Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wentylator do Duron 1000

Gelip 31 Gru 2007 12:32 3532 25
  • #1 31 Gru 2007 12:32
    Gelip
    Poziom 28  

Witam.

W kompie na płycie głównej Soltek SL-75DRV4 wymieniłem ostatnio chłodzenie aktywne na pasywne (Zalman NB47J) na karcie graficznej (GeForce2 MX 400) i chipsecie płyty głównej (VIA KT266A), zasilacz na MODE COM MC-350ATX 2.0 PFC . Pozbyłem się w ten sposób 2 wentylatorów. Okazuje się że najgłośniejszy wentylator został na procesorze AMD Duron 1000 MHz ok. 5625 obr/min.
    Zastanawiam się nad wymianą wentylatora na jakiś bardziej cichy tylko nie wiem czy procesory AMD można chłodzić przy wolniejszych obrotach bo chciałbym wymienić na jakiś większy który wolniej się obraca.

Czy to zda egzamin?

Możecie jakiś polecić konkretny model wentylatora lub ewentualnie całego chłodzenia. Thx.

0 25
  • Metal Work Pneumatic
  • #2 31 Gru 2007 13:08
    Lzep
    Poziom 39  

Cytat:
    Możecie jakiś polecić konkretny model wentylatora lub ewentualnie całego chłodzenia
    Polecić mogę -> http://www.cooling.pl/arctic-cooling-copper-silent-3-lite,produkt,776.html
    Tylko sprawdź, czy się zmieści, bo jest tam dość wysoki wentylator !.
    Możesz też dać sam wentylator, np. któryś z tych -> http://www.cooling.pl/80mm,kategoria,30_65.html
    Problem możesz mieć z mocowaniem, bo pewnie radiator jest pod wentylator 60x60 lub 70x70 ?. Można dorobić jakieś blaszki, czyli trochę pokombinować.
    :D

0
  • #3 31 Gru 2007 13:11
    holcer
    VIP Zasłużony dla elektroda

Zda. Kup sobie "przejściówkę" - taki kołnierz na radiator, który pozwala na zamontowanie większego Cooler'a i puść go na mniejszych obrotach, tylko musisz sprawdzać temperatury na CPU, żeby nie dać za małych obrotów - przegrzać procesor. Jeśli (jak widzę) wyciszasz komputer, to poczytaj http://mod-planet.com/index.php?module=subjects&func=viewpage&pageid=123 - jest tam część poświęcona właśnie takiej przejściówce na CPU.
    Pozdrawiam
    Holcer

0
  • #4 31 Gru 2007 13:50
    Gelip
    Poziom 28  

Sorry, zapomniałem podać wymiary aktualnego wentylatora i radiatora: 50x50 więc ten chyba 80x80 się nie zmieści. U mnie jest tak:
    Wentylator do Duron 1000

OK może ten kołnierz pomoże.

0
  • #5 31 Gru 2007 14:25
    Lzep
    Poziom 39  

Cytat:
    Kup sobie "przejściówkę" - taki kołnierz na radiator, który pozwala na zamontowanie większego Cooler'a
    Jest tylko jeden problem - taka przejściówka kosztuje prawie tyle co cały nowy cooler (np. taki jak zaproponowałem) i w dodatku pozostaje stary radiator o znacznie gorszych parametrach, co raczej nie wróży dobrego chłodzenia. Oczywiście cena tego coolera na Allegro jest sporo niższa (nie dałem linka, bo nie wolno !), więc na pewno bardziej opłaca się wymienić go w całości, niż kupować wentylator + przejściówkę.

Dodano po 24 [minuty]:

Cytat:
    50x50 więc ten chyba 80x80 się nie zmieści.
    Na dole (przy sockecie) zmieści się, radiator ma zwężenia (obejrzyj zdjęcia na A.) - problem może być tylko z wysokością wentylatora, jeśli masz stary typ obudowy i zasilacz w układzie pionowym. Jeśli jest poziomo, ponad płytą, to nic nie będzie przeszkadzać.

