Wyobraźmy sobie że gdy nas zabraknie, nasze żony zostaną ze stertą mikroprocesorów w gniazdkach. Przecież żaden elektryk, a nawet w większości wypadków i elektronik tego nie ogarnie.
Nie wiem czemu, ale też o tym myślałem i zabezpieczyłem się.
Wszystkie sterowniczki będą takie same i jeśli sie jakiś uszkodzi to wystarczy wymiana. (zrobię zapas). natomiast co do uszkodzenia instalacji no to cóż pewnie mało prawdopodobna a jeśli już to do takiego domu trzeba wezwać elektronika a nie elektryka, myślę, że nawet przeciętny sobie poradzi ( w testamęcie zamiszczamy schemat ). W gniazdkach prąd będzie nawet jak system padnie (sterowanie dopiero po podłączeniu przez specjalną listwę-przedłużacz). Natomiast światło po wywaleniu sterowniczka też można na przekażniku zrobić tyle że w każdym z pomieszczeń osobno a nie w jednym miejscu, tylko taka różnica.
pjeter wrote:
Eeee tam - to samo mogę napisać w stosunku do instalacji rozproszonych - zwarcie na magistrali w dowolnym (nieznanym nam) miejscu unieruchamia całą instalację.
W moim systemi uszkodzenie magistrali odetnie tylko centralny sterownik czyli część funkcji globalnych (np. zamknięcie wszystkich rolet) natomiast każde pomieszczenie będzie normalnie realizowało wszystkie funkcje w swoim zakresie.
PS:
Nie krytykuje centralnego systemu, bo też może być, tylko napisałem dlaczego wolę rozproszony.
A gdy już się tak zdarzy , że nas zabraknie to wdówka może znaleźć sobie też jakiegoś elektronika na nasze miejsce.
Czesc ,
widze ze poruszacie tutaj wiele ciekawych tematow.Jedni podchodza do sprawy bardzo skomplikowanie i chca prawie caly dom rozkopac inni szukaja latwiejszych rozwiazan i do takich osob ja rowniez naleze.Do tej pory nie udalo mi sie znalesc czegos co by mnie przekonalo,wszystko dosc skomplikowane no i kosztowne.Dopiero przed paru dniami natknalem sie na nowe forum w ktorym zostaje prezentowany inny system i musze powiedziec ze nie jest jak narazie skomplikowany.Czekam az autor opisze do konca ten system zreszta warto tam zajrzec i poczytac idea tego forum uwarzam ze jest bardzo dobra i warta uwagi.Nie wiem jak wy ale dla mnie ta tematyka jest mocno rozrzucona po internecie i czesto niezrozumiala dla laika.Warto by bylo na jednej platformie polaczyc wszystkie grupy interesujace sie ta tematyka i pomoc rowniez tym nie przekonanym poprzez wlasne doswiadczenia z takimi systemami.Juz podaje ta strone moze juz ktos z was natkanl sie na ta strone www.inteligentnydom.pun.pl Pozdrowienia
Trader1
Gratuluje cierpliwości i pomysłowości, ja proponuje sprawdzony system kompleksowego sterowania urządzeniami domowymi polskiej produkcji, informacje i link do strony producenta na: www.inteligentnesterowanie.pl
Nie wiem czemu szukasz urzadzen i chcesz ciagnac kable zeby kontrlowac caly dom.wystarczy Ci kontroler ktorym podlanczasz komputer do gniazdka cen na pl ok 100zl na ebay i software jak np homeseer pro lub hal2000 oczywiscie kade gniazdko bedzie musialo miec swoj numer cos jak ip addres do tego bedziesz musial dokupic x10 gniazdka .nie orientuje sie czy sa w spredarzy takie gniazdka na 220 .podejrzewam ze sa .Dzieki temu mozesz kontrolowac co tylko chcesz i jak chcesz .Jesli twoja wyobraznia jest duzo to i tak ci braknie pomyslow zeby wykorzystac mozliwasc tego systemu .Do kontrolowania kamerami telwizorem i innymi urzadzeniami .np podlewanie automatycznie ,kutryny, swiatlo(przyciemniac ,wlanczac i wylanczac),kontrolowac ogrzewaniem lub ochladzanie,muzyka ,video itd. koszt tego razem z urzadeniem do kontrolowania tego wszystkiego twoim glosem ok na pl 4000zl.
Dodano po 3 [minuty]:
Zapomnialem jeszcz dodac ze mozesz to rownierz kontrolowac z telefonu gdzie kolwiek na swiecie .Musisz kuoic tylko modem do komutera cena ok 230zl
Witam.
Systemy bezprzewodowy są stosowane, jest kilku producentów. Oczywiście nie są to rodzime firmy. Podstawowy powód dla którego nie są popularne to cena ( niestety jest spora ) i łatwość zakłócenia pracy. Unia Europejska wydzieliła do tego celu specjalne pasmo radiowe właśnie tylko dla tego typu instalacji. Z ciekawości dodam, że w USA przez wiele lat funkcjonował system X10 sterowanie po sieci 110V ( u nas 230V) a w tej chwili przechodzą właśnie na sterowanie radiowe. Dużą role tu odgrywa właściwy marketing.
