Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak dobrać silnik elektryczny ?

01 Sty 2008 13:20 11526 4
  • Poziom 2  
    Cześć. Może mi ktoś powiedzieć jak mam dobrać silnik elektryczny który bedzie napędzal wał z prędkością 400 obr/min ? Będzie to realizowane poprzez przekładnie pasową. Znam moment bezwładności wału i jego ciężar i jak dobrać silnik z katalogu ?

Proszę o pomoc :|
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 43  
    Musisz znać moment obciążenia - moment rozruchowy silnika nie może być mniejszy od niego.
  • Poziom 2  
    no policzyłem sobie moment rozruchowy i moc potrzebną na rozruch silnika. Ale chyba na podstawie mocy na rozruch sie nie dobiera silnika bo musze miec moment nominalny ??
    Możesz pomóc ? :(
  • Poziom 43  
    Mowa o silniku indukcyjnym. Znasz charakterystykę momentu od obrotów? Przy zerowych obrotach (załączenie silnika) silnik ma jakiś moment na wale zwany rozruchowym Mr. Aby ruszył obciazenie nie może być większe od niego. Moment znamionowy jest większy i tutaj nie bardzo przydatny. Mn można obliczyć z zależności Mn=(9,55*P)/n, gdzie Mn-momnet znamionowy w [Nm], P-moc znamionowa silnika w [W] i n-obroty znamionowe silnika. Niestety nie pamiętam jak powiązać moment rozruchowy w momentem bezwładności.
  • Poziom 2  
    w katalogu silników elektrychcznych (indukcyjnych) podana jest moc silnika. Tym chce się kierować. Więc jak obliczyć moc nominalna silnika taka jaka jest w katalogu mając moc na rozruch ? Nie znam mocy silnika. Mam jedynie moment bezwładności wału, jego ciężar i moment rozruchowy i moc na rozruch. Jak powiązać to wszystko abym sprawnie mógł dobrać silnik ??

Dodano po 23 [minuty]:

a może o to chodzi:

Cytat:
    Q=m*g

m-masa wału
    g-przyspieszenie ziemskie,

Moment obciążenia na wale silnika:

Mo=Q*r=m*g*r

r - promien wału
    Po przekształceniu:

m=Mo/(g*r) = 0,5/(9,81*0,01)= 5,1kg

Równanie ruchu:

M=Mo+J* dw/dt = Mo + Md

M-moment silnika,
    J- moment bezwładności całegu układu sprowadzony na wał silnika,
    dw/dt - pochodna prędkości po czasie,
    Md - moment dynamiczny.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic176394.html

i u mnie Moment dynamiczny to moment rozruchu

i znając M wyznaczam moc silnika P=M*n/9550 ??