Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bardzo początkujący elektronik

Adrian456 31 Gru 2007 01:36 4917 10
  • #1 31 Gru 2007 01:36
    Adrian456
    Poziom 10  

Witam

To mój pierwszy post na tym forum więc proszę o pomoc i zrozumienie. Mam 15 lat i chciałbym się nauczyć elektroniki, ale nic o niej nie wiem. Szukam dużo informacji dla bardzo początkującego gdzie jest wszystko dokładnie opisane. Najlepiej żeby to było w formie elektronicznej ale proszę także o autorów i tytuły książek dla takiej osoby jak ja. Bardzo chcę się nauczyć elektroniki ale muszę mieć materiały i waszą pomoc.

Pozdrawiam

0 10
  • #2 31 Gru 2007 03:11
    Dioda52
    Poziom 27  

Poszukaj sobie ksiazki w biblitece ewentualnie moze ktos pozyczy;
    Poradnik radioamatora Praca Zbiorowa Wydawnictwo Komunikacji i Lacznosci sa to dwie czesci
    Elektonika latwiejsza niz przypuszczasz Dieter Nuhrmann technika cyfrowa WKiL
    Nowe i Najnowsze Uklady Elektroniczne Siegfied Wirsum WKiL
    Laczenie Sterowanie Regulacja i Wzmacnianie Siegfied Wirsum WKiL

0
  • #3 31 Gru 2007 03:25
    wzagra
    Poziom 33  

..a najlepiej Elektronika dla wszystkich to w tej chwili jest chyba najlepsze compendium wiedzy na temat elektroniki.
    Oczywiście książki podane wyzej - jak najbardziej, ale EdW jest dodtępna w wersji elektronicznej, najłatwiejszej doi zdobycia.

0
  • #5 31 Gru 2007 17:37
    Faces
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Ja polecam książkę pod tytułem "Sztuka Elektroniki" tom 1 i 2.
    Polecam również "EdW" (sam od niej zaczynałem). Szczególnie polecam artykuły Piotra Góreckiego, są przystępnie napisane :) i dużo można się z nich nauczyć.

Jednak najlepiej się elektroniki można nauczyć w praktyce. Praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka.

Tak na marginesie to wspomnę, że moja przygoda z elektroniką zaczęła się od generatora fal "Schumana", a później to już poleciało i tak 8 lat zleciało :) .

Adrian456 napisał:
    Mam 15 lat i chciałbym się nauczyć elektroniki,

Chyba najlepszy wiek na rozpoczęcie przygody z elektroniką. Jeżeli złapiesz "bakcyla" to efekt będzie gwarantowany. Podstawowa sprawa to złapać właśnie tego "bakcyla".

Zapomniałem jeszcze o jednej pozycji, a mianowicie Elektroda.

Pozdrawiam.

0
  • #7 31 Gru 2007 19:08
    Adrian456
    Poziom 10  

Witam

Bardzo dziękuje za pomoc. Świetne forum i przyjazna atmosfera.
    Teraz chciałbym sie nauczyć szczegółowo praw oraz wzorów.
    Na początek przygody z elektroniką mam do wydania 100zł. Co byście mi polecili kupić na początek. Jakie przyrządy, może książki. Myślę że na początek będę potrzebował lutownicy z osprzętem (jaki polecacie w przystępnej cenie?) i miernik uniwersalny ale co jeszcze do tego?

Pozdrawiam

0
  • #8 31 Gru 2007 19:31
    Beattracks
    Poziom 21  

Na poczatek dałem ci 100 punktów przydadzą się!
    lutownice to oczywiście polecam transformatorową lutolę! miernik wystarczy nawet prosty na 20zł! a i wpisz w szukajke jaka lutownice kupic to ci duzo tematów wyskoczy!ale nie radze jakigos chinskiego badziewia! lutolka to chyba najlepsze rozwiązanie!

0
  • #9 31 Gru 2007 22:40
    jajek92
    Poziom 23  

no tak tak zgodzę się... ale co mi da sama Lutownica... jakiś podstawowy zestaw lutownica + cyna+ <jeżeli ktoś chce przydaje się> kalafonia.. hmm najtańszy multimetr to ja widziałem na allegro za 6 zł nie taka zła była kolega ma podobną a dał za nią 30zł w elektronicznym... lutownice to nie koniecznie polecam transformatorową ponieważ jest dużo cięższa od poczciwej oporowej... hmm rozglądałem się kiedyś po sklepach "wszystko po 4zł" kupiłem sobie lutownice za 3zł nie taka była zła jak na początek Kariery.. ale niestety miała ona wadę :( strasznie cienki kabel miała i się urwała dałem inny znacznie grubszy od tego co był i nadal działa... to twoje 100zł to nie wydawaj za szybko... polecam sobie kupi jakąś lutownice i baw się elementami z wyjętych z Zepsutych Telewizorów magnetofonów itp < np głośnikami silniczki transformatory diody ale uważnie z transformatorami, na razie pobaw się napięciem ze zwykłej baterii... albo jakiegoś zasilacza ja się tak uczyłem... jak coś to pisz na PW

0
  • #10 31 Gru 2007 23:24
    zonko
    Poziom 23  

I jeszcze jedna, chyba najbardziej podstawowa zasada w elektronice.
    Trzeba rozumieć to co się robi, to znaczy należy najpierw zrozumieć zasadę działania choćby najprostrzego układu na schemacie. Trzeba się zastanowić jak "te elektrony tam zasuwają". Montaż układów bez zrozumienia ich działania na "tak zwaną małpę" kończy się frustracją (bo nie działa) i w efekcie zniechęceniem do przygody z elektroniką.
    Każdy układ (poprawny) można zmusić do działania, tylko trzeba go zrozumieć.
    Życzę sukcesów w poznawaniu tej ciekawej dziedzinie wiedzy.
    I nie załamywać się. Mnie w początkach mojej nauki udawało się uruchomić jedną na 10 konstrukcji. A teraz jest to moim zawodem. I mam z tego "chlebek".
    Pozdrawiam Noworocznie.

0