0
  • #6 01 Sty 2008 03:51
    Gelip
    Poziom 28  

Kurcze sam nie wiem. Podoba mi się ten cooler ale wygląda na to że się nie zmieści. Kondensatory mają wysokość ok. 2cm a te wcięcie ma chyba mniej. Poza tym zalman będzie chyba przeszkadzał. Pobrałem instrukcję tego Arctica ale nie ma tam dokładnych wymiarów. Może ktoś byłby taki uprzejmy i zmierzył ten wymiar a najlepiej wszystkie, chodzi mi o te wcięcia.

Wentylator do Duron 1000

Z wysokością to na pewno nie będzie problemu.

0
  • Metal Work Pneumatic
  • #7 01 Sty 2008 09:58
    iron64
    Spec Overclocking

Zmieści się ten Arctic.

0
  • #8 01 Sty 2008 20:27
    Lzep
    Poziom 39  

Cytat:
    Może ktoś byłby taki uprzejmy i zmierzył ten wymiar a najlepiej wszystkie, chodzi mi o te wcięcia
    Nie ma co mierzyć - na stronie firmowej coolera jest taka zakładka "Compatibility", a w niej wpis : "This cooler is compatible to all Socket A boards."
    http://www.arctic-cooling.com/cpu2.php?idx=2&data=7&disc=
    Nie masz się więc czym martwić, to jest poważna szwajcarska firma.
    Pozdrawiam :D

0
  • #9 01 Sty 2008 22:36
    Gelip
    Poziom 28  

Zrobiłem taki test:

1. Wyciąłem z papieru prostokąt o wymiarach tego radiatora 79.5 x 78 x 45 mm (w zaokrągleniu 80x80 mm)
    2. Przykładałem tę kartkę centralnie na aktualnie zamontowane chłodzenie 50x50, jakbym nie przykładał to zaczepiam o zalmana . Kondensatory powinny się zmieścić w wycięciu.

Może i porządna firma ale na płycie Soltek SL-75DRV4 standardowo nie jest montowany zalman o wysokości prawie 5 cm na chipsecie KT266A

Według mnie niewiele ale będzie przeszkadzał. Ewentualnie można by tego zalmana trochę przyciąć ale nie bardzo mi się to widzi :-(

Popatrz na załącznik jeszcze raz. Ten Arctic ma 80x80 a z instrukcji montażu wynika że zaczyna się równo ze złączem Socket A od góry więc patrząc od aktualnie założonego wentylatora 50x50 to do góry pójdzie 1 cm = 50 + 10 = 60 mm i zostaje 2 cm do dołu, teraz dodać po 1,5 cm na boki i jak h..j włazi na zalmana :-(

Trochę źle umieściłem załącznik bo góra płyty głównej to prawa strona na załączniku (tu gdzie widać DIP'y)

Cho...a, %$^&* :-(

Chyba kupię sobie laptopa :-)

0
  • #10 01 Sty 2008 23:11
    iron64
    Spec Overclocking

Najwyżej wytniesz ze dwa finy z zalmana, w czym problem? Poza tym ten chipset to nawet bez zalmana nie nagrzeje się tak, aby trzeba mu było tyle aluminium ładować na grzbiet.

0
  • #11 01 Sty 2008 23:27
    Lzep
    Poziom 39  

@Gelip - coś mi się wydaje, że nadmiernie panikujesz ?. Zaglądnąłem do swojej budy - też mam niebieskiego Zalmana na NB i cooler 80x80 z wentylatorem Arctica - wszystko elegancko pasuje, jest jeszcze ok. 7 mm odstępu pomiędzy radiatorami.
    Obejrzyj moją płytę (KT4AV) -> http://global.msi.com.tw/uploads/prod_358acd1c4eaf925442f712e288e2ed47.jpg
    Po za tym Zalman nie jest symetryczny - z jednej strony ma dwa rzędy finów znacznie niższe :D - może wystarczy, że go obrócisz.
    http://www.proline.pl/shop.php?prodid=ZAL+ZM-NB47J

@iron64 - oj grzeją się te mostki solidnie !. Jak miałem ten oryginalny radiator MSI (jest na fotce), to go nie można było dotknąć - parzył !. Zalman ma ok. 30 st. C.
    Pozdrawiam :D

0
  • #12 02 Sty 2008 00:13
    Gelip
    Poziom 28  

Dobra niech tam - kupię tego Arctica i utnę zalmana, ale wcale nie panikuję popatrz na zdjęcie zrobiłem porównanie.

