Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Baterie Litowo-Ion/Poly do komórke w latarce.

lukego 01 Sty 2008 23:13 1829 16
  • #2 01 Sty 2008 23:20
    -RoMan-
    Poziom 42  

Przeszukaj Elektrodę na okoliczność LTC4054. Znajdziesz np. to: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=492509&highlight=ltc4054

Dodano po 2 [minuty]:

ATSD to nie przeraża Cię ta ręcznie namalowana "4" na zdjęciu akumulatorka?

0
  • #3 01 Sty 2008 23:57
    lukego
    Poziom 17  

Haha ta 4 to rzeczywiście głupio wygląda :p

Ale akurat to już "rozkminiłem", poprostu komuś się nie chciało robić foty tej wersji i zrobił 2200 i dorysował 4 ;)

THX

0
  • #4 02 Sty 2008 00:42
    -RoMan-
    Poziom 42  

A ja w cuda nie wierzę i w to, że ktoś w tej samej objętości nagle zrobił prawie dwa razy więcej energii. Nikt takiej rewolucji technologicznej nie ogłosił w ostatnim czasie. Papier wszystko zniesie i naklejkę można sobie wydrukować dowolną. Jak widać - specjalista od poprawek naklejek już jest.

Co do "kminienia" - Elektroda to nie kryminał i grypsować tu nie trzeba.

Dodano po 9 [minuty]:

Pooglądałem pozostałe aukcje z bateriami - tam gdzie na zdjęciu baterii jest podana pojemność - widać wyraźnie ślady manipulacji. Albo przerobienie 1200 na 4200 albo jawne wpisanie w byle jakim Paint'cie wydumanej pojemności.

Komentarze też nie wzbudzają zaufania - za dużo unieważnionych. Aż dziwne, że sprzedawca ma nadal status SS.

0
  • Pomocny post
    #5 04 Sty 2008 23:20
    wibi
    Poziom 20  

Nie mam pewności ale we wszystkich bateriach litowych jakie rozebrałem były układy scalone regulujące ładowanie,rozładowanie i inne zabezpieczenia.Kupiłem kiedyś na Allegro słuchawkę bluetooth do komórki Siemens HHB600,nowa która nie działała wg.sprzedawcy.Okazało się,ze bateria litowa w niej (mikroskopijna) fabrycznie nie była naładowana wstępnie dlatego układ elektroniczny w niej nie dopuszczał do ładowania sadząc że jest naładowana.Poprzez jej opakowanie z przezroczystej folii wyszukałem przewody z baterii do elektroniki i z innej baterii przewodami zakończonymi szpilkami przez 15 minut ładowałem to ogniwo (miało na początku napięcie 0) po takim "Ładowaniu" wmontowałem ja do słuchawki i podłączyłem ładowarkę,zaczęło się normalnie ładować co widać było po diodzie świecącej.Słuchawka działa do tej pory ponad 2 lata.Dlatego uważam,że każde ogniwo litowe musi mieć elektronikę wewnątrz z powodu wybuchowości i palności litu.

0
  • #6 10 Sty 2008 00:02
    lukego
    Poziom 17  

Dzięki WIBI takiej odpowiedzi oczekiwałem ;)

0
  • #7 12 Sty 2008 20:30
    OldSkull
    Poziom 27  

Jaką rzeczywistą pojemność mają takie "cudowne 4200", maja chociaż te 800mAh? Jak u nich z żywotnością (zmiany charakterystyki po parędziesięciu cyklach albo i większej ich liczbie) i jak bardzo, jakim prądem, można je obciążać?

0
  • #8 12 Sty 2008 21:00
    -RoMan-
    Poziom 42  

Potrzebujesz ogniw LiIon/LiPoly do własnych konstrukcji? Nie kupuj cudownych 4200 - kup ogniwa 18650 - przemysłowy standard, powszechnie stosowany w bateriach do laptopów - mają pojemność (prawdziwą!) rzędu 1800-2200 mAh. Nie odpowiada Ci kształt/wielkość - wolisz płaskie - znajdziesz na Alledrogo OEMowe ogniwa LiPoly - szukaj "art polymer" (dokładnie tak - przy "y").

Uprzedzając: nie handluję tym ale używałem do własnych konstrukcji i jest to najlepsze rozwiązanie. Trzeba tylko pamiętać, że zazwyczaj ogniwa do zabudowy nie mają jakichkolwiek zabezpieczeń a o nieszczęście naprawdę nietrudno.

