Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PACMAN AVR by Duch

Duch__ 05 Sty 2008 17:11 19736 52
  • #31 05 Sty 2008 17:11
    hemol
    Poziom 11  

Programator powinien działać, a wartości elementów masz na schemacie.

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Computer Controls
  • Computer Controls
  • #33 05 Sty 2008 21:52
    elektronik000
    Poziom 19  

program źródłowy w pliku ASM jest to zdissassemblowany plik HEX, dlatego jest tak mało czytelny i ma znikomą wartość dydaktyczną.

CO do programatora to nie polecam wersji DAPA tym bardziej jescze bez rezystorów :|, najlepiej odrazu zrobić STK200 ew. Parallel/HVS Programmer chyba że ktoś woli na USB to USBasp

• #34 06 Sty 2008 00:39
    serwispsp
    Poziom 9  

datch napisał:
    PROjekt ciekawy, szkoda ze samemu softu nie pisałeś.
    Patrzyliście może na ten kod napisany w asemblerze, (jeżeli się nie mylę):D kurcze ja nie wiem jak takie cos można napisać jak tam same cyferki. Kosmos i brawa dla projektanta.

http://puppylinux.abcde.biz/c/?download=pacman.asm

Code:
    ; reassembly of "pacman.hex"

; created by ReAVR V3.2.0
    ; at 2007/08/01 - 11:32:41
    ; for Atmel AVR assembler

autor chyba nie pisał tego w ASM :)

• #35 06 Sty 2008 01:33
    shg
    Specjalista techniki cyfrowej

serwispsp napisał:
    autor chyba nie pisał tego w ASM :)

Autor, owszem, pisał w asm. Świadczy o tym chociażby organizacja kodu. Nie ma wektorów przerwań, ani typowej dla C inicjalizacji zmiennych. Program zaczyna się od adresu 0x0000 i od razu jest inicjalizacja peryferiów.

Plik .asm najpewniej nie pochodzi od autora, lecz od osoby trzeciej i na pewno został wygenerowany z pliku .hex.

Nie wyobrażam sobie pisania czegoś takiego w języku innym niż asembler. Generowanie sygnału Video to temat "śliski" i każdy cykl procesora jest ważny, a żaden inny język nie gwarantuje ścisłego dotrzymania zależności czasowych między wykonywanymi operacjami.

Odrobina chęci wystarczy, żeby znaleźć tą stronę:
    http://www.mikrocontroller.net/topic/27194

• #36 06 Sty 2008 11:19
    elektronik000
    Poziom 19  

A ja mam takie pytanie, dlaczego został uzyty zewnętrzny oscylator zamiast wbudowanego wzbudzanego rezonatorem kwarcowym? Czyżby to wyjście (sposób) miało większą dokładność częstotliwości?

• #37 06 Sty 2008 13:23
    mafjozoo
    Poziom 11  

Wybaczcie że nie przyłącze się do grona osób gloryfikujących takie projekty ale dla mnie osobiście było to słabe.Inspirowany schemat, zero inwencji przy pisaniu programu gdyż "powstał na bazie projektu" co jest równoważne ze skopiowaniem go w nienaruszonej postaci i bolesnym nazwaniu wsadem. Może to właśnie takie nazewnictwo spowadza programy do roli kolejnej części w projekcie którą można sobie ot tak skopiować a to przecież one są w tym wypadku sednem. Nie mogę oczywiście odmówić koledze Duchowi umiejętności technicznych (bo tak naprawdę właśnie to zaprezentował w tym projekcie) płytka ładna ale nie ma to nic wspólnego z pisaniem gier. A już się zdążyłem ucieszyć, że jakiś ciekawy projekt ktoś przez święta zrobił...

