Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chłodzenie wodne - jak stworzyć dobry system.

sad_madman 01 Sty 2008 21:13 5447 6
  • #1 01 Sty 2008 21:13
    sad_madman
    Poziom 27  

Poniżej przedstawiam rysuneczek który sobie narysowałem.
    Teraz napiszę co planuję użyć do budowy WC:
    1. http://www.komputronik.pl/Wentylatory_/_moddi...man/Zalman_blok_wodny_ZM_NWB1/pelny,id,22941/
    koszt 74zł, blok na CPU (procek)
    2. http://www.komputronik.pl/Wentylatory_/_moddi...man/Zalman_blok_wodny_ZM_GWB3/pelny,id,31756/
    koszt 74z, blok na GPU (grafa)
    3. http://moto.allegro.pl/item288722737_chlodnica_skoda_favorit_felicja_felicia_ss_227.html
    Chłodnica od samochodu, w tym wypadku od Skody za 52zł
    4. http://www.allegro.pl/item289709238_arctic_cooling_af12025_pwm_cichy_b_wydajny_10_5db.html
    Dwa wentylatory do lepszego chłodzenia cieczy w chłodnicy 15zł
    5. http://mcs.pc.pl/produkt1580.html
    Wężyki, bardzo klasyczne 9zł za metr a będzie potrzebne koło 3m czyli 27zł
    6. http://mcs.pc.pl/produkt423.html
    Pompka 99zł.
    7. Nie oznaczone na zdjęciu wszelkiego rodzaju złączki. Tak myślę, że około 50zł (gorzej dla mnie jak więcej to mnie wyniesie)

Teraz mam takie pytania:
    1. Czy dobrałem dobre elementy (ich jakosć i kompatybilność)
    2. Jakie złączki, rozgałęzniki trzeba wykorzystać.
    3. Układ ma być układem otwartym, lecz zamiast zbiorniczka wyrównawczego płyn dolewałoby się do chłodnicy. Czy dobry jest to pomysł ?
    4. Na jakich forach można otrzymać dokładna pomoc na temat WC ? (tą informację proszę na PW bo pewnie złamałoby to regulamin forum).

Układ wyniósłby mnie około 74+74+52+15+15+27+99+50=406zł Czy jest to dużo jak na chłodzenie CPU i GPU ? Aha jeszcze płyn czyli następne 80zł. Czyli w zależnosci od wiatrów układ wyniósłby mnie 450-600zł.

0 6
  • Pomocny post
    #2 01 Sty 2008 22:07
    holcer
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witaj.
    Sam od niedawna zamierzam kupić sobie chłodzenie wodne, więc moje uwagi co do Twojego wyboru:
    Blok na CPU: Najlepiej 3 kroćcowy - dużo lepiej rozchodzi się zimny płyn, więc chłodzenie jest wydajniejsze;
    Blok na GPU: Wystarczy zwykły, ale pamiętaj, że wtedy musisz czymś chłodzić także pamięci. Tak więc wypadałoby kupić też radiatory na pamięci i jakiś wolnoobrotowy wentylator, który by je chłodził. Blok z grafiki montowany jest zazwyczaj tak, aby woda najpierw przechodziła przez CPU, a potem szła na GPU;
    Nagrzewnica (nazywana przez Ciebie chłodnicą ;) ): Powinna być w 100% z miedzi, aluminiowe się nie nadają, bo z czasem ponoć chemia w nich tak działa, że system się rozszczelnia. Najlepiej nadają się nagrzewnicę z Kadet'a - są zrobione całkowicie z miedzi i świetnie oddają ciepło;
    Wentylatory: Są ok. Bardzo ciche i wydajne - puszczone na najniższych obrotach będą niesłyszalne;
    Pompka: Osobiście na 2 bloki wg. mnie minimum, to 1000l/h, aby uzyskać dobry obieg.
    Pozdrawiam
    Holcer

0
  • #3 02 Sty 2008 00:18
    sad_madman
    Poziom 27  

1000l/h ? To ja sie boję ile by musiało to mieć aby chłodzić cały komputer.

Oczywiscie jeżeli chodzi o pamięci to zamierzam użyć radiatorów Zalmana.

A jeżeli chodzi o to gryzienie sie miedzi i aluminium to czy gdyby zastosować jakis specjalny płyn ?

0
  • #4 02 Sty 2008 10:30
    mitusm
    Poziom 20  

Pompka przesada, 1000l/h to aż za dużo.
    Sam mam 650l/h a chłodzony jest cały komp.
    Cpu, gpu, hdd, MB, i zasilacz do niedawna.
    Polecam przeglądnąć allegro, czasami bardzo tanio można kupić dobre bloki.
    Przyślę Ci później kilka linków do aukcji.
    Chłodnica przymusowo miedziana.
    Co do połączenia, to lepiej puścić w szereg pompka-cpu-gpu-chłodnica-pompka.

