Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozruch silnika indukcyjnego

03 Sty 2008 13:58 7375 4
  • Poziom 2  
    Witam.
    Mam prośbę. Potrzebne mi są informacje o rozruchu silników indukcyjnych trójfazowych. Dokładnie chodzi mi o rozruch częstotliwościowy, falowniki. Bardoz proszę o pomoc.
  • Poziom 24  
    To temat rzeka.
    Ogólnie: jedną z metod regulacji prędkości obrotowej silnika indukcyjnego jest regulacja U/f = const , czyli ze stałym stosunkiem wartości skutecznej napięcia zasilającego do częstotliwości tego napięcia (Polecam pogoooglać pod hasłem "U/f = const" ).
    Po prostu uzwojenie silnika ma swoją reaktancję zależną liniowo od częstotliwości napięcia zasilania, im mniejsza częstotliwość tum mniejsza reaktancja (opór indukcyjny).
    Aby łagodnie wystartować silnik zaczyna się od małej częstotliwości, aż do znamionowej. Tak więc gdyby silnik został zasilony znamionowym napięciem U przy niskiej częstotliwości, ze względu na niską reaktancję, popłynęły by bardzo duże prądy i z uzwojeń poszedł by dym, dlatego odpowiednio do f trzeba redukować U zgodnie z U/f = const.
    Służą do tego falowniki napięcia (można je stosować do regulacji prędkości, w tym też do rozruchu). A do samego rozruchu to mogą być tzw softstartery pracujące zgodnie z U/f = const (bo większość softstarterów po prostu podnosi napięcie w czasie rozruchu - rozruch napięciowy).

PS
    Chyba, że chodziło Ci o coś konkretniejszego, bardziej szczegółowo, bo tak ogólnie to ciężko wybrać...
  • Poziom 2  
    Chodzi o to że mam napisać prace przejściową na studiach na ten temat. Mam opisać metody rozruchu częstotliwościowego. Chciałem pisać o falownikach, ogólnie to wiem o co chodzi. Ale musze opisać zjawiska jakie występują podczas takiego rozruchu. Chciałem się skupić na regulacji częstotliwości za pomocą PWM i potrzebuję informacji jak taki zasilanie wpływa na silnik w czasie rozruchu. No i te nieszczęsne zjawiska fizyczne:(
  • Poziom 13  
    Jezeli potrzebujesz informacji bardziej teoretycznych to polecam te ksiazke:
    Drozdowski P. Wprowadzenie do napędów elektrycznych Wydawnictwo Politechniki Krakowskiej 1998
  • Poziom 24  
    Lub wszelkie nowsze pozycje literatury mające w tytule "Napęd elektryczny".