Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podział sygnału telewizyjnego

05 Sty 2008 01:34 2983 13
  • Poziom 9  
    Witam.

Mam nadzieje ze umieszczenie tego postu tutaj bedzie poprawne gdyz temat zwiazany jest z sygnalem telewizji kablowej.

Moj problem polega na tym iz zakupilem do mojego komputera tuner telewizyjny. Do pokoju doprowadzony mam kabel (koncentryczny) który służy jest wykorzystywany przez modem do internetu. Prosze o porade w jaki sposób dokonać połączenia wszystkiego razem. Tuner posiada wejscie sygnału w postaci tradycyjnego gniazdka antenowego, natomiast modem wymaga podłączenia poprzez końcówke typu F. Kupiłem spliter dzielący sygnał na 4 wyjscia ale po podłączeniu do niego modemu internet nie działał. Kolejnym problemem jest czy jeżeli odetnę końcówkę (stara antenowa) i na to miejsce założe koncowke typu F, czy tuner bedzie wtedy otrzymywal wlasciwy sygnal?

Prosze o pomoc, ewentualna propozycje jak podzielic ten sygnal.
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 16  
    jeżeli masz ten internecik z kablówki to nie przejdzie taki tam zwykły rozdzielacz za duże straty sygnału musisz sie zgłosić do administratora sieci o rozdzielacz (filtr) który na jednym wyjściu poda czętotliwość po której idzie net a na 2 tv.
    f-ki to śa standardy wykonywania poważniejszych instalacji antenowych i rozprowadzania sygnałów po koncentryku więc f ka jest jak najbardziej optymalnym rozwiązaniem( oczywiście pozostaje kwestia jakości materiału z którego jest zrobiona).
    końcówkę typu f wlutowywać w tuner a po co??? zarabiasz przewód zakładasz f ke i w nią wkręcasz końcówkę jaką potrzebujesz do podłączenia sie do tunera czyli wkręcasz wtyk standardu tv mocowany do kabelka na f-ce.

Pisz staranniej i popraw błędy ortograficzne w poście.
    Regulamin p.15
    [Art]
  • Poziom 23  
    Witam, z opisu wynika że syg. internetowy masz dostarczony kablem koncentrycznym w którym również zawarty jest sygnał telewizji kablowej. Aby dostarczyć syg, do modemu i tunera należy rozdzielić go nie splitreren X4 lecz spliterem 1 na 2. Tamtem ma spore tłumienie ok.8dB na każdym odejściu. Natomiast różnica pomiędzy końcówkami typu F i zwykłą telewizyjną jest praktycznie tylko pod względem konstrukcji, choć złącze F jest pewniejsze i mniej narazone na brak jakiś styków. Pozdrawiam
  • Osprzęt kablowy
  • Admin grupy audio
    Witam

Musisz zastosować specjalny rozgałęźnik, ma on jedno wejście oraz dwa wyjścia: "TV" oraz "Data".
    Nie pamiętam jego fachowej nazwy :(.

Wyjście "Data" podłączasz do modemu, a wyjście "TV" oczywiście do tunera.
    Są też przejściówki z "F" na gniazdo antenowe, więc problemu z połączeniem całości nie będzie.

Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    A czy możliwe będzie wykorzystanie tego splitera (1-4) w nastepujacy sposob..

