Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Amatorska stacja meteo z TCP/IP [na licencji GPL]

04 Jan 2008 22:53 13611 39
  • Level 17  
    Witam,
    Ostatnio moją głowę zaprząta pomysł wykonania amatorskiej i niezależnej od PC stacji meteo opartej na AVR i wzbogaconej o interfejs TCP/IP. Stacja miała by umieszczać co jakiś czas plik tekstowy z danymi na odległym serwerze z postawioną stroną www. Zakładam, że niewiele potencjalnych zainteresowanych ma zewnętrzne IP i własny serwer www, oczywiście wersja z serwerem www na AVR też jest możliwa. Projekt miałby absolutnie nie komercyjny charakter. Oprogramowanie AVR w C (Bascom mimo swojej prostoty odpada). Jeśli macie jakieś pomysły lub znacie podobne projekty (najlepiej zakończone) to proszę o wpisy...

Pozdrawiam w Nowym Roku!
    Michał
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Level 29  
    Xaveri wrote:
    Witam,
    Ostatnio moją głowę zaprząta pomysł wykonania amatorskiej i niezależnej od PC stacji meteo opartej na AVR i wzbogaconej o interfejs TCP/IP. Stacja miała by umieszczać co jakiś czas plik tekstowy z danymi na odległym serwerze z postawioną stroną www.

Igor Cesko zrobił chyba prosty nadajnik pakietów UDP, z minimum zewnętrznych elementów. To może być łatwiejsze niż prosty stos TCP/IP; ew. straty można zminimalizować wysyłając kilka razy pakiety z danymi.
  • Level 17  
    me_super wrote:
    Igor Cesko zrobił chyba prosty nadajnik pakietów UDP, z minimum zewnętrznych elementów. To może być łatwiejsze niż prosty stos TCP/IP; ew. straty można zminimalizować wysyłając kilka razy pakiety z danymi.

Istnieje potrzeba logowania na serwer ftp (a możliwa jest też sytuacja, że najpierw trzeba się będzie zalogować (przy pierwszym uruchomieniu lub co 24h) na stronie www dostawcy internetu...) takie przypadki też należało by uwzględnić...

Ganz wrote:
    Co do podobnych projektów to Texas Instruments zrobił coś takiego.

http://www.txwx.com/1wire_bro1.htm

Chodziło mi o projekty niekomercyjne - DIY itp. Ceny modułów Texasa powalają - to są stosunkowo proste (zarówno mechanicznie jak i elektronicznie) przyrządy - można zrobić samemu...
  • Level 17  
    Co prawda nie interesuje mnie stacja meteo ale projektem taniego interface ethernet jestem zainteresowany. Interesują mnie konkrety, jaka kość jest najtańsza/najłatwiejsza w obsłudze, przykładowy kod w C do obsługi pakietów, itp.

Pozdrawiam
    Bushman
  • Level 33  
    w swojej stacji którą aktualnie projektuje ,zastosowałem atmega128 + pamiec dataflash 64mb ,tcp/ip zapewnia webserver na atmega128+rtl8019a jako osobne urządzenie (projekt webservera ,znaleziony w siec)
  • Level 17  
    Inner_Bushman wrote:
    Co prawda nie interesuje mnie stacja meteo ale projektem taniego interface ethernet jestem zainteresowany. Interesują mnie konkrety, jaka kość jest najtańsza/najłatwiejsza w obsłudze, przykładowy kod w C do obsługi pakietów, itp.

Pozdrawiam
    Bushman

Nie ukrywam, że też szukam ;).
    Mam nadzieję, że gdy sam znajdziesz coś taniego&prostego w obsłudze to dasz znać...

gothye wrote:

w swojej stacji którą aktualnie projektuje ,zastosowałem atmega128 + pamiec dataflash 64mb ,tcp/ip zapewnia webserver na atmega128+rtl8019a jako osobne urządzenie (projekt webservera ,znaleziony w siec)

Jakby kolega był łaskaw link do tego webserwera wrzucić byłbym wdzięczny...
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Level 17  
    Przyglądałem się projektowi Ethernut , sądzę jednak że do tanich to on nie należy :(

Szukając w internecie bardzo często można się natknąć na projekty oparte na kości kontrolera ethernet RTL8019AS. "Ethernut 1" również został wybudowany na tej kości. Proponuje (ponieważ jest to open source) wyciągnąć z tego projektu stos TCP/IP i zanalizować go pod kątem zastosowania w innych procesorach/systemach.

