Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Subwoofer aktywny czy pasywny??

dano666 03 Jan 2008 20:29 1798 6
    dano666
    Level 2  
    Witam na wstepie chcialbym zaznaczyc ze jestem poczatkujacym audiomaniakiem i dopiero zabieram sie za kompletowanie sprzetu.Posiadam kolumny Unitra Tonsil Space 86' i wzmacniacz 2x60.Chcialbym do tego dolozyc subwoofer i mam pytanie jaki bedzie lepszy aktywny czy pasywny?? czy do pasywnego musze miec osobny wzmacniacz? W tym wzmacniaczu mam wejscia na 2 kolumny + 3 wejscia:center i 2 surround.Zaznaczam ze sprzet caly mam podlaczony do komputera i czy jezeli podlacze aktywny subwoofer do komputera to bedzie uzyskiwal swoja moc? czy podlaczac go jeszcze jakos przez wzmacniacz?
    PAWEŁ74
    Level 27  
    Aktywny sub ma to do siebie że ma już wewnętrzny nie zależny wzmacniacz, ma też z reguły odpowiedni filtr pasmowy, możesz go wysterować wprost z np. karty dźwiękowej. Pasywny wymaga dodatkowego wzmacniacza. Aktywne suby mają standardową czułość wejściową którą przeważnie można regulować w dość szerokim zakresie...
    Micharlito
    Level 35  
    Wzmacniacz jaki masz zostaw do kolumn 2X60 to za mało żeby napędzić suba o mocy głośnika powiedzmy 80W i jeszcze te tonsile. Sub odrazu łyknie wzmacniacz. Także najlepszym wyborem będzie aktywny
    dano666
    Level 2  
    ok rozumiem ; ) a jeszcze mam pytanko moglby mi ktos wytlumaczyc czym sie rozni podlaczenie szeregowe od rownoleglego nie chodzi mi o impendacje jak sie zmienia bo to juz wiem tylko o to na czym polega jak sie to podlacza szeregowo a jak rownolegle.Sory za takie banalne pytania..
    Micharlito
    Level 35  
    Było 100x ale powiedzmy że na szybko ci napiszę.
    Szeregowe łączysz + pierwszego z - drugiego impedancja wtedy wzrasta jeżeli masz 2 głośniki 4ohm będziesz miał 8ohm
    Równoległe łączysz + z + i - z - wtedy impedancja maleje jeżeli masz 2 głośniki 4ohm i połączysz je równolegle będziesz miał 2ohm
    Z połączenia równoległego zyskujesz +3dB ale musisz uważać żeby nie podłączyć 4ohm pod wzmacniacz który ma nim 8ohm bo go szybko stracisz.
    dano666
    Level 2  
    Chodzi o to ze jezeli jedna kolumne podlacze + - po przekatnej to jest szeregowo i druga tak samo.A jezeli podlacze jedna + + i druga - - to jest rownolegle? a jezeli podlacze je + - i +- ale w tym samym rzedzie czyli tak standardowo?
    Micharlito
    Level 35  
    Napisz do mnie na maila podeśle ci rysunek najlepiej wizualnie to wytłumaczyć.