Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega128 programowanie rownolegle

atomca 31 Gru 2007 13:11 2220 8
  • #1 31 Gru 2007 13:11
    atomca
    Poziom 16  

Witam
    Poszukuję osoby z programatorem równoleglym (trojmiasto i okolice), ktora pomoże mi odblokować atmege 128 (zablokowane bezpieczniki wylączone ISP). Korzystam z zestawu firmy Propox EVB 503 z przystawką TOP50X3 (dla tego procesora). Procesor jest wlutowany w przystawke TOP50X6. Przystawka wygląda tak http://www.propox.com/download/docs/ADPmegaXXX.pdf

Zestaw muszę oddać do szkoły do końca tygodnia :(. Może ktoś posiada nie potrzebną taką przystawkę (chętnie odkupie). Lub pomoże odblokować mi moją atmegę. Odwdzieczę się . ( zimne napoje, etc. itp, itd ).

P.S. Sorki jeśli nie w tym dziale ogłoszenie
    Pozdrawiam
    Lech
    vega_hhh(at)poczta.onet.pl

0 8
  • #2 01 Sty 2008 23:58
    mieciomiecio
    Poziom 11  

w dokumentacji atmega128 masz dokładny opis programowania równoległego, właśnie go przejrzałem i dało by się zrobić na szybkiego jakiś programator np. z wykorzystaniem innego avr. Myślałem że może wspomogę ciebie programatorem 89c2051 z kodami źródłowymi ale niestety sposób zapisu jest zupełnie inny.
    PS. Wydaje mi się że będzie problem ze znalezieniem kogoś z takim programatorem, tego typu programowanie jest używane przy produkcji większej liczby układów z tym kontrolerkiem, ponieważ jest znacznie szybsze.
    PS2. A nie możesz wylutować tego a wlutować nowy, w Gdańsku i w Gdyni bez problemów atmege128 dostaniesz.
    PS3. Może zabezpieczyłeś cały procesor przed odczytem i zapisem, wtedy nawet programowanie równoległe nic nie pomoże.

0
  • #3 02 Sty 2008 14:06
    atomca
    Poziom 16  

Dzięki za odpowiedź. Właśnie wszyscy moi znajomi posiadają jedynie szeregowy programator. Myślałem że tutaj znajdę kogoś kto mi użyczy :).
    Oczywiście jeśli nie uda mi się przeprogramować tego mikroprocesora to w ostateczności go wylutuję, chociaż wolałbym tego uniknąć. Co do 3 punktu to faktycznie nie pomyślałem o tym, ale póki nie spróbuję programowania równoległego to nie będę wiedzieć. Także nadal szukam kogoś kto mi pomoże i ma taki programator.
    pozdrawiam

Lech
    vega_hhh(malpa)poczta.onet.pl

0
  • #4 02 Sty 2008 14:44
    teedd
    Poziom 18  

Witaj.
    Nie działa mi link do http://elm-chan.org/works/avrx/report_e.html , więc nie mogę sprawdzić, czy programuje ATMega128 (ale dlaczegóż by nie?). Jeśli jesteś zdeterminowany, to w parę godzin go sklecisz - musisz mieć jednak kostkę 74299
    teedd

0
  • #5 02 Sty 2008 21:37
    michalko12
    Specjalista - Mikrokontrolery

mieciomiecio napisał:
    PS3. Może zabezpieczyłeś cały procesor przed odczytem i zapisem, wtedy nawet programowanie równoległe nic nie pomoże.

W ATmega128 nie ma takiej opcji. Poczytaj dokładnie o LockBitach.

0
  • #6 04 Sty 2008 23:20
    atomca
    Poziom 16  

Witam
    Pooddalem się z tym prockiem. Taniej i szybciej wyszło mi wlutowanie nowego. :)

Cytat:
    W ATmega128 nie ma takiej opcji. Poczytaj dokładnie o LockBitach.

poczytałem i mam coś takiego jak na zalaczniku.

Opró
    cz tego jest też napisane
    Cytat:
    Uwagi: 1. bezpiecznik SPIEN nie jest dostępny w trybie programowania szeregowego SPI
    Ale jednak u mnie jest dostepny a programuje jedynie przez SPI. Także nie dokońca prawdziwe te informacje dostępne w opisie mikroprocesora

dzieki i pozdrawiam
    lech

0
  • #7 04 Sty 2008 23:29
    crazy_phisic
    VIP Zasłużony dla elektroda

A dalej w dokumentacji:

Code:

The Chip Erase will erase the Flash and EEPROM memories plus Lock bits. The Lock bits are not reset until the program memory has been completely erased. The Fuse bits are not changed. A Chip Erase must be performed before the Flash and/or the EEPROM are reprogrammed.

0
  • #8 14 Mar 2008 21:27
    Bootstrap
    Poziom 10  

crazy_phisic napisał:
    A dalej w dokumentacji:
    Code:

The Chip Erase will erase the Flash and EEPROM memories plus Lock bits. The Lock bits are not reset until the program memory has been completely erased. The Fuse bits are not changed. A Chip Erase must be performed before the Flash and/or the EEPROM are reprogrammed.

Witam!

Mam ten sam problem, poustawiałem wszystkie LOCK BITS. Pytanie jaką aplikacją da się to usunąć (mam programator zrobiony na wzór SI-PROG)?? Pony prog nie ma tej opcji, ISP Programmer też. Zainstalowałem ChipBlasterAVR Universal In-System Programmer Evaluation, który niby potrafi wykonać rozkaz CHIP ERASE, lecz nie ma żadnego efektu. Jedyne co mogę robić to odczytywać fuse&lock bits, cała reszta operacji jest zablokowana... :/ Dziękuję za wszelkie sugestie

0
  • #9 15 Mar 2008 11:03
    Bootstrap
    Poziom 10  

Problem rozwiązany. Wyzerowanie LOCK BITS można dokonać TYLKO w trybie programowania równoległego. Wykonujemy dokładnie procedurę z datasheeta ze strony 292 i 293 (wejście w tryb prograwowania + CHIP ERASE). Nie trzeba do tego zadnego programatora. Wlutowujemy się bezpośrednio w piny procesora a wartościami na pinach sterujemy ręcznie (włącznie z zegarem). Mi się to udało, więc nie piszę o niczym nierealnym :)

0