Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Inteligentny dom - szukam więcej pomysłów

mischa 05 Jan 2008 15:38 137838 244
Optex
 • #1
  mischa
  Level 23  
  Witam

  Zaczynam się powoli zastanawiać nad rozwiązaniami które można zastosować w nowo budowanym domu. Dokładnie chodzi w tej chwili o kwestię rozwiązania podciągnięcia przewodów do przyszłych sterowań praktycznie każdym możliwym elementem, a docelowo o wykonanie automatyki wszystkiego co mogłoby tylko ułatwić życie.

  Co na razie jest dla mnie oczywiste:
  - instalacja audio, TV, sieć LAN
  - instalacja do centralnego odkurzacza
  - instalacja alarmowa
  - sterowanie pogodowe ogrzewaniem
  - sterowanie roletami
  - sterowanie zdalne bramą wjazdową i garażową
  - serwer z łączem DSL z centralną bazą filmów i muzyki


  Z niewiadomych nad którymi myślę:
  - sterowanie praktycznie każdym gniazdem sieciowym i wyłącznikami

  Chodzi mi o to, żeby mieć możliwość wyłączenia lub włączenia światła zdalnie i np. wyłączenie pozostawionego włączonego żelazka :)

  Dziwne, nie dziwne i tak wykonam :) Tylko właśnie nie wiem jak to lepiej rozwiązać. Czy przekaźniki w każdym gnieździe, przewody od nich cienkie do "centrum sterowania" czy szafa z przekaźnikami i olbrzymia ilość przewodów po domu ( cena:( ) ?. Na razie jestem skłonny do pierwszej wersji.

  Za sensowne sugestie i pomysły z góry dziękuję, a jak ktoś mnie czymś "powali" to i otrzyma parę punktów :)
 • Optex
 • #2
  Ganz
  Level 17  
  W takich standardowych pomysłów.

  - symulacja obecności domownikó - wyjeżdżasz z rodziną na wakacje, a wieczorem światła się same zapalają i same gaszą w różnych pomieszczeniach bez potrzeby zostawiana kluczy sąsiadom.
 • #3
  Atos30
  Level 13  
  Ogólnie to szafa z przekaźnikami to słaby pomysł... Myślę, że nad wadami szkoda się rozwodzić, bo to dość oczywiste...
  Druga wersja jest o niebo lepsza, tutaj bez przekaźników (triaków czy innych kombinacji...) też się nie obejdzie, ale przy odpowiednim doborze elementów wszystko do obsługi pojedynczego kontaktu zmieścisz w zwykłej "puszce" podtynkowej... Co do samego wykonania... W każdej puszce mały mikrokontroler i można użyć bardzo cieńkich kabli sterujących (1-Wire, I2C etc.) lub przesyłać dane bezpośrednio przez kable przewodzące napięcie... Trochę skomplikowane... ale moim zdaniem to najlepsze rozwiązanie, bo żadych dodatkowych kabli nie trzeba...
 • #4
  Ibuprom
  Level 26  
  A żeby sobie nie komplikować sprawy z ładowaniem elektroniki do każdego z gniazdek to może obok 220V poprowadzić cieniutki przewód który służyłby jedynie do zasilenia przekaźnika znajdującego się przy gniazdku. Wszystkie kabelki zbierasz w jednym miejscu gdzie robisz ich sterowanie. Kabelek koże być cieniutki jak na instalacje telefoniczne. Wyjdzie nieporównywalnie taniej i bardziej niezawodnie niż pchanie elektroniki do każdego z gniazd.
  Co do sterowania to ja to będę robił na Compaq-u z Allegro za 30 zł + linux. Proste skrypty w bash-u, sterowanie automatyką c.o. poprzez DS1820 i digitemp, sterowanie pompkami i innymi akcesoriami przez parapin, być może poprzez drugi wolny com i I2C inną automatyką, do tego ups 1,5KW i tanim kosztem zastępujemy automatykę za grube pieniądze. Co prawda sporo przy tym pracy, ale zaoszczędzić można dobrą średnią krajową a to już warto się miesiąc z tym "bawić".
 • #5
  cypherius
  Level 14  
  Witam. Są systemy inteligentnego sterowania każdym gniazdkiem, ciągniesz dwie instalacje - zasilania i sterowania blisko siebie, puszki się łączą ze sobą przepustem. opisane niedawno bodajże w Elektroinstalatorze. Na przykład system Isys, EIB, Lutron... sporo jest na necie tego. pozdrawiam
 • #6
  gonzol111
  Level 12  
  Najrozsądniejszym i najtańszym rozwiązaniem wydaje sie pociągnięcie dodatkowego przewodu np. 2 parowego z każdego gniazdka lub wyłącznika do jednego punktu gdzie będzie się znajdował układ sterujący, Zastanów się również nad centralnym termometrem (w każdym pomieszczeniu umieszczony DS1820 - ta instalacja może być wykonana "szeregowo").
 • Optex
 • #8
  gonzol111
  Level 12  
  Moim zdaniem lan czy bluetooth z jakimś UC jako końcówką odpada - załóżmy ze w domu znajduje się napewno wiecej niż 100 gniazdek i wyłączników (policz koszty budowy takiej instalacji kabel + uC do każdego odbiornika którym chcemy sterować.
 • Helpful post
  #9
  Dar.El
  Level 40  
  Witam
  A żeby było trudniej to zbudować to koniecznie musi być układ odporny na awarię lub co najmniej możliwość obejścia automatyki i sterowania ręcznego np. światła i korzystanie z gniazdka nawet gdy system zawiedzie.
 • #10
  avatar
  Level 35  
  gonzol111 wrote:
  Moim zdaniem lan czy bluetooth z jakimś UC jako końcówką odpada - załóżmy ze w domu znajduje się napewno wiecej niż 100 gniazdek i wyłączników (policz koszty budowy takiej instalacji kabel + uC do każdego odbiornika którym chcemy sterować.

