Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie pompą z wymiennikiem CIEPŁA

02 Sty 2008 13:53 4806 3
  • Poziom 9  
    Witam posiadam kominek, który jest podłączony do centralnego GAZOWEGO ogrzewania. System jest zamknięty dla ogrzewania gazowego i otwarty dla kominka.

połączone są ze sobą przez wyłącznik Ciepła. Dla obu obwodów zistały zamontowane pompy, które są sterowane przy pomocy jednego sterownika.
    Chciałem sie poradzić jak w najlepszy sposób posterować dwiema pompami by uzyskać najlepszą i najbardziej efektywną prace??

Oby dwie pompy załanczają sie w jednakowym czasie ale na początku przecież wymiennik jest zimny? Nie wiem czy nie stosować jakiegoś opuźnienia na pompe od centralnego w stosunku do ogrzewania kominka.
    """Tutaj chciał bym nieco sprecyzować moje pytanie. By uzyskać satysfakcjonującą odpowiedź.
    Otóż schemat ogrzewania wygląda mniej więcej tak jak na załączonym pliku.
    Wymiennik ciepła znajduje sie w piwnicy (gdzie nie jest palone) temperatura koło 6 stopni, oby dwie pompy są przy wymienniku. Sterowane są za pomocą sterownika, który znajduje sie przy kominku (np na sterowniku jest ustawione 45*C kominek osiągnie tę temperature "czujnik ją wskaże") to zostają załączone te dwie pompy przy czym wymiennik jeszcze sie nie nagrzał (rury są ciągle zimne) w między czasie działa równolegle pompa od grzejników chłodząc tylko układ. Czujników na grzejnikach nie ma,"""

Pompy mają do ustawienia trzy prędkości. I jak je nastawić by było najlepiej.

Poza tym chciałem sie poradzić czy jeśli słychać jak pompa, która pracuje dziwny odgłos jak by w niej powietrze było to czy może być ona uszkodzona??

Z góry dziękuje za odpowiedź
  • Poziom 19  
    Witam.

W tym linku
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=450497&highlight=
    w 4 poscie jest pokazany prosty schemacik do sterowania pompą. Zastosowałem go u siebie do załanczania pompy od kolektorów słonecznych. Jeżeli temp. kolektorow jest wyższa od temp. zbiornika(akumlatora ciepła) to pompa się załancza, natomiast jeżeli zajdzie słońce i temp. kolektorow spadnie ponizej temp. zbiornika to pompa się wyłancza. Jako czyjniki służą 2 termistory. U mnie działa rewelacyjnie.

Co do prędkości pomp, to jeżeli zostanie zastosowany powyższy termostat to nie ma większego znaczenia. Jeżeli temp. wody na wyjściu kominka spadnie poniżej temp. jakiegos kaloryfera (do którego podłączony jest czujnik) to zostanie przez układ wyłączona. Oczywiście im bedą wolniejsze obroty tym będzie sie rzadziej wyłanczała. Wszystko również zależy od tego jak mocno będzie palone w kominku.

Jeżeli napewno nie ma powietrza (pompa jest odpowietrzona) to można wnioskować jakąś jej wade, (może wirnik ociera się o jakiś drucik, przwód w środku, lub poprostu musi tak działać.

Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Z mojej kilkuletnij praktyki wynika, że pompy powinne załączać się jednocześnie.
    Jeżeli chodzi o obroty pomp to pompa pracująca na krótkim obiegu (układ otwarty kotła węglowego) może spokojnie pracować na biegu pierwszym.
    Natomiast pompa obiegowa, grzejnikowa powinna pracować na drugim lub na trzecim biegu, należy dobrać eksperymentalnie.
  • Poziom 9  
    DonRomano napisał:
    Z mojej kilkuletnij praktyki wynika, że pompy powinne załączać się jednocześnie.
    Jeżeli chodzi o obroty pomp to pompa pracująca na krótkim obiegu (układ otwarty kotła węglowego) może spokojnie pracować na biegu pierwszym.
    Natomiast pompa obiegowa, grzejnikowa powinna pracować na drugim lub na trzecim biegu, należy dobrać eksperymentalnie.

Cóż ja myślałem coś by zastosować jakiś układ, który by opóźniał start pompy od grzejników. Tak by wymiennik nieco sie zdołał nagrzać.
    A co do biegów to wstępnie miałem ustawione 1 dla kominka i 2 dla grzejników jakoś się sprawdzało. Ale teraz jestem już nieco bardziej przekonany do swojej decyzji.