Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty licznik odległości

spaniech 03 Sty 2008 16:39 4924 4
  • #1 03 Sty 2008 16:39
    spaniech
    Poziom 12  

Witam
    Chciałbym skonstruować prosty licznik, który pokazywałby na wyświetlaczu odległość z zakresu od 0 do 760 mm. Wszystko miałoby być zamontowane w gilotynie, a wyświetlana wartość to odległość noża od ogranicznika. Seryjnie był zamontowany licznik analogowy jednak szybko uległ uszkodzeniu dlatego chcę zamontować cyfrowy (coś podobnego do suwmiarki cyfrowej). Stary licznik był obracany przez zębatkę której jeden obrót odpowiadał 1mm dlatego chciałbym żeby obroty były liczone za pomocą tej zębatki (myslę że to ułatwia sprawę liczenia). Oczywiście liczyć miałby w przód i w tył.
    Czy ktoś ma jakiś pomysł jak coś takiego skonstruować?
    Dodam ze myślałem o zastosowaniu elektroniki z myszki komputerowej (nie znam sie ale chyba rozpoznaje ona w jaką stronę kręci się rolka;p)
    Czy ktoś moze mi pomóc?

0 4
  • #2 03 Sty 2008 17:08
    Tomek665
    Poziom 28  

Proponuję "dalmierz ultradźwiękowy" (to wpisz do wyszukiwarek).
    Kupisz za około 100 zł.

0
  • #3 04 Sty 2008 15:51
    spaniech
    Poziom 12  

Nie da rady. Niezbyt dobre zakresy poza tym zakres błędu do max 0,5mm i właśnie dlatego wolałbym zastosować tą zębatkę. Jeden obrót to jeden impuls, a jeden impuls to inkrementacja (lub dekrementacja) wyniku na wyświetlaczu. Chciałbym by tak to wyglądało

0
  • #4 04 Sty 2008 17:22
    PIXOSTAT
    Poziom 24  

Poczytaj w tym temacie - podobne zagadnienie było już wałkowane - nieskromnie pisząc, sam się tam udzielałem :wink:
    pzdr

0
  • #5 04 Sty 2008 17:34
    starosci
    Poziom 13  

Witaj
    Proponuję układ zbudowany z liniału pomiarowego (rezystancyjnego) i elektroniki która będzie odczytywała aktualną pozycję.
    Pozdrawiam

0