Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Laptop Aspire3000 nie włącza się. Słychać ciche piszczenie.

PiM_FM 05 Jan 2008 12:55 3980 17
Tespol
 • #1
  PiM_FM
  Level 25  
  Witam!!
  tak jak w temacie, laptop nie startuje, migna tylko diodki, po rozebraniu slychać b. cichy pisk. Napięcia jakie zmierzyłem na elektrolitach to 5V i 3.3V. Jest jeszcze jedna przetwornica która jest obiążona ok 70Ω na niej nie mam zadnego napięcia. (ta przetwornica znajduje się zaraz koło gniazdka ATA do HDD)

  Dodano po 1 [godziny] 18 [minuty]:

  PS wie ktoś jakiej wartości ma być to napięcie, bo podał bym z zewnętrznego źrodła i zobaczył co się robi ciepłe ;)
 • Tespol
 • #2
  c51
  Level 12  
  Witam,

  Przetwornic na tej płycie jest kilka, łącznie z tą która ładuje baterię. Mam tylko schemat tej płyty więc nie wiem która przetwornica znajduje się przy złączu ATA, jeśli możesz to podaj jej oznaczenie z płyty PU...? lub z układu max..? SC..?

  Piszczenie. Najprawdopodobniej piszczy jakiś kondensator, z moich doświadczeń wynika że podczas piszczenia wzrasta też pobór prądu całej płyty, metodą "na słuch" udaje się ustalić jedynie przybliżony obszar na płycie. Zwykle wymieniam większe kondensatory z tej okolicy, ale czasem wystarcza przelutowanie całej okolicy.

  --
  c51
 • Tespol
 • #3
  PiM_FM
  Level 25  
  jest to przetwornica sterowana układem SC1470 i tranzystory wykonawcze PQ36, PQ37, zorientowałem sie już ze "produkuje" ona 1.2V. SC.. nie dostaje napięcia zasilania bezpieczniki OK jak narazię stoję na elemencie PQ25. Jak możesz to podziel się schematem
 • #4
  c51
  Level 12  
  Schemat tej płyty jest tutaj:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4569107#4569107

  PiM_FM wrote:
  jest to przetwornica sterowana układem SC1470 i tranzystory wykonawcze PQ36, PQ37, zorientowałem sie już ze "produkuje" ona 1.2V

  Raczej od 0.5 do 5.5 (http://www.semtech.com/products/sc1470/) a w tym przypadku 2.5V.
  Tranzystory te potrafią się spalić - wtedy na ogół mają zwarcie, wystarczy sprawdzić miernikiem. Po wyjęciu cewki PL16 możesz sprawdzić czy zwarcie jest od strony przetwornicy czy gdzieś w elementach które są z niej zasilane.

  Dziwne że przetwornica nie ma zasilania a są napięcia 3V i 5V, obie przetwornice mają wspólne zasilanie VIN ok. 20V, przechodzi przez oddzielną cewkę do każdej z tych przetwornic.

  --
  c51
 • #5
  PiM_FM
  Level 25  
  Dzięki za schemat,(szukałem jakoś ale najwidoczniej mało skutecznie) narazie zapoznam się z schematem i przemyśle sprawę. W poniedziałek napisze o efektach..
 • #6
  c51
  Level 12  
  PiM_FM wrote:
  Jest jeszcze jedna przetwornica która jest obiążona ok 70Ω na niej nie mam zadnego napięcia. (ta przetwornica znajduje się zaraz koło gniazdka ATA do HDD)


  Miałem dziś okazję zmierzyć obciążenie na sprawnej (wyłączonej) płycie - 66Ω z PL16 do masy. Więc chyba usterkę masz gdzieś indziej.

