Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płyta Gigabyte GA-K8N51GMF-9 bios, zasilanie, czy złom ?

Kuniarz 04 Sty 2008 08:58 2363 1
  • #1 04 Sty 2008 08:58
    Kuniarz
    Moderator Projektowanie

Witam !

Wpadł mi w ręce komputer znajomego, uszkodzona płyta główna (100%, reszta elementów działa na innym), zanim powiem mu "kup stary nową", chciałem popytać fachowców czy może coś da sie zreanimować.

Płyta w ogóle nie wstaje, nie piszczy nawet bez RAM itp.

Ogólny wygląd modelu :

Możnaby zacząć od przeprogramowania BIOSU, ale ... kość jest wlutowana :

tak więc pytanie pierwsze - czy da się zaprogramować taki BIOS bez wylutowywania ?

Druga sprawa do obadania to napięcia zasilające, może jakaś linia jest uszkodzona:

Jak to pomierzyć ?

Proszę o pomoc, pozdrawiam, Robert

0 1
  • Katalog Megger
  • #2 04 Sty 2008 10:18
    bonzo jan
    Użytkownik obserwowany

http://forum.overclockers.pl/showthread.php?t=10313
    Lupa w dloń czy nie widać wzrokowo uszkodzonych elementow.
    Miernik pomiary czy nie ma zwarc w poszczegolnych galęziach zasilań(czy napięcia dobrze filtrowane kondensatory nie utracily pojemnosci czy nie wybrzuszone lub miernik pojemnosci w ostatecznosci oscyloskop tętnienia ).
    Ja wstępnie aby bylo łatwiej czego się czepić pomiar buzerem miernika na kondensatorach czy prawidlowo sie ładują.czy brak zwarcia.buzer miernika powiniem przez krótką chwile buczeć w momencie ładowania sie kondensatora(na przemian +/-),jeśli cały czas buczy szukam w tej gałezi dlaczego(z rególy wystepują parami kondensatory w gałęzi).
    Podpowiem są na allegro testery czy calość sie ,,rusza,,po magistrali,nie tylko brzęczek biosu.
    Pamieć bios wylutować można podgrzewając prehaterem od spodu plyty +chwytak podcisnienie za układ ,schładza go nie piny.
    Jak wszystkim wiadomo a może nie ,,buzer,, miernika używamy gdy płyta nie jest podłączona do sieci.
    + to może przybędzie doswiadczenia w naprawach .ekologia mniej ucierpi,ktoś za nową płyte nie będzie budował... >
    Link

0