
Witam!
Przedstawiam mój prosty lecz funkcjonalny termometr "Low-cost" do pomiaru temperatur w dwóch różnych punktach (np. wewnątrz mieszkania i na zewnątrz)
Sercem układu jest procesor ATtiny25, czujnikami są znane i lubiane DS18B20 przyłączone do jednej lini danych (z powodu małej ilości pinów I/O procesora). Numery seryjne czujników są pamiętane w pamięci EEPROM.
Wyświetlacz jest sterowany poprzez 4 rejestry SIPO (74HC164) połączone szeregowo, do których procesor wpisuje odpowiedni "obraz". Zmiana polaryzacji ekranu ciekłokrystalicznego następuje ok 70 razy na sekundę.
Płytka PCB jest dwustronna, wykonana metodą żelazkową.


Wolne miejsca - dziurki w które nic nie zostało wlutowane, zostały przygotowane do zamontowania stabilizatora 7805, pinów zasilających oraz kondensatora. Aktualnie jednak układ jest zasilany bezpośrednio z baterii 3,3V
Po uruchomieniu pojawia się sekwencja powitalna: "CZESC" przejeżdżająca od prawej do lewej przez ekran.
Urządzenie jest obsługiwane przez jeden przycisk. Rozróżnianie są 2 rodzaje przyciśnięcia:
-Krótkie - powoduje przełączenie aktualnie wyświetlanej temperatury( Temperatura wewnątrz/ temperatura na zewnątrz)
Aktualny wybór jest sygnalizowany napisem "in" lub "out"
-Długie - powoduje przejście do statystyk, gdzie można uzyskać informacje o maksymalnej i minimalnej temperaturze wewnątrz i na zewnątrz od momentu ostatniego resetu.
HI.i -> max. temp. wewnątrz
LO.i -> min. temp. wewnątrz
HI.o -> max. temp. na zewnątrz
LO.o -> min. temp. na zewnątrz
Obsługa jest łatwa i do tego dość intuicyjna.
Dla zmniejszenia zużycia energii, procesor jest przez większość czasu w stanie uśpienia (IDLE) jedynie przerwanie od Timera wywoływane z częstotliwością ok 70Hz budzi go do zmiany polaryzacji wyśwetlacza. Pomiar temperatury jest wykonywany na obu czujnikach co ok 4 sekundy.
Układ został przeze mnie przetestowany w przedziale temperatur od -30 (zamrażarka) do +100 (czajnik elektryczny) Temperaturom tym zostały poddane oczywiście czujniki, a nie sam układ.
Pod spodem zamieszczam kilka zdjęć, filmik, schematy połączeń, wzory PCB, wsad IntelHEX.
Pozdrawiam, Mateusz.



Tutaj daję poprawiony schemat na którym brakowało rezystora podciągającego:

Cool? Ranking DIY