Quote:Tak się składa że do spawarek stosuje się trafa o charakterystyce opadającej i podczas rozruchu jest owszem duży prąd ale napięcie spada i dlatego rozrusznik słabo kręci. Napięcie nie spada podczas rozruchu niżej niż 11V i rozrusznik kręci jak wściekły. Sam transformator był nawinięty na napięcie między fazowe wtórne i pierwotne po połowie na obu kolumnach i wtórne nawinięte na pierwotnym .
Zgadzam się z kolegą
Kilka dodatkowych uwag które już tyle razy były opisywane w różnych tematach dotyczących transformatorów spawalniczych i nie tylko:
- Do spawarek elektrodowych stosuje się trafa o charakterystyce opadającej i nie tylko(wykonanie amatorskie - szczególnie z regulacją na odczepach). Do migomatów stosujemy trafo ze stała charakterystyką(takie trafo również możemy wykorzystać jako urządzenie rozruchowe).
- Ważne jest aby duży prąd uzyskać przy napięciu na jaki został zbudowany rozrusznik a nie prąd zwarcia przy napięciu bliskim 0V.
- Duży prąd uzyskamy jak pisał kolega na rdzeniu 2 kolumnowym przy zasilaniu 2-faz (400V) gdy uzwojenie wtórne nawiniemy na pierwotnym i co również jest bardzo ważne przy dużym przekroju lecz małych gabarytach rdzenia. Rdzeń bardzo pasownie dopasowany do cewek które prawie mają się stykać(mała szczelina między cewkami obu kolumn).
- Przy zasilaniu 1-faz (230V) rdzeń typu EI i uzwojenie pierwotne nawinięte na środkowej kolumnie a na nim wtórne.