Wentylator do Duron 1000

do iron64 - Lzep ma rację z tym grzaniem się NB, u mnie standardowo był radiator + wentylator co zmieniłem na zalmana więc musi być dobre chłodzenie.

0
  • Pomocny post
    #13 02 Sty 2008 07:56
    Lzep
    Poziom 39  

Tylko mnie nie ścigaj, że Cię namówiłem !. Faktycznie u mnie mostek jest dalej - ale to 3 razy to jest trochę mylące - różnica jest ok. 7-8 mm - a pisałem wcześniej, że tyle mniej więcej jest u mnie luzu. No i sposób mocowania Zalmana masz nieco w innym kierunku (obrócony o 90 st.) i nic nie pomoże odwracanie. Ale myślę, że tak prawie "na styk" wejdzie, albo ostatecznie trzeba będzie przyciąć jeden rządek finów.
    Dodatkowy plus będziesz miał z tego, że Arctic będzie Ci również dmuchał na Zalmana !.

0
  • #14 05 Sty 2008 10:31
    Gelip
    Poziom 28  

No więc kupiłem tego Arctica za 40 zł w sklepie. Udało się go zamocować bez ucinania zalmana :-) ale dosłownie dotykają się. Ten wymiar wcięcia co się pytałem jest wystarczający aby zmieścił się tam kondensator dł. 2cm. Wywaliłem stare chłodzenie, przetarłem szmatką resztki pasty, kapnąłem nowej pasty wielkości ziarnka ryżu, roztarłem pastę za pomocą woreczka foliowego na cały procesor, zamocowałem Arctica. Po włączeniu o wiele wiele ciszej :-). Na razie po kilku minutach pracy kompa temp. 32 stopnie a była chyba coś ok. 45 na starym chłodzeniu.

Do Lzep: dobrze mówiłeś że Arctic będzie też dmuchał na Zalmana - faktycznie nieźle wieje też na boki :-).

Dzięki za porady panowie. Jak na razie jestem zadowolony :-)

0
  • #15 05 Sty 2008 21:09
    Lzep
    Poziom 39  

No to super ! - nie byłem zbyt pewny czy wejdzie, ale dobrze że wszystko skończyło się pozytywnie. Arctic chodzi cichutko i nieźle dmucha - wiem bo mam !. Gratuluje odważnej decyzji - nie będziesz raczej narzekał :D

Cytat:
    Do Lzep: dobrze mówiłeś że Arctic będzie też dmuchał na Zalmana - faktycznie nieźle wieje też na boki .
    No tego to byłem pewien bo sprawdzałem u siebie, i tak właśnie jest :D

0
  • #16 31 Mar 2008 19:43
    Gelip
    Poziom 28  

A więc co do Arctica to tak: chłodzi spoko i jak pisałem że dotyka do Zalmana na chipsecie płyty głównej to było słychać niewielkie brzęczenie więc wyciąłem rząd żeberek w zalmanie. Okazało się że brzęczenie nadal zostało i jest to wina drgań przenoszonych z wentylatora na radiator w miejscu mocowania wentylatora (jak docisnę np. palcem z któregoś boku wentylatora do radiatora to brzęczenie ustaje). Jest to niewielka usterka ale zapewne generuje kilka decybeli hałasu więcej. To może zależeć od obudowy komputera i/lub podłoża na którym stoi.