  --
  c51
 • #7
  PiM_FM
  Level 25  
  OK dzięki za informacje. "kopałem" dalej w tej płycie ale nic nie znalazłem. Wiesz mozę z czego PQ25 dostaje sygnał załanczania? (samPQ25 jest sprawny). A może powiedz od czego zacząć . Jedyne co zrobiłem to przegrzałem płyte hotem. Nie wiem czego mam sie czepić ponieważ nie wiem co od strony elektronicznej inicjuje procedure startu... bo do BIOSu daleko ;)
  Wielkie podziękowania dla C51 w dotychczasowej pomocy
 • #8
  c51
  Level 12  
  Jesli po próbie włączenia płyta wyłącza się całkiem - do minimalnego poboru prądu nie przekraczającego kilkudziesięciu miliamper (możesz podłączyć do zasilacza 19,5V - 21V) to może być jakieś zwarcie lub inne uszkodzenie które sprawia że układ sterujący (KBC) wyłącza płytę, są też modele gdzie panaceum na wiele usterek jest bios - proponuję przeflashować, operacja (o ile ma się programator) jest mniej kosztowna niż wymiana jakiegokolwiek elementu a może pomóc.
  Jeśli zaś pobór prądu jest sporawy - kilkaset mA do 1A, a masz taką możliwość, to użyj karty POST
  PQ25 zawiera dwa tranzystory które przepuszczają 5V (które jest zawsze gdy jest podpięte zasilanie) dalej gdy płyta jest włączona, analogicznie PQ28 z 3V. Sygnały sterujące wychodzą z KBC (MAINON i SUSON, oba włączają napięcia obecne przy włączonej płycie, a ten drugi włącza napięcia obecne tylko przy trybie suspend), aktywny niski, odwracane odpowiednio na PQ8 i PQ35 (MAIND i SUSD), wysterowują tranzystory PQ25 i PQ28.
  Co jeszcze z podstawowych testów... 32kHz na Y1 obok KBC (jest zawsze gdy jest podpięte zasilanie), komunikację biosu z KBC - oscyloskopem na linii danych biosu, zawsze powinien być jakiś przebieg.
  Płyta nie włączy się jeżeli nie będzie sygnału PWROK (suma informacji generowanych przez przetwornice, do zmierzenia na U10).

  Może jutro jeszcze coś dopiszę.

  --
  c51
 • #9
  PiM_FM
  Level 25  
  Dzięki! w piątek dopiero będe mógł coś sprawdzić, Programator mam (willem4.0) więc Przeprogramuje BIOSa, jak będą jakieś efekty będe pisał.
 • #10
  User removed account
  User removed account  
 • #11
  PiM_FM
  Level 25  
  Narazie na czym skończylem to wylutowałem kość BIOS'a i teraz normalnie świeci się LED od włączania. Coś bios willemem nie chce mi sie programować, nie wykluczam ze to coś z programatorem bo ostatno coś szwankuje:/
 • #12
  User removed account
  User removed account  
 • #13
  PiM_FM
  Level 25  
  zasilacza nie mam. ale w poniedziałem podepne go pod serwisowy i zobacze. Wlutuje też kość i sprawdze te napięcia. Wiesz może czy jest jakiś myk do tej kości na willemie? moze kośc padła... da się to jakoś zweryfikować w inny sposób niź programowanie?
 • #14
  lord..vader
  Level 13  
  Jaka dokładnie jest to kość? Można zastosować wiele zamienników. Ostatnio miałem Gericoma, w którym także świeciły sie tylko diody po włączniu i problemem okazała sie uszkodzona kości biosu, wiec nie można wykluczyć tego problemu.


  pozdrawiam
 • #15
  PiM_FM
  Level 25  
  39VL040 producent SST. lord..vader masz może spis zamienników BIOSów??
 • #16
  lord..vader
  Level 13  
  ogólnie spisu zamienników nie posiadam, ponieważ sprawdzam to na bierząco. O ile sie nie mylę, to ty posiadasz kość 39LV040, a nie VL, tutaj jest jej datasheet: http://www.chingistek.com/resource_center/docs/Pm39LV512-010-020-040%20V1.6.pdf
  , kość posiada 512k(z końcówka oznaczenia 040 lub 004) pamięci, więc taka musisz dobrać. Takie kości są np stosowane w nowszych stacjonarnych płytach głównych, starsze posiadają kości 256k(z końcówka oznaczenia 020 lub 002) lub 384k(z końcówka oznaczenia 030 lub 003), lub w większości płyt od lapów znajdziesz kości 512k, w razie pytań czekam na kontakt :)  pozdrawiam
 • #17
  PiM_FM
  Level 25  
  sorry źle napisałem (bo pisałem z pamięci) mam kość 39VF040. Dzięki za dotychczasową pomoc
 • #18
  User removed account
  User removed account