Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar napięcia lampy błyskowej

macabra2323 04 Sty 2008 15:16 1034 4
  • #1 04 Sty 2008 15:16
    macabra2323
    Poziom 10  

Witam. Mam problem ze zmierzeniem napięcia lampy błyskowej. Słyszałem już tyle różnych opinii na temat mierzenia że już sam nie wiem jak jest dobrze. Jedni mówi. ;|ą że cyfrowym, inni że cyfrowy w ogóle się nie nadaje i trzeba analogowym. Więc wykonałem pomiary. Dziwne wyszło to że miernik analogowy pokazuje różna napięcie w zależności od zakresu na jaki ustawię, a cyfrowy pokazuje jeszcze inaczej. To co mi wyszło z pomiaru:
    Cyfrowy -> około 60V
    Analogowy ustawiony do 100V -> około 90V
    Analogowy ustawiony do 250V -> około 120V
    Mierniki są sprawne. Sprawdzałem przy zwykłym pakiecie akumulatorów i każdy pokazuje napięcie 21V na dowolnym zakresie.
    O co chodzi i jak mierzyć napięcie?

Moderowany przez oldboy:

Przeniesiono z działu Warsztat

0 4
  • #2 04 Sty 2008 15:34
    kortyleski
    Poziom 41  

W lampie błyskowej jest kilkanaście punktów w których możesz mierzyć napięcie... Nie piszesz nic na temat jakie to napięcie, w którym miejscu itp. Mierniki i ich zakresy różnią się rezystancją wewnętrzną więc w różny sposób obciążają źródło - może tu tkwi bląd? A może występuje przebieg zmienny i każdy miernik inaczej go interpretuje?
    KURDE WIEM, jesteśmy wróżkami i mamy się wszystkiego domyślić...

0
  • #3 04 Sty 2008 19:58
    macabra2323
    Poziom 10  

Napięcie oczywiście na stopce. W tym miejscu najczęściej je się podaje. Wydawało mi się to oczywiste. ;) Już doszedłem do tego że zależy to od obciążenia. Tylko nie wiem jak obciąża miernik lampę. :/ Nie mogę znaleźć żadnych informacji na jego temat. No nic. Trzeba zakładać że najwyższe napięcie jest prawidłowe. :S

0
  • #4 04 Sty 2008 22:22
    BJJ
    Poziom 20  

Mierzysz napięcie, czy impuls napięcia?
    Różnica zasadnicza.
    Jeśli chodzi o jakiś impuls, to żadnym woltomierzem tego nie zmierzysz.
    Potrzeba oscyloskopu(z odpowiednią sondą/dzielnikiem).

0
  • #5 04 Sty 2008 22:32
    Quarz
    Poziom 43  

macabra2323 napisał:
    Napięcie oczywiście na stopce. W tym miejscu najczęściej je się podaje. Wydawało mi się to oczywiste. ;) Już doszedłem do tego że zależy to od obciążenia. Tylko nie wiem jak obciąża miernik lampę. :/ Nie mogę znaleźć żadnych informacji na jego temat. No nic. Trzeba zakładać że najwyższe napięcie jest prawidłowe. :S

Zasadniczy błąd. Napięcie tam mierzone jest napięciem występującym w pomocniczym obwodzie wyzwalania błysku i ma się nijak do napięcia na kondensatorze elektrolitycznym gromadzącym ładunek elektryczny... :cry:

0