Oto linki do sklepu internetowego gdzie znalazłem RTL8019AS i gniazdko ze zintegrowanym transformatorem:

RTL8019AS
    Gniazdko RJ45 + transformator

Pozdrawiam
    Bushman
  • Level 17  
    Dobrym pomysłem było by wydzielenie całego modułu komunikacyjnego... który mógłby być wpinany także do innych projektów. Wtedy w głównym procesorze wydawało by się polecenia typu ping, pwd, mkdir (tak jak to robi Total Commander na przykład), a owy modulik załatwiał by już całą komunikację.

Potrzebne są chętne osoby do zajęcia się tym tematem oraz trzeba ustalić po jakiej magistrali mają się procki ze sobą komunikować...

Do wyboru z dostępnych "w procku" są: SPI (także wyświetlacz, karta pamięci, data flash), I2C (ew. EEPROM, klawiatura 16-to przyciskowa na PCF8574), 1Wire (chyba za wolny - główne zastosowanie to podpinanie sensorów, które także korzystały by z przetwornika ADC jak np. LM35), RS232 (komunikacja z PC, może nawet upgrade firmware).
  • Level 21  
    Pomysł spoko, ale pewnie upadnie jak wiele podobnych na elektrodzie.

Wrzucam coś co może się przyda - dwie wersje 16-to przyciskowej klawiatury (część numeryczna z prawej lub z lewej strony). Obie wymagają dopieszczenia ;). Projektowane w Eagle 4.15.
  • Level 17  
    Ja grzebiąc dalej znalazłem stronkę:
    http://www.wiki.2o.pl/ możliwe że coś z tego wykorzystam...

Opierając się na stacyjce meteo Byrrt'a narysowałem schemat modułu do pomiaru Temperatury, Wilgotności i Ciśnienia [MP-TWiC] komunikującego się z resztą sprzętu po RS-485...

W załączniku płytka i schemat. Program niech sobie każdy pisze sam :P
  • Level 9  
    Jak myślicie jestem w tym temacie trochę nieobyty, mam szansę zrobić taką stację?

Pozdrawiam
    -maryl16
  • Level 17  
    Niema rzeczy niemożliwych... Są tylko te mało opłacalne.

Jeżeli nie masz doświadczenia w samodzielnym wykonywaniu układów elektronicznych i programowaniu, większość robót będziesz musiał zlecić.
    A to niestety kosztuje.

Jednakże życzę Ci powodzenia i mam nadzieje że powiedzie Ci się z tą konstrukcją.

Bushman

PS: w miarę możliwości postaramy się oczywiście pomóc.
  • Level 18  
    Witam,
    mam pewne doświadczenie z interfejsem etherntowym realizowanym na AVR (Gadaluch oraz kilka komercyjnych projektów). Chętnie pomogę.
    Na początek mogę udzielić kilku rad:
    - interfejs ethernet można zrealizować już na ATMega32, bez zewnętrznego RAMu, obojętnie RTL czy ENC, tego drugiego łatwiej przylutować i wytrawić do niego płytkę,
    - ze względu na mało popularne publiczne IP, urządzenie powinno pracować jako "klient" - czyli co określony czas wysyłać raporty z pomiarami,
    - raporty można wysyłać wysyłać przy pomocy własnego protokołu (ale konieczny jest wtedy serwer pracujący 24h) lub na przykład na skrzynkę mailową,

Proponuję najpierw skoncentrować się na części pomiarowej urządzenia, uwzględniając możliwość gromadzenia pomiarów oraz wysyłania ich poprzez RS232 na żądanie.
    Kiedy to będzie opracowane, przetestowane i uruchomione wtedy można będzie zająć się ethernetem.
    Niewykluczone, iż włącze się w tą część - lubię projekty GPL.