  1 modol bluetooth to az 32zl...+ jakies uc
  1 taka para moze sterowac pewnie wszystkimi odbornikami i swiatlami i co tam jeszcze ktos se nie wymysli w 1 pokoju... 100 pomieszczen napewno nie bedzie :) no chyba ze sie myle
 • #11
  MirasH
  Level 14  
  Witam
  W inteligentnym domu nie powinno zabraknąć systemu wentylacji mechanicznej. Taki system w zależności od złożoności może obejmować repekurator i klimatyzator. I tu pole do popisu jeżeli chodzi o sterownie silnikami przepustnicami poszczególnych urządzeń.
 • #12
  gonzol111
  Level 12  
  Aby Twoje rozwiązanie ze sterowaniem z jednego modułu bluetooth + uc nawet w obrębie jednego pomieszczenia miało sens konieczne jest podłączenie wszystkich odbiorników którymi masz zamiar sterować w jakiś sposób do wspomnianego zestawu (do wyboru mamy budowę sieci przewodowej lub instalację bluetooth przy każdym odbiorniku ). Reasumując w ten sposób jedynie da się ograniczyć liczbę uc np. do jednego na kondygnacje.
 • #13
  Lukasz1221
  Level 11  
  I trzeba pamiętać też, że niekiedy jest awaria i nie ma prądu.
 • Helpful post
  #15
  boguslaw robak
  Level 21  
  Ja bym podświetlił np schody i pozostałe pomieszczenia jakimiś ponktówkami na ledach na 12v i dał przez przekaznik zasilenie z akumulatora w razie braku prądu tak by to pracowało na jakimś trafie (akumulator np w piwnicy z sterowaniem).
 • #16
  misiupan
  Level 35  
  Witam, chyba nikt nie wspomniał o rzeczy istotnej jaką jest instalacja przeciw pożarowa , czujniki dymu , czadu , gazu itp..., fajnie się prezentują lampki halogenowe zapalane kolejno poprzez przejście nad daną lampką - czujnik w podłodze lub w lampce - w korytarzu wtedy nie są konieczne włączniki do światła . W instalacji elektrycznej wypadało by zamontować urządzenia przeciw porażeniowe - można dodatkowo zasilanie gniazdek połączyć z czujnikiem dymu w przypadku wykrycia dymu(pożaru) odcina zasilanie w danym pomieszczeniu i włącza zasilanie lampek ,, ewakuacyjnych'' np12v .Instalacja telefoniczna , instalacja domofonowa ,,wiedeo domofon'' , a czasem nawet w dużym mieszkaniu -domu interkom , ewentualnie w razie pożaru przyciski alarmowe i jakieś syreny ,, jak ktoś ma inwencję twórczą to może taki przycisk w razie pożaru połączyć z magnetofonem itp , linią telefoniczną i automat będzie dzwonił na nr. straży pożarnej odtwarzając z taśmy magnetofonu informację alarmową , adres '' . Możesz jak masz ochotę
  wbudować instalację głośnikową , w każdym pomieszczeniu z możliwością mostkowania - by grało w kilku pomieszczeniach.
 • #17
  Bartserwis
  Level 15  
  Myślę że p;owinien jeszcze być kolektor słoneczny na dachu, a najlepiej 2 jeden do grzania wody drugi do zasialnia.
  Oszczędność mediów i ekologia !
  Pozdrawiam
 • #18
  kepak
  Level 15  
  I porządny zestaw do podtrzymania napięcia ( kilka aku samochodowych i przetwornica 12-220 v ).
 • #19
  qrdel
  Level 28  
  Dodam jeszcze amatorskie przekładniki prądowe (nawinięte na rdzeniach toroidalnych i nasadzone na przewody fazowe) do kontroli poboru mocy w gałęziach.
  Jak zapomnisz który numer ma gniazdko od żelazka, a będziesz wyłączał przez telefon to w zwrotnej informacji sprawdzisz czy obciążenie spadło.
  Oczywiście minicentralka telefoniczna. Najbardziej podoba mi się Fritz, obsługuje linię miejską i (chyba) do 10 kont VOIP, wszystko to dzieli inteligentnie między dwie wewnętrzne linie telefoniczne (np. młodzi/starzy), robi za router i modem ADSL i robi WiFi.
  Automatycznie otwierające się drzwiczki (wycięte w głównych) dla kota (trzeba kot zaczipować). Oczywiście tylko w okreslonych godzinach na zewnątrz i chyba zawsze do środka.
  Automatycznie dopasowujące się do osobistych preferencji, pory dnia tygodnia, roku środowisko - światła, muzyka, program radia/TV, grzanie, wietrzenie (trzeba zaczipować domowników).
  Automatycznie otwierające się furtka, skrzynka, wejście do śluzy smietnikowej (trzeba zaczipować listonosza, ogrodnika i śmieciarzy).