• #38 06 Sty 2008 20:10
    Duch__
    Poziom 31  

UWAGA!!! Na moim meilu aż zawrzało!!! Prosze do mnie nie przysyłać meili żebym nagrał wsad na atmege i wysłał na wskazany adres. To już jest przesada że nie pytają się mnie co niektórzy czy wyśle, tylko mi mówią jak mam to zrobić i gdzie nadać!!! To nie allegro!!!

Przepraszam że to napisałem ale poprostu mnie takie coś zdenerwowało. Zamiast się czegoś nauczyć (chociaż spróbować) to rozkazują człowiekowi że ma wysłać...

Więc kolejne meile z prośbą o wysłanie zaprogramowanej atmegi będą ignorowane... moge pomóc (wytłumaczyć) jak to zaprogramować, ale nie będe wysyłał bo osobiście nie mam na to czasu (studia/ zbliżająca się sesja).

• #39 07 Sty 2008 13:53
    discolitez
    Poziom 13  

Znalazłem na elektrodzie tez gry pod TV: http://www.elektroda.net/download/dwpl.php?file=mikrokontrolery/gry_telewiz_tetpong.zip
    Sa tam 4 gry i sa 2 takie same schematy do gry pongs i tetriss co trzeba by było zrobic by do jednego schematu podpiac 2 procki? (myslałem zeby połaczyc je rowlolegle i tylko dostarczac napiecie do jednego albo drygiego procka. A moze sie da wcisnac 2 softy do jednego procka? Z pozostałymi 2 schematami jest podobnie

• #40 08 Sty 2008 19:35
    Traker Wymiatacz
    Poziom 13  

mam pytani :co to za kwadratowy rezonator, bo nigdzie nie moge go znaleźć?

• #41 09 Sty 2008 08:35
    elektronik000
    Poziom 19  

jest to oscylator(!) kwarcowy.

• #42 10 Sty 2008 02:19
    pitersan15
    Poziom 11  

Ciekawy pomysłowy projekt, bardzo ładne wykonanie. Nie można powiedzieć złego słowa chociaż...

Wideo Out" brzmi to jak wiejski tuning i próbowanie na siłę żeby coś wyglądało na "amerykańskie"... Tak więc kolego-albo pisz w języku którym potrafisz się posługiwać albo daj zamiast "wideło ałt" rysunek telewizorka...Very Happy

Nie było się do czego przyczepić. Nie toleruje takich ludzi, sami niewiele mają i cudzego nie pochwalą. A co ty człowieku wiesz o wsi, na wsi to ludzie w traktorach za setki tysięcy złotych, mają lepszy sprzęt grający niż ludze z miasta w merlolach. Łatwo jest krytykować, ciężko znieść krytykę.

• #43 10 Sty 2008 09:15
    Duch__
    Poziom 31  

Witam. Dostaje wiele meili z pytaniami skąd wziąść oscylator kwarcowy.

Podaje adres aukcji do pana u którego ja kupowałem oscylator do tego projektu:

http://allegro.pl /item292369659_generator_kwarcowy_16_0000mhz_kod1337_.html

Pozdrawiam.

Regulamin punkt 10.11
    Link do aukcji zablokowałem.
    /Faces/

• #44 11 Sty 2008 21:24
    dragon_25
    Poziom 11  

Wspaniały projekt. Gratulacje. Pewnie wiele ludzi to już mówiło ale projekcik super. Widzę że jest prosty do zrobienia i takie projekty lubię. Powodzenia.

• #45 11 Sty 2008 22:06
    Duch__
    Poziom 31  

mecanic napisał:
    ej duch czemu ignorujesz moje wiadomosci pw??

Nie ignoruje twoich wiadomości na PW, tylko ja też mam prawo do weekendu. To że ty weekend spędzasz w domu to nie znaczy że kazdy inny tak samo robi. To tak w ramach wyjaśnień, a wracając do tematu...