0
  • #5 02 Sty 2008 10:55
    Mentoskiusz
    Poziom 2  

Hmmmm że chłodnica w Oplu Kadett jest miedziana to ja bym nie powiedział ;) Mam full wypas oryginalną z aluminium :)

0
  • Pomocny post
    #6 02 Sty 2008 13:20
    holcer
    VIP Zasłużony dla elektroda

No to będziesz miał po pół roku przecieki. Poczytaj w dziale "Co kupić i gdzie kupić?" temat "Jakie chłodzenie wodne...", czy jakoś tak - jest to jeden z przyklejonych na górze tematów. Żadne płyny Ci nie pomogą. Co do nagrzewnicy z Opla Kadett'a, to tak - jest ona w 100% zrobiona wewnątrz z miedzi, więc nadaje się najlepiej. Ewentualnie nagrzewnicę Harrison. Poszukaj na innych serwisach o OC - wszyscy ją polecają (i nie myl z chłodnicą - jeśli szukałeś chłodnicy do kadett'a, to rzeczywiście są z aluminium, ale CHŁODNICA i NAGRZEWNICA, to 2 różne rzeczy). Szukając pompki dla siebie przeszukałem zasoby polskiego internetu na temat W/C i wnioski są takie:

Bez podkręcania:
    CPU: 500l/h
    CPU + GPU: 700l/h
    CPU + GPU + chipset: 1000l/h

Z podkręcaniem (bo chyba nie ma sensu montowanie W/C jeśli nie podkręcasz podzespołów, chyba, że dla samej ciszy):
    CPU: 700l/h
    CPU + GPU: 1000l/h
    CPU + GPU + chipset: 1200l/h

Oczywiście możesz dobierać aluminiową nagrzewnicę z miedzianymi blokami i mało wydajne pompki, ale wg. mnie będzie to po prostu strata pieniędzy. Co do bloków, to nie ma co na nich oszczędzać - to jest jednak rzecz najważniejsza. Jeśli zależy Ci na dobrym odprowadzaniu ciepła z procesora, to jak wyżej już pisałem - 3 kroćcowe są najlepsze, bo woda szybciej krąży. Za taki bloczek zapłacisz ok 100 - 120zł.
    To chyba tyle.
    Pozdrawiam
    Holcer

P.S. Pompkę wybierasz zanurzeniową, czy zwykłą? Jeśli zależy Ci bardziej na ciszy, to bierz zanurzeinową, jeśli na wydajności, to zwykłą (tzw. zewnętrzną), chociaż przy tys. l/h zanurzeniowa pewnie też będzie dobra.

0
  • Pomocny post
    #7 03 Sty 2008 02:12
    Kosiarz*
    Poziom 15  

@holcer

Cytat:
    No to będziesz miał po pół roku przecieki. Poczytaj w dziale "Co kupić i gdzie kupić?" temat "Jakie chłodzenie wodne...", czy jakoś tak - jest to jeden z przyklejonych na górze tematów. Żadne płyny Ci nie pomogą.

Feser One przynajmniej w poczatkowej fazie użytkowania nie przewodzi prądu w takim stopniu, aby po rozlaniu mógł doprowadzić do spalenia mobo, grafy, itp. Ale cena 50 zł za 1l. Z tym że lepiej też przewodzi ciepło... niż standardowe borygo + woda.
    Imo po dłuższym czasie, jak wytrąci się troche osadów, to może byc z tym gorzej.

Pompki... nie patrzyłbym na wydajność w l na h (bo jest ona mierzona przy pracy pompki w idealnych warunkach - bez oporów), tylko na możliwości w podnoszeniu słupa wody. Wystarczy i 420 byleby tylko wtedy podnosiła wodę na 2-3m, tak jak np Laingi.

Cytat:

P.S. Pompkę wybierasz zanurzeniową, czy zwykłą? Jeśli zależy Ci bardziej na ciszy, to bierz zanurzeinową, jeśli na wydajności, to zwykłą (tzw. zewnętrzną), chociaż przy tys. l/h zanurzeniowa pewnie też będzie dobra.

Powiem tak - nic to nie ma wspólnego z ew. głośnością jej pracy. A najcichsze modele są niezatapialne.

Cytat:

Blok na CPU: Najlepiej 3 kroćcowy - dużo lepiej rozchodzi się zimny płyn, więc chłodzenie jest wydajniejsze;

Daje to znikome różnice. Max 0,5 st C. Dlatego też zrezygnowano z bloków 3 króćowych. A skupiono się na stosownej "rzeźbie" spodu bloku.
    I od pewnego czasu czołówka bloków o naj. wydajności ma już 2 króćce.

@sad_madman
    Cytat:

1. Czy dobrałem dobre elementy (ich jakosć i kompatybilność)
    2. Jakie złączki, rozgałęzniki trzeba wykorzystać.
    3. Układ ma być układem otwartym, lecz zamiast zbiorniczka wyrównawczego płyn dolewałoby się do chłodnicy. Czy dobry jest to pomysł ?
    4. Na jakich forach można otrzymać dokładna pomoc na temat WC ? (tą informację proszę na PW bo pewnie złamałoby to regulamin forum).

1. Co do bloków zalmana - nie grzeszą one wydajnością, imo w tym przedziale lepiej jest już zainwestować w polskie home-made, czyli jakiegoś Prisona pro frosta lub Cube.
    2. skręcane 8/10 imo będą najwygodniejsze.
    3. Zrób air trap lub kup gotowca za 15 zł.
    4. np. ppc

Radze też zainwestować w normalną chłodnicę do wc - pokroju Black Ice GT Stealth LITE 360 czy Black Water Ultimate 123 rev. 2.0.

Kolejnosć ja bym dał taką... pompka=>blok cpu=>gpu=>chłodnica=>rez=>pompa.
    Lub jak to woli pompka=> chłodnica=>blok cpu=>gpu=>=>rez=>pompa.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo