Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak korzystać z Oscyloskopu

04 Sty 2008 22:06 17471 9
  • Poziom 9  
    Witam pożyczyłem od kolegi oscyloskop cyfrowy, ale nie będę ukrywał iż nie mam pojęcia jak się nim posługiwać

Prosze o wszelką pomoc:

1. Jak się mierzy oscyloskopem (chodzi mi co mozna nim mierzyć i w jaki sposób Praktyka)
    2. Jak odczytuje się wyniki i jakie powinny być ( dla foni i dla sygnału video)
    3. Do czego służy sonda?

Może ktoś posiada zajęcia z Pomiarów i korzystania z oscyloskopa w postaci plików video? chętnie bym obejrzał i się zapoznał

Prosze o materiały Praktyczne i porady praktyczne!

Problem główny:

Posiadam trzy elektroniki do telewizora 19" firmy easy Touch :
    1. Pierwsza nie ma foni na żadnym kanale (euro, s-video, RGB itd...)
    2. Brak obrazu na żadnym kanale :(
    3. Obraz niewyraźny jakieś zakłucenia na elektronice

Jeśli chodzi o gniazda są na 100% sprawne, brak zimnych lutów, ścieżki dobre są :)

Obydwie elektroniki Załanczają telewizor i działa pod względem napięcia lecz to tyle...
    Chciałbym jakoś te usterki naprawić :( Prosze o pomoc doświadczone osoby
  • Poziom 17  
    Witam !!!

Na początek warto zadbać o poprawną pisownię języka ojczystego.

Z postu widzę, że kolega jest młodym początkującym elektronikiem.
    Oscyloskop jest pomocnym narzędziem, ale posługiwanie się nim to już inna sprawa. Sam pomiar jest prosty, ale jego interpretacja już nie. Nie da się w kilku słowach opowiedzieć jak wykonywać pomiary takim przyrządem. Oscyloskop (zwłaszcza cyfrowy) to stosunkowo delikatne narzędzie pracy i raczej nie dla początkujących.
    Proponuję na początek zapoznać się z instrukcją obsługi, a najlepiej użyć wyszukiwarki internetowej i skorzystać z zasobu wiedzy tam zawartej.
    Każdy oscyloskop jest inny i nie da się w paru słowach przekazać wszystkiego. Kidyś widziałem w "Elektronice dla Wszystkich" cykl artykułów poświęconych oscyloskopom i pomiarom za ich pomocą, ale było to z 5 lat temu....

Co do "problemu głównego" to raczej da się to naprawić bez oscyloskopu za pomocą miernika i schematu ideowego.....

Pozdrawiam Piotr36
  • Poziom 27  
    Może przydatna rzecz: nie próbój sprawdzać przebiegu w gniazdku 230V. Nie wsadzaj sondy tam gdzie jest duże napięcie. Bezpieczne wartości są opisane, na oscyloskopie. I warto pamiętać że wartość skuteczna(230V) nie równa się amplitudzie(325V)!
    Jak masz 8 działek w osi "Y" i maksymalny Voltaż na gałce 5V to możesz obserwować bezpiecznie bez sondy redukcyjnej (1:10) sygnały o amplitudzie 20V, więc tak do 14V tego co jest na mierniku.
    Ja pierwszym miernikiem jaki kupiłem sprawdzałem, raczej nie świadomie ile to amper można pociągnąć z gniazdka :D

Jeśli oscyloskop ma Bolec we wtyczce, należy uważać by masa sondy była zawsze na masie urządzenia - jest to szczególnie ważne w wypadku gdy np. badasz pierwotną strone przetwornicy oraz w układach gdzie masa elektroniki jest fizycznie połączona z bolcem sieciowym ( np. Komputer). Ale za to się nie bierz na początek. To będziesz żył :) .

Sygnały typu audio video możesz spokojnie "oglądać". Najbardziej efektowny chyba bedzie sygnał audio.

PS.
    Masz bardzo dobrego albo nie w pełni świadomego kumpla ;)
  • Poziom 9  
    Nie macie jakiś materiałów dotyczących oscyloskopu z zajęć lub w postacji plików video dotyczących pomiarów i odczytywania ich?

Prosze o rady praktyczne wiem że w google można znaleźć ale tam są informacje porozbjiane dlatego tutaj założyłem ten wątek.

Wkońcu chyba dobrze trafiłem dział dla początkujących i na stronie gdzie doświadczeni elektronicy przebywają :)
  • Poziom 19  
    Witam tutaj skany dotyczące podstaw co do oscyloskopu mam nadzieje ze Ci to pomoże z książki Pracownia elektryczna6.

PS. plik został obarczony punktami za transfer przez elektrodę, więc 50 pkt. poszło dla Ciebie.
  • Poziom 9  
    Chłopaki dzięki za odpowiedzi a w szczególności Kuczus za scany i pkt :)może ktoś jeszcze coś ma bo widze że wątek jest często odwiedzany:D
  • Poziom 17  
    Oscyloskop jest urzadzeniem bardzo prostym . Oscyloskopy sa za zwyczaj 2 kanałowe czyli można do nich podłączyć dwie sondy . Sonda jest to urzadzenie które pobiera sygnał badany i podaje na oscyloskop w naszym przypadku . Ważną uwagą jest to , iż oscyloskopy 2 kanałowe , w nich oba kanały mają wspólna mase . To taka uwaga szczególnie ważna w przypadku porównywania sygnałów na oscyloskopie. Urządzenie to jest bardzo przydatne i proste w obsłudze . Najważniejsze pokretła na danym użadzeniu to (wzmocnienie Ku , Stała czasowa t , Position , Przełącznik AC ,DC ,GND , Intensity , Focus , Level ) ale oczywiście nie korzysta sie z tych wszystkich . TO sa głownie używane przyciski .
  • Poziom 9  
    (wzmocnienie Ku , Stała czasowa t , Position , Przełącznik AC ,DC ,GND , Intensity , Focus , Level )

Jeszcze jak by ktoś wyjaśnił jak odczytywać te zmienne i w jakich jednostkach są podawane by wszyscy czytający wiedzieli??
    Przykłady wykresów odczytów równiez miło widziane z opisem ich odczytu:)

P.s Dziękujee koledze za proste zrozumiała odpowiedź widocznie niektórzy mogą sie postarać wyjaśnic a niektórzy nie, Wielkie dzięki
  • Poziom 30  
    Szkoda że nie wpadłeś na pomysł aby zrobić zdjęcie.Ułatwiłoby to udzielaniu porad pod konkretny oscyloskop.Oczywiście że te wszyskie oznaczenia są uniwersalne.