Pozdrawiam.
    Bartek
  • Level 27  
    Temat umarl? Ja obecnie czekam na gniazda rj-45 z wbudowanym transformatorem i zaczynam powoli grzebac prosty serwerek.
  • Level 33  
    mi osobiscie przypadł do gustu AT91RM9200 w sieci jest pełno softu dla jednopłytkowego komputerka z zegarem 180Mhz ,obsługa sieci i webserwera jest takze jedną z nich :)
  • Level 17  
    Temat nie umarł. Obecnie konstruuję płytę główną sterownika do inteligentnego domu. Moduły stacji meteo będą podłączane po RS485. Płyta główna będzie łączona z kompem po RS232 via USB w zasadzie tylko do serwisu, bo płyta główna ma być samodzielnym sterownikiem.
    Mam w atmedze wolny cały port wiec jakis modulik ethernet bedzie mozna przypiac...

Walczę również z tematem wiatromierza.
    Wyczaiłem, że na czasze (śmigiełka wiatromierza) bardzo dobrze ze względu na kształt mają zakrętki z damskiego dezodorantu rexona w kulce ;). Będę próbował coś na tej podstawie zbudować.
  • Level 27  
    A ja wlasnie dostalem maila z kamami ze nie maja na stanie gniazd ethernet z transformatorem ktore zamowilem ;/ Ktos wie gdzie mozna takowe dostac?
  • Level 21  
    Wpadł ktoś może na układ miernika nasłonecznienia?
    Chodzi mi o pomiar w stylu czas kiedy jest widoczne Słońce (Słońce a nie że jest widno) i moc na m^2.

No i skąd można wytrzasnąć takie - Amatorska stacja meteo z TCP/IP [na licencji GPL] czasze (nie całą konstrukcję wiatromierza tylko "miski")? Półkule z kawałkiem powierzchni walcowej do mocowania...
  • Level 27  
    Mysle ze pomiar naslonecznienia mozna by zrobic na jakims ogniwie slonecznym, problem pojawia sie tylko w wyskalowaniu tego ;)

Co do wiatromierza hm... najlepiej jakby to blacha byla albo tworzywo. Mysle ze do prototypu dobre byly by dna jakichs plastikowych butelek albo cos w ten desen (pojemniczki po kremach?!).

A ja ponawiam swoje pytanie:
    Gdzie dostane RJ-45 z wbudowanym transformatorem bo juz mnie szlag trafia szukajac tego :/ ???
  • Level 21  
    No zastanawiałem się nad różnymi pojemniczkami po kremach itp. Nawet kupiłem takie na jedzenie fi 70 po 1 pln sztuka, ale wszystkie te roziwązania mają tę wadę, że nie są opływowe - płaskie dno. Coś się musi znaleźć...

Co do Twojego gniazda - może to:
    RJ45GEFLED Gniazdo RJ45, ekranowane, filtrowane, z diodami LED
    TME 12 coś + Vat
  • Level 27  
    A nie wiesz czy to gniazdo pojdzie z stosem TCP/IP od mikroczipa? W sensie czy kompatybilne z ENC28J60 jest? Bo na kamami.pl mieli rozne gniazda dla roznych kostek (tyle ze w magazynach maja pusto).

---edit---
    Zreszta w TME tez tego nie maja ;/ "szt. w magazynie 0"
    DAMN...
  • Level 27  
    O, nie znam tego sklepu. Sprawdzony?
  • Level 21  
    Nie sprawdzony... Ciekaw jestem czy rzeczywiście "Towar na magazynie" czy "Możemy sprowadzić..."?
  • Level 27  
    Zamowilem, zobaczymy co bedzie.
  • Level 27  
    Fakt :D Genialne w swojej prostocie ;)