Oto ustawienia fusebitów:

PACMAN AVR by Duch

• #46 14 Sty 2008 00:19
    mwsoft
    Poziom 10  

A ja zapraszam do czytania lutowego EdW z moim projektem AVRTV :)

http://www.edw.com.pl/index.php?module=ContentExpress&func=display&btitle=CE&mid=&ceid=96

Jest to terminal RS232 wyswietlajacy napisy na TV, brazujacy na ATMega8. Nowoscia w stosunku do innych rozwiazan jest uzycie SPI do generowania obrazu, co poprawilo bardzo rozdzielczosc. Dzieki temu, mamy do dyspozycji obraz 40x25 _znaków_ - dokładnie jak w Commodore 64 :)

Oprogramowanie zostalo tak napisane, ze cale generowanie obrazu odbywa sie w procedurze przerwania i jest niezalezne od reszty. Dzieki temu mozna stworzyc dowolny program w C wykorzystujacy TV jako wyświetlacz (np. takiego PacMana, po dodaniu do czcionki odpowiednich symboli), lub wysylac dane do wyswietlania z innego procesora przez RS232, jak do terminala tekstowego.

Narazie dwa zdjecia, a po reszte zapraszam do kiosków ;)

PACMAN AVR by Duch
    PACMAN AVR by Duch
    (rejestrator temperatury to tylko nieistniejacy przyklad zastosowania ;))

• #47 14 Sty 2008 14:33
    _Karek_
    Poziom 15  

Duch__ zrobiłem tego pacmana wgrałem wszystko niby ok płytke 3 razy sprawdziłem i nie działa podłaczam włączam kreski po tv latają tak ---- ---- i tak od góry na dół dośc żadko . jak programowałem to tylko opcji spien nie dałem bo nie było
    co może generator nie teges ja maiłem ten: http://www.sklep.avt.com.pl/go/_info/?id=47413
    a co do mojego programownia układu atmega8 to Programowałem Zwykłym kabelem isp samoróbka ze strony tu jest projekt sterownika ale tez jest programatora http://sp7dpt.qrz.pl/sterownik_antenowy.htm
    użyłem programu Ispprog
    Kabel isp jest podłączony do Lpt1

Dodano po 3 [minuty]:

a.... jak programowałem to ustawiłem na 16MHz

Dodano po 11 [minuty]:

z moża potencjometry sa walnięte?

• #48 14 Sty 2008 15:15
    Duch__
    Poziom 31  

Stop!!!

Skoro latają Ci kreski to znaczy że masz układ dobrze zaprogramowany, tylko jeszcze masz źle ustawione fusebity.

Zmień program na Pony Prog, bo ten A.Dybkowskiego jest jakiś niezrozumiały dla mnie.

• #50 17 Mar 2009 23:56
    krzyfn
    Poziom 12  

Hej, właśnie zabieram się do budowy układu zaprezentowanego przez Ducha, jednak moim celem jest zabawa z programowaniem tego układu. Czy znacie jakieś biblioteki C / C++ które są odpowiedzialne za generację sygnału TV? Nie mogę znaleźć nic w necie na ten temat (w języku polskim / angielskim). Jakby ktoś zarzucił chociaż nazwą, to już dalej sobie poradzę.
    Chcę po prostu na układ Ducha wrzucać własne programy i obserwować wyniki na telewizorze. No i oczywiście chcę to pisać w C. Na Bascoma przyjdzie czas.
    Wszelkie uwagi mile widziane.

• #51 26 Kwi 2009 12:31
    Kacper Surma
    Poziom 10  

Czy można dać zwykły kwarc ?

• #53 27 Kwi 2009 00:13
    manekinen
    Poziom 29  

A to niby czemu nie? Jasne że można, drobna zmiana na płytce i odpowiednie ustawienie źródła zegara. Pin zmieni swoją funkcję i z wyjściem audio (które i tak nie działa) nie będzie miał nic wspólnego. Jak by ktoś chciał jednak wersję z dźwiękiem, są źródła... :) . (Piszę to nie otwierając strony autora projektu która po prostu nie działa).