Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Filtr dolnoprzepustowy, a wzmacniacz operacyjny

-=Kenzoo=- 30 Gru 2007 21:02 1609 1
  • #1 30 Gru 2007 21:02
    -=Kenzoo=-
    Poziom 9  

Witam wszystkich serdedznie,

Dzisiaj montowałem sobie filtr dolnoprzepustowy 8 rzędu o charakterystyce Butterwortha na kostce TL074, ponieważ potrzebne mi były 4 wzmacniacze operacyjne, jednak po złożeniu okazało się, że nie działa on w ogóle, na wyjściu było to samo co na wejściu. Lekko zniechęcony zrobiłem kolejny filtr na następnej kostce, tym razem 4 rzędu z wykorzystaniem 2 wzmacniaczy operacyjnych i działa bardzo dobrze pomijając fakt, że ma mniej pochyłą charakterystykę. Muszę zaznaczyć, że nie posiadałem ekranowanych kabli ani metalizowanych rezystorów, lecz wykluczam, że była to wina elementów. Dlatego też pomyślałem, że poprostu jedna kosta TL była uszkodzona, a druga dobra ale nie chce mi się już tego sprawdzać bo nie używałem podstawek DIL :) Jednak wyczytałem gdzieś, że nie powinno się przy filtrach wykożystywać 4 wzmacniaczy w kostce z 4 wzmacniaczami, lecz co najwyżej 2.

No i moje pytanie jest takie: Czy jest istonte czy przy budowie filtra wykorzystamy np. 4 pojedyńcze kostki czy 1 poczwórną ? Co da lepsze efekty. No i jakich kostek lepiej użyć TL07* czy np. NE5532 ?

0 1
  • #2 30 Gru 2007 21:37
    PEJO
    Poziom 21  

nie ma znaczenie jakiej wersji użyjesz czy 4 w jednym czy 1 w jednym
    zdecydowanie polecam NE5532 lub TL081

0
  Szukaj w 5mln produktów