W polsce przecierz morzesz rozdzielic 220 i dodac dodatkowa faze na 110
v np jedno gniazdko gdzies w domu i podlaczyc do tego gniazdka komputer . pozniej kupic na ebay urzadzeni ktore laczy dwie fazy i zamontowc w skrzyne elektycznej
X10 PRO Pro Coupler Repeater Amplifier (XPCR) to pozwoli na przekazywanie sygnalu do kazdego gniazdka w domu . do tego gniazdka rownierz mozesz podlaczyc system alarmowy ktory struje falmi radiowymi .Taki system na e bay ok 500zl.43 pc X10 Home Security System Wireless Alarm DS7000
10 Window/Door Sensors 5 Remotes 3 Sirens Year Warranty
Witam!
Czy nie lepiej drzwi wejściowe z czytnikiem linii papilarnych, zamiast kart dostępu? Karty i klucze można zgubić, palca - raczej nie.
Cześć!
aktualnie urządzenia tego typu są na tyle rozwinięte że można w jednym urządzeniu mieć możliwość biometrii a także karty zbliżeniowych, a standardowe karty zastępuja breloki, bransoletki a nawet sygnety z wbudowanym chipem
Ale zauważ że klucze raczej się tobie nie zniszczą a jak będziesz miał czytnik biometryczny i wcześniej żona Ci każe posprzątać całe mieszkanie przez co od detergentów stracisz na jakiś czas swoje linie papilarne to czytnika biometrycznego już nie otworzysz
ASSA i ABLOY robią zamki elektromotoryczne które zawsze można otworzyć kluczem i dowolnym przekażnikiem czy z czytnika lini papilarnych czy z kart zbliżeniowych. Pozatym jak ktoś potrzebuje dodatkowych informacji jak może funkcjonować "INTELIGENTNY DOM" to proszę o zapytania pod krzysiek(malpa)zintech.pl
Podziwiam waszą fantazję i pomysłowość ale jak będziecie już mieli swoje lata to na pewno zatęsknicie za prostotą i po licznych awariach tak rozbudowanego systemu który wciąż będzie robił jakieś głupoty ,co raczej jest nieuniknione, w końcu i tak to wszystko odłączycie bo nie wyrobicie nerwowo.
Zapewniam wszystkich że moja wypowiedź jak najbardziej nie jest złośliwa ,ale realna.
Pomysłów jest bez liku ale metody autoryzacji czytnikiem linii papilarnych czy kart (umieszczonego na zewnątrz) bym nie polecał. Chodzi o zwykły sabotaż czytnika, ponadto np. przy -20C może być trudno wejść do domu .
Ja u siebie mam zamontowany system eHouse (http://www.isys.pl/). Chodzi od 6 lat bez problemu. Może być instalowany jako zdecentralizowany system (sterownik i moduły przekaźników znajdują się w pomieszczeniach sterowanych) zysk na przewodach 230V i ich instalacji jest parokrotny.
Jest on na tyle otwarty że może być oprogramowany z poziomu PC indywidualnie przez właściciela. Może być sterowany pilotem podczerwieni (SONY), a przez dziesiątki lat nic lepszego człowiek nie wymyślił. Panele graficzne za parę tys euro wiszące na ścianie są raczej śmieszne bo i tak trzeba wstać z fotela i włączyć światło.
Ma wbudowany alarm (może być wyłączany i włączany np z pilota RF jak zwykły samochód), sterownik rolet, kotłowni, kominka z płaszczem, solarów, rekuperatora i inne.
obrazy sterowania graficznego i wizualizację tworzy się indywidulanie w Corelu, raczej nie ma możliwości że ktoś będzie miał taki sam panel.
Witam. też jestem na etapie projektowania instalacji pseudo-inteligentnej.
MAŁO było opinii na temat Integry.
Otóż moim sercem będzie Integra 128 WRL.
Dlaczego taka? Chciałbym mieć kontrolę nad domem jak i ze strony Alarmu do mnie i ewentualnie sterować za pomocą smsa domem. Myślę że jest bardzo prosta i w miarę tania jak na moją kieszeń.
-Fotokomórki do załączania oświetlenia stopni schodów
-Fotokomórka do bramy garażowej i wjazdowej
-ALARM – zabezpieczyć bramę i furtkę.( Kontaktrony ???)
-, Fajnym patentem jest położenie instalacji do gniazdek przewodem 4x2,5 zamiast 3x2,5. Jedną żyłą zasilasz do gniazdka, w którym odbiornik musi być stale zasilany (np. lodówka), pozostałe zasilasz żyłą drugą. „Drugą” żyłę wyłączasz za pomocą jakiego impulsu z systemu – zlikwidujesz sobie wszystkie „czerwone Ledy” w domu (od TV i innych). One też pobierają prąd. Podejrzewam (choć nie liczyłem dokładnie), że inwestycja w dodatkową żyłę zamortyzuje się w ciągu roku, lub dwóch.