  A dla miłośników steampunka koniecznie generator na maszynę parową, mimo kryzysów paliwowych lasy na jakiś czas starczą, do tego stare meble, makulatura, ciuchlandy i padlina.
 • #20
  Marckos
  Level 10  
  Proponuje zastanowić się nad zbudowanie instalacji automatyki z wykorzystaniem sterownika PLC. Obecnie pracuje już nad taką instalacją mam już ściemniacz, pomiar temperatury oraz sterowanie za pomocą HMI (panela dotykowego) . Wszystko oparte na RS485 protokół modbus
 • #22
  Rob
  Level 18  
  Ja bym oprócz typowych instalacji alarmu, domofonu, kamer CCTV, itp. do każdego gniazda (tzn przy każdym gnieździe) 230V dał kilka gniazd RJ45 połączonych skrętką komputerową. Tak jak to się robi w instalacjach strukturalnych. Wszystkie kable powinny się zbierać w jednym miejscu w tzw. patchpanelach. I w razie potrzeby podłączasz sobie telefon, komputer, dodatkowy domofon, nad-odb. przedłużacza pilota, sygnał wideo, dodatkowe urządzenia alarmowe i inne media sterujące których w tym momęcie nie jesteś w stanie przewidzieć. Ale masz pewien system o jednolitym standardzie położony dobrymi kablami. W razie potrzeby zmian odpowiednio sobie tylko przełączasz (krosujesz) połączenia w miejscu centralnym gdzie w pobliżu powinny znajdować się wszystkie centralki (urządzenia sterujące) domowe.
  Dodatkowo zastanowiłbym się nad rozprowadzeniem gniazd zasilania 12V. Takie zasilanie rozprowadzone by było z lokalnej stacji akumulatorów która byłaby zasilana z lokalnych naturalnych elektrowni (np wiatrowej, baterii słonecznej itp).