0
  • #17 31 Mar 2008 21:44
    holcer
    VIP Zasłużony dla elektroda

Zobacz - może da się w miejsce mocujących wentylator do radiatora śrubek wstawić kołki sylikonowe - takie jak do montażu do blach obudowy? Jeśli nie, to może przynajmniej "uszczelki" gumowe na śrubki w miejsce styku? Mógłbyś też zastosować kawałek gumy pod "nóżki" obudowy i sprawdzić, czy żadna blacha nie jest niedokręcona.
    Pozdrawiam
    Holcer

0
  • #18 23 Maj 2008 01:05
    Gelip
    Poziom 28  

Do holcer - ten Arctic akurat nie ma śrubek mocujących wentylator. Sam wentylator trzyma się na zatrzaskach, zakłada się go po prostu na wentylator na ścisk i zatrzaskuje. Ale poradziłem sobie na razie w ten sposób że zdjąłem i przekręciłem wentylator o 180 stopni i brzęczenia nie ma.

0
  • #19 07 Kwi 2009 00:32
    Gelip
    Poziom 28  

Nadal nie jest jak trzeba, próbowałem podkładać karteczki między żeberka radiatora a mocowanie wentylatora, obracałem parę razy ale zawsze po jakimś czasie zaczyna albo brzęczeć albo "pyrczeć" (sorry za wyrażenie). Już mnie to zaczyna denerwować.

0
  • #20 07 Kwi 2009 08:10
    Lzep
    Poziom 39  

Coś masz pecha - mój Arctic chodzi chyba ze 3 lata i nadal jest cichutki. Z tym że ja kupowałem sam wentylator a założony jest na starszy radiator od Spire'a (przykręcony wkrętami). Nic przy nim specjalnego nie robiłem, poza odkurzaniem (co pół roku mniej więcej).
    Pozdrawiam

0
  • #21 07 Kwi 2009 12:00
    Gelip
    Poziom 28  

A no właśnie - na wkręty i tu jest haczyk. Standardowo Arctic jest razem z radiatorem do którego mocowany jest na zatrzask. Wentylator jest na plastikowej podbudowie kwadratowej o wymiarach radiatora. Po rogach od wewnętrznej strony są przyklejone jakieś gumki niby aby wibracje się nie przenosiły i chodzi o to że te gumki najwyraźniej nie spełniają swej roli jak trzeba. Zdarłem więc te gumki i próbowałem zastąpić czymś innym. Na razie wsadziłem kawałeczki kartki z bloku technicznego i zdaje się że jest lepiej. Myślę też o jakichś wkrętach ale z tym nie będzie łatwo bo żeberka w radiatorze nie są sztywne i mocno się dają rozchylać.

0
  • #22 07 Kwi 2009 14:54
    Lzep
    Poziom 39  

Cytat:
    Myślę też o jakichś wkrętach ale z tym nie będzie łatwo bo żeberka w radiatorze nie są sztywne i mocno się dają rozchylać.
    Też miałem z tym trochę zajęcia - dobierałem blachowkręty spośród kilku rozmiarów - najlepsze okazały się trochę dłuższe, które dopiero głębiej pomiędzy żeberkami łapały, wcinając się na niewielką głębokość w aluminium i nie rozpychając ich. No ale to zależy od konstrukcji radiatora - trzeba trochę pokombinować !

0
  • #23 20 Kwi 2009 15:38
    Gelip
    Poziom 28  

Z tymi wkrętami to niby jest miejsce w obudowie wentylatora ale myślę, że to nic nie da bo cała obudowa wentylatora nadal tak samo będzie dotykała w tych samych miejscach radiatora. Wymyśliłem coś takiego:
    Wentylator do Duron 1000

Zrobić taki solidny uchwyt jak na zdjęciu z blachy powiedzmy 1,5 - 2mm, zrobić 2 otwory w obudowie komputera (żółte kropki) i przykręcić śrubami. Do uchwytu przymocować również śrubami wentylator w 4 miejscach (tu gdzie żółte kropki). W efekcie cały wentylator byłby około 1cm na radiatorem procesora nie dotykając go. Zastanawiam się czy nie kupić większego wentylatora np. 92x92 Link
    W tej chwili gdy chłodzenie tak jak na zdjęciu mam temperaturę procesora 33 i waha się max do 38 stopni przy obrotach wentylatora 2200 obr/min.
    Wentylator który chcę kupić pracuje 1400 obr/min. I tu pytanie czy takie chłodzenie nie będzie za słabe dla Durona 1000MHz. Wygoglowałem że max. temp. Duron 1000 MHz to 85 stopni.