- Zasilanie oczka wodnego też pewnie z czasówki (Integra)
A teraz trochę wyjaśnień.
Ośw. wiatrołap, korytarz, garaż będzie załączane z PIR (ewentualnie z przycisków.
Oświetlenie salonu(kilka obwodów) również z przycisków z ewentualną możliwością jakiegoś programu w Integrze lub z pilota.
Brama wjazdowa, garażowa - pilot
Oświetlenie garażu wraz z otwarciem bramy
Resztę grzechów nie pamiętam ale bardzo chętnie z kimś podyskutuję. Pozdrawiam.
sterowanie oświetleniem za pomocą pirów totalnie niepraktyczne, bo miałbyś dyskotekę, chyba że przez centralę z zaprogramowanym timerem choć to też czasem może być denerwujące, a oświetlenie garażu razem z otwarciem bramy? czyli jak wjedziesz i zamkniesz bramę to ciemność znowu? wszystko stanowi problem przemyślenia pod kątem późniejszego użytkowania a nie wykonania, bo zrobić wszystko można:)
Nie staramy się zniechęcić, tylko trzeba by sprecyzować dokładnie w czym problem. Z czym kolega nie może sobie poradzić? Pytał o integrę- wiele można na niej zrobić. Jeśli chce sterować oświetleniem to nie bezpośrednio z fotokomórek. Lepiej przez centralę. Czujnik w danym pomieszczeniu daje sygnał do centrali przy rozbrojonym systemie i centrala steruje jakimś przekaźnikiem światło się zapala. Przy uzbrojonym systemie czujniki pełnią rolę systemu alarmowego, nie widzę sensu stosowania fotokomórek.
Z tymi gniazdkami sprawa do przemyślenia czy puszczac okablowanie pod przekaźnik w kazdym gniazdku osobno i sterowac wyjściami z centrali czy w rozdzielni wrzucic jeden moduł do integry przekaźnikowy 230V i grupowo obwody wyłączać i załączać, to juz kwestia kosztów i sensu ekonomicznego.
Jak nam kolega zada konkretne pytanie techniczne to można odpowiedzieć bo przecież tak ogólnikowo to można referaty pisać co można zrobić albo nie:P
Dziękuje kolego za odpowiedź. Podoba mi się pomoc na tym forum ale nie lubie jak ktoś od razu dołuje pytającego niewiedzą lub podobnie.
Otóż siedzę już drugi dzień i prubuję zaprogramować integrę żeby sterowała przekażnikiem bistabilnym ale bez efektu. Ze Zwykłym przekaźnikiem który będzie zapalał światło w wiatrołapie zrobiłem w ten sposób. Tylko problem. Dlaczego PIR nie kontynuuje podawania sygnału naruszenia sygnału. Po pierwszym naruszeniu centrala nalicza 30 sekund, lampoa gaśnie i cykl zaczyna się od nowa. Interesowało by mnie żeby gdy ktoś jest obecny w wiatrołapie lampa nie migała tylko ciągle świeciła. Mam nadzieje że jakąś opcję przeoczyłem.
wejście 1 - pir wiatrołap
wejście 3 - sygnał ze zmierzchówki (Wskaźnik GOTOWY z negacją)
wyjście 11 - naruszenie wejścia 1 - czas działania "30sekund"
wyjście 12 - iloczyn logiczny wyjść 3,11
Dodano po 11 [minuty]:
Chciałbym też zrobić coś takiego w garażu.
- Z pilota Integry Otwórz bramę garażową + zapal światło centralne w garażu(ok.2,3min)
- Kontynuuj światło z PIR
- Brak sygnału z PIR - zgaś światło
pawelec5
Zbajerować? Czy zwariować? Prosta zasada, jeśli przekombinujesz to zwariujesz bo się pogubisz w tym co wymyśliłeś. Najlepiej sterować tym co jest konieczne i co wygodne. Jeśli sam nie wiesz czym to znaczy, że chyba nie masz takich potrzeb albo urządzeń. Zawsze też jest kwestia ekonomiczna, czy udźwigniesz finansowo to co zaplanujesz. Można sterować oświetleniem roletami ogrzewaniem urządzeniami wewnatrz budynku i na zewnatrz, napędy bram furtek, jakieś bariery na działce czujniki wewnatrz budynku, alarmowe lub wykrywające rózne usterki i zagrożenia. zadajesz bardzo ogólnikowe pytanie, podobnie jak inny kolega w podobnym poście wszystko chce tylko jeszcze do końca nie wie co. przemyśl co Ci na prawdę potrzebne.
Kolego może masz rację. Ale dlaczego sobie nie umilić życia szukając jakichś fajnych rozwiązań. Człowiek uczy się całe życie a i tak głupi umiera:) Zadałem pytanie i może ktoś chętnie opisze, pochwali się jakimś fajnym pomysłem wartym zastanowienia się. Myśłę że właśnie po to mamy to forum żeby z niego korzystać i uczyć się. Ale dzieki za odpowiedź.