  Pozdrawiam Swornegacie :)
 • #23
  qrdel
  Level 28  
  Tylko trzeba się zastanowić nad grubością tych kabli.
  Przy stałej dużej instalacji chyba lepiej wyjdzie rozprowadzanie 230V z falownika. Wtedy robimy tylko gniazdka w dwóch kolorach, w jednych siedzi niewiele urządzeń "mission critical" o niedużym poborze prądu (modem, router, WiFi, komp, oświetlenie awaryjne, punktowe do pracy i oczywiście inteligencja domu), a w pozostałych cała reszta typu gofrownice, czajniki, pralki. I zasilanie tych lepszych albo ręcznie albo automatycznie, raz do sieci raz do falownika.
 • #24
  boguslaw robak
  Level 21  
  Zastanów się też nad automatycznym nawadnianiem trawnika - jest to teraz w modzie, można też zrobić pod jakiś program np. oczko wodne czy fontannę.
 • #25
  finch
  Level 20  
  Jeżeli chodzi o te gniazdka to nie prościej by było wpiąć przekaźnik w gniazdku podłączyć jeden koniec cewki do zera(cewka 230V) drugi koniec cewki do przewodu i do szafy sterującej, można by wtedy zastosować kilku parowy przewód załóżmy na całe pomieszczenie albo jeszcze prościej wsadzić trafo powiedzmy 12V jeden koniec uzwojenia wtórnego do przewodu N i drugim końcem sterować w/w cewki.
  Inną możliwością jest jeszcze zrobienie czegoś na kształt układu kontroli rezystancji izolacji na statkach, to znaczy trafo wyprostować prąd, biegun ujemny zasilacza na zero natomiast biegunem dodatnim poprzez proponowany już wcześniej system spięcia przewodem tel całego pomieszczenia i do szafy, atutem tego rozwiązania jest niewątpliwie cena samego przewodu- z pewnością taniej będzie kupić przewód telefoniczny(no i też niższe napięcie, a dodatkowo jeszcze przewód telefoniczny często idzie załatwić "z demobilu" od telefonistów)
  Co do światła ja mam w swoim domu wyłączniki schodowe w pokojach i w puszce siedzi na dnie na małym kawałku laminatu przekaźnik JQX-115F z podwójnym stykiem którego cewka jest poprowadzona do szafy sterowniczej-12V natomiast reszta tworzy układ schodowy z wyłącznikiem. Aktualnie jest tak że są wpięte do sterowania światłem w momencie zmierzch-świt ale możliwość kombinacji i adaptacji jest dowolna. Np jeszcze do każdego pokoju będzie dołożony pilot radiowy w niedalekiej przyszłości.
  Jeszcze na korytarzach pomyśl o oświetleniu przypodłogowym na ledach ekonomiczne i do tego efektywne, ja do tego dorzuciłem jeszcze normalne światło na górze jak mama sprząta żeby nie musiała "ślepić" wszystko sterowane jednym przyciskiem i segmentem sterownika PLC-raz klikasz oświetlenie przypodłogowe, drugi górne, trzeci gaśnie.
  Przed domem pomyśl o kolumnach świetlnych zapalanych na noc wygląda świetnie np jak ludzie stawiają sobie betonowe kolumny przy zadaszeniach , ty powieś normalnie daszek a w schody lampy które będą się załączać po zmierzchu.

