nawet nie jest to antena z pasma CB to wcale nie oznacza, że nie można ją adoptować. To nie jest jedno jedyne wykonanie, takich problemów może być więcej.
    Czytaj z uwagą, inni proponują też dobre rozwiązania np. zmiana ilości zwojów.
    sp8gsc wrote:

A ja ubolewam nad łamaniem regulaminu
    przez chamsko zachowujących się uzytkowników
    podam jakie punky zostaly złamane
    [b]
    Zanim coś odpiszesz to sprawdź znaczenie słów zanim kogokolwiek zaczniesz obrażać.
    Regulaminu to TY nie przestrzegasz: używasz wulgaryzmów, piszesz nie na temat, kłania Ci się ortografia, stosujesz wyrazy nie będące w słownikach j. polskiego
    sp8gsc wrote:

Panie wydrwigroszu

itd...

Szanowny Panie Moderatorze, "...nie dolewaj oleju do ognia"
    andre1979 wrote:
    Będę widział jeszcze jeden post z słowami : " bredzisz , chamie , wyrwigroszu " ....

słowo "bredzisz" nie jest obraźliwe http://sjp.pwn.pl/lista.php?co=bredzenie ,
    to drugie z pewnością, natomiast SP8GSC użył słowa : "...wydrwigroszu.." co jest dla mnie niezrozumiałe, a nie "wyrwigroszu "

Chyba ELEKTRODA jest po to by rozwiązywać problemy trudne a nie chwalić się erudycją?
    Marek

ps.
    stronę zapisałem w całości
    User removed account
    User removed account