Trochę się zejdzie przy wykonaniu takiego uchwytu ale myślę że to da się zrobić.

0
  • #24 20 Kwi 2009 16:21
    eloooos
    Poziom 21  

Nie powinno być problemu z takim chłodzeniem. Zamiast rzeźbić w blasze, można skorzystać z takich blach co dodają do centralnych zamków (do samodzielnego montażu), są tam takie blachy do mocowania siłowników. Na takiej jednej blasze miałem zamocowany wentylator 80x80 do chłodzenia chipsetu i bardzo dobrze to się spisywało.

Chodzi o takie blaszki:
    Wentylator do Duron 1000

0
  • Pomocny post
    #25 20 Kwi 2009 20:55
    Lzep
    Poziom 39  

Cytat:
    W efekcie cały wentylator byłby około 1cm na radiatorem procesora nie dotykając go. Zastanawiam się czy nie kupić większego wentylatora np. 92x92 Link
    Pomysł mi się podoba, wentylator jeszcze bardziej - ma rewelacyjne parametry 58 m3/h przy 13.9dB (mój Arctic ma 54 m3/h przy 21dB !). Na tego Durona wystarczy i to z dużym zapasem !
    Cytat:
    Trochę się zejdzie przy wykonaniu takiego uchwytu ale myślę że to da się zrobić.
    Pomyśl nad czymś takim jak proponował kolega @eloooos, a ja ze swojej strony polecam kątowniki/teowniki aluminiowe - są mocne a jednocześnie łatwe w obróbce. Jest tego pełno w sklepach dla majsterkowiczów, wyposażenia wnętrz, marketach budowlanych itd. Chodzi o takie coś -> http://www.cyfronika.com.pl/blachy_katowniki.htm

0
  • #26 20 Kwi 2009 21:24
    Gelip
    Poziom 28  

Dzięki chłopaki, tak myślałem żeby coś poszukać gotowego ale nie wpadłem na pomysł, że z aluminium można to wykonać - faktycznie jest łatwe w obróbce.
    Najśmieszniejsze jest to, że jak zaczynam się zastanawiać i kombinuję z tym wyciszeniem to ten Arctic co mam chodzi jak trzeba :-) i nic nie "pyrczy" więc odkładam te kombinacje - boi się cwaniaczek he he... że na złom poleci :-) :-D
    Powoli będę kompletował co trzeba i tak.
    -----------------------------------------------------------------------------------------
    Znalazłem w końcu czas (20 maja) na realizację :-) i jestem bardzo zadowolony :-). Temperatura procesora przy zdjętej obudowie jak na razie przy przeglądaniu internetu nie przekracza 34 stopni.

- wentylator 92x92 Super Silent Fan 9 13.6dB 1400 RPM 12V
    - blacha aluminiowa (całość wyciąłem ręcznie szlifierką kątową według wzoru na poprzednim zdjęciu) + 4 otwory
    - 4 śrubki dł. 3cm fi 4mm + 2 dł. 1cm fi 4mm + nakrętki + podkładki sprężynowe
    - 2 otwory w obudowie (małe trudności bo musiałem wiercić pod kątem)

Było trochę zabawy z tym ale warto, jestem zadowolony jak na razie. Dysk twardy słychać bardziej niż wentylator :-).
    Wentylator do Duron 1000

Tak jak pisałem wcześniej - całość wisi sobie w odległości ok. 1cm od radiatora.
    -------------------------------------------------------------------------------------
    21 maja - temp. na zewnątrz 24º, wewnątrz 21º:

- obudowa zdjęta 34º
    - obudowa założona 39º

0
  Szukaj w 5mln produktów