Zamiast dzielić kabel z danymi, po prostu cofnąć się do przewodu podłączonego do Tv (przed telewizorem) i tam podzielić sygnał wykorzystujac ten spliter ktory mam. I z niego doprowadzić osobny kabel do tunera tv?
  • Moderator
    Prawdopodobnie taki podział, o którym koledzy pisali wyżej, już masz. Tak więc na kartę powinieneś się rozgałęzić w w części rozdzielonej wcześniej do TV, tak jak piszesz. Ale dlaczego wybrałeś taki splitter (duże tłumienie), zamiast 1 na 2, to nie wiem.
  • Poziom 9  
    hehe przyczyną mojego wyboru (splitera na 4) bylo to ze pilnie byl mi potrzebny a nie bylo tych dzielacych na 2 :D fakt moj blad ... zapomnialem o tym ze sygnał faktycznie moze byc zbytnio osłabiony. Dzięki za pomoc... jutro zmontuje to w całość i opisze wynik :) pozdrawiam
  • Moderator
    Weź pod uwagę, że typowo 1 wyjście ma najmniejsze tłumienie, więc podepnij dalszy odbiornik. Z drugiego ten bliższy - każde kolejne wyjście jest bardziej tłumione (o ok. 2-2,5dB).
  • Poziom 17  
    Bardzo ciekawy temat . Z pewnością skorzystam z waszych rad , Ale czy nie prościej kupić rozdzielke która podzieli ten sygnał TV :arrow: ??
  • Poziom 16  
    jeżeli chodzi o rozdzielacze 2 ;3 4;6;8;116 wyjściowe są pewne zasady dobierania i obliczania.
    po pierwsze jeżeli masz tłumik symetryczny czyli na każdym wyjściu masz to samo tłumienie np 3,5 ;7;18 db. to masz sprawę prosta bo możesz podłaczyć przewody gdzie chcesz . jest jedno ale kablówka jest robiona w ten sposób , że jeżeli masz puszkę na klatce schodowej lub w studni przy ulicy to tam jest tłumik np 16db wyjście o tłumieniu 18db z tego wyjścia masz podawane do mieszkania . Ten przewód który wchodzi do domu nazwijmy zasilaniem; tam masz dobry sygnał i teraz rozwiązania podziału dla 2 odb : dwójka symetryczna czyli tłumik mający na wyjścu takie samo tłumienie( jeżeli odległość od rozdzielacza do telewizorów jest porównywalna ; nie symetryczna jeżeli jest duża różnica w długości przewodu połączeniowego , w tedy bedziesz miał np 3,5db na dalszy telewizorek(odbiornik) i 7 db na bliższy odbiornik.
    Sprawdz jaki masz rozdzielacz orginalnie czyli jakie ma tłumienie
    jeżeli najniższa watrość pokrywa się z tą którą masz na tej"4" którą masz to zrób tak: czwórka na zasilaniu i z jej wyjść na trzy odbiorniki . Uwaga bardzo ważne wyjście nie używane czyli wyjście nr 4 w twoin "rozdzielaczu"-tłumiku należy zagłuszyć czyli wkręca się "zagłuszkę "( taka nakręcana jak f -ka zaślepka która ma między żyłą a ekranem rezystancje 75ohm ) jest to bardzo ważne nie wkręcenie jednej zagłuszki moze spowodaowac strate do 42,37 % sygnału.
  • Poziom 11  
    Ja mam dokładnie tak podzielony sygnał. Zastosowałem do tego zwykły spliter 1 we->2 wyjścia (częstotliwość przenoszonego sygnału przez splitter 5-1000Mhz) i działa bez problemu.Sygnał do splittera dochodzi wtyczką F i rozchodzi się do modemu kabelkiem ok 1m F---F, a do TV kabelkiem również ok 1m F---wtyczka antenowa. Internet śmiga tak samo jak przed podziałem i tv w komputerze ładnie odbiera:)Nie trzeba do tego żadnego specjalnego splittera (internet z Multimedia).
  • Poziom 9  
    Ok ... zakończyłem proces podłączeń :) Podzielilem sygnal spliterem 1-2 .. po podłączeniu do tunera i instalacji .. wszystko dziala poprawnie .. jakość obrazu jest zadowalająca. Pojawił się jednak pewnien problem związany z oprogramowaniem, ale to już jest związane z softwarem, także przeniosę się na tamten dział.

Dzięki za pomoc!
  • Poziom 23  
    Dobre rozwiązanie dopóki kontroler nie zajrzy do szafki rozdzielczej i nie zacznie kombinować z miernikiem. U mojego wujka wyglądało to tak że kabel sygnałowy od modemu był podzielony na dwa czyli modem i tv ale nie dawno trzeba było to rozłączyć bo modem tracił łączność. Autentycznie gasła lampka od online. Też na multimedii.