0
  • #9 12 Sty 2008 23:33
    OldSkull
    Poziom 27  

Wielkie dzięki!
    Rzeczywiście bardzo opłacalne (te 18650) - za podobną (4-5zł) cenę mam akumulatorki łatwiejsze w łączeniu. Myślę tutaj o aku z demontażu mających niby 90% początkowej pojemności (jak dla mnie to mogą mieć nawet 50% początkowej, zależy mi na jak najtańszym uzyskaniu około 30V, przy jakiejś minimalnej pojemności). A fakt braku zabezpieczeń mnie nie odstrasza, bo i tak muszę zbudować do nich ładowarkę na LM317 (pewnie kilka ładowarek, bo na 1 to ten układ nie udźwignie).
    Czy przy obciążaniu 2-3A są duże spadki napięcia i przyrost szybkości rozładowywania się?

0
  • #10 13 Sty 2008 23:20
    trol.six
    Poziom 30  

Wszystko zależy od jakości, stanu ogniwa oraz jego znamionowej pojemności.

Prądy rzędu 1-2 C są jeszcze akceptowalne. Ale w zależności od ogniw widać często już straty. I czasem lekkie nagrzewanie sie ogniw. Ale nie mam tutaj zbyt bogatej praktyki.

0
  • #11 14 Sty 2008 19:31
    OldSkull
    Poziom 27  

A jakiej marki będą lepsze? Sony czy Panasonic?

0
  • #12 24 Sty 2008 02:53
    lukego
    Poziom 17  

Dobra, czyli możecie mi powiedzieć, czy w bateriach do telefonów jest zabezpieczenie przed przeładowaniem, czy go nie ma ?

Pozdrawiam !

0
  • #13 25 Sty 2008 13:34
    shg
    Specjalista techniki cyfrowej

wibi napisał:
    Nie mam pewności ale we wszystkich bateriach litowych jakie rozebrałem były układy scalone regulujące ładowanie,rozładowanie i inne zabezpieczenia.

Nie było układów regulacji (roz-)ładowania. Były tylko zabezpieczenia.

lukego napisał:
    Dobra, czyli możecie mi powiedzieć, czy w bateriach do telefonów jest zabezpieczenie przed przeładowaniem, czy go nie ma ?

To co jest to tylko ostateczne zabezpieczenie, na wypadek gdyby zawiódł właściwy kontroler ładowania (w urządzeniu).

Charakterystyki tych zabezpieczeń nie za bardzo pozwalają na użycie ich w charakterze kontrolerów ładowania. Wygląda to mniej więcej tak, że po przekroczeniu na przykład 4.275V na ogniwie zostanie ono odłączone dopóki napięcie na nim nie spadnie do 4.075V, ale nie krócej niż na przykład sekundę.

0
  • #14 25 Sty 2008 22:14
    k4be
    Poziom 31  

OldSkull napisał:
    A jakiej marki będą lepsze? Sony czy Panasonic?
    Jakoś z Panasonic mam lepsze doświadczenia. Jednak polecałbym znaleźć Samsunga.

0
  • #15 26 Sty 2008 00:33
    OldSkull
    Poziom 27  

za późno, zamówiłem Panasonic - teraz tylko pozostaje zbudować ładowarkę, znacie schemat jakiejś możliwie najprostszej? czy ta: https://www.elektroda.pl/rtvforum/files/10a.gif się nadaje zważywszy, że Li Iony nie lubią przeładowywania ich. Jak duże straty moce byłyby na LM317 a jakie na BD911? Wiem, że w sumie ponad 20W przy zamianie 12V zasilacza komputerowego na 8.4V ładowania przy około 6-7A.
    Pytam się bo nie wiem co w takim wypadku powinienem lepiej chłodzić.

0
  • #16 26 Sty 2008 00:39
    k4be
    Poziom 31  

Najlepiej się nada zwykły zasilacz z precyzyjną regulacją napięcia i prądu. Napięcie na 4.2V, prąd na 0.8C (chyba, że producent akumulatorów inaczej poda).

0
  • #17 26 Sty 2008 01:56
    shg
    Specjalista techniki cyfrowej

OldSkull napisał:
    znacie schemat jakiejś możliwie najprostszej? czy ta: https://www.elektroda.pl/rtvforum/files/10a.gif się nadaje zważywszy, że Li Iony nie lubią przeładowywania ich.

To się nie nadaje - spadek napięcia na tranzystorze, a co za tym idzie, napięcie wyjściowe zależeć będzie od temperatury. Do ładowania ogniw dławikjest zbędny.

Do ładowania małym prądem jest dużo w miarę prostych układów, głównie na LM317 i TL431.
    Chyba najprostsza:
    http://shdesigns.org/lionchg.html

Dla prądów ładowania rzędu kilku A, to już bym czegoś takiego nie polecał
    W zasadzie najprościej tak jak pisze k4be - dobrze stabilizowany zasilacz z ograniczeniem prądowym. Do tego dobrze jest mieć też trochę automatyki, a konkretniej układ który zakończy ładowanie gdy prąd spadnie poniżej pewnej wartości.

0