  Jeszcze warto by pomyśleć jeżeli jesteś elektronikiem aby mieć wszystko spięte po jakiejś magistrali do tego konwerter np do LAN i wtedy zarządzasz sobie wszystkim np przez neta.
  Co do bram pomyśl nad zrobieniem ich na sterownikach PLC (u mnie tak jest) wtedy można je już spiąć przez RS-485 i to daje też spore możliwości (np podłączenie do kompa do netu tu już Twoja inwencja)
  Jeżeli pomiar temperatury to tylko na DS-ach LM-y i pętle prądowe potem skalowanie to nie ma sensu poza tym prostota budowy całej magistrali(jak już ktoś z kolegów pisał komputer lub uC potem)

  Do tego jeszcze czytałem że myślisz i instalacji centralnego odkurzacza, jeżeli zdecydujesz się na jednostkę BEAM`a to zamów sobie opcje z mikroprocesorem. Ona ma taki cwancyk że sygnalizuje kolorem diody co trzeba zrobić, czyli można by sobie podłączyć transoptory do leda i byś dostawał w domu powiadomienie że trzeba iść śmieci wyrzucić albo serwis wezwać.
  Oczywiście konieczna rzecz to UPS jako że mam w domu siłę to jest to rozwiązane tak iż na każdej fazie jest osobne trafo które ładuje akumulator a potem to już można sobie to łączyć jak ci się podoba.

  Można by jeszcze pomyśleć o systemie identyfikacji do otwierania drzwi, np na karty indukcyjne, wtedy każdy z domowników miałby np w portfelu kartę numer byłby zapisany w czytniku, podchodzisz do drzwi przykładasz portfel ciach drzwi się otwierają(nie wątpliwa zaleta tego to statystyki-możesz przecież wyposażyć czytnik w RTC i rejestrować ruch domowników)
  Tak jak czytałem wyżej ktoś Ci radził tak samo ja sie do tego przyłączam, mianowicie nie zapomnij o bezpieczeństwie, czujki dymu to absolutne minimum.
  Najpierw zrób kalkulacje, na co cię stać, co ci jest niezbędne bo nie będą to małe koszta. Następny krok to magistrala wszystko w jednym pukcie lub ew możliwość komunikacji między punktami sieci w celu wymiany informacji.

  To na tyle moich pomysłów jak coś mi jeszcze za świta to wrzucę na forum. W każdym bądź razie z mojej strony pełne poparcie sam jestem na etapie dokańczania pokoju reszta domu już jako tako funkcjonuje, słowem powodzenia
 • Helpful post
  #26
  tehaceole

  Level 28  
  www.satel.pl

  Centrala alarmowa INTEGRA 128

  Można ją rozbudować do 128 wejść i 128 wyjść.
  Do tego posiadają gotowe moduły GSM, ethernetowe. Tylko wybierać i przebierać. Sam zbudowałem już na tych centralach wiele systemów alarmowych spełniających jednocześnie rolę inteligentnego sterowania budynku.

  Do INTEGRY podłącza się jedynie moduły wykonawcze. Jeden moduł wejść ma ich 8. A oddalony może być od płyty sterownika nawet o 1200m. Moduły wyjść mogą być na szynę din, do zabudowania w puszcze elektrycznej, zintegrowane z modułem wejść.
  Zarówno jedne jak i drugie występują w wersjach przewodowych i bezprzewodowych (ABAX).

  Polecam tą firmę, ponieważ ich urządzenia jeszcze nigdy mnie nie zawiodły, są bardzo proste w obsłudze dla użytkownika, daja praktycznie nieograniczone możliwości rozbudowy. Ponadto dział tecniczny Satela pomoże rozwiązać każdy problem "na telefon". No i najważniejsze: to jest POLSKA FIRMA:)
 • #27
  r2d2004
  Level 31  
  Witam!

  Miedź też swoje kosztuje (i jest coraz droższa), po co kłaść "tony" dodatkowych kabli sterowniczych, skoro dzisiaj mamy już coś takiego klawego, jak np. to:

  http://www.soyter.com.pl/index.php?pid=36

  ... przy cenie detalicznej ok 39,- PLN/szt. takiego mikroprocesora, zintegrowanego z transceiverem chyba warto już robić sterującą sieć bezprzewodową, zwłaszcza, że "inteligentny dom" to inwestycja raczej nie na każdą kieszeń.

  Pozdrawiam
  PS To oczywiście link dla Tych, którzy chcą budować system "inteligentnego domu" od zera, a nie korzystać z gotowych, dostępnych na rynku rozwiązań.

  ... to się też może przydać:
  http://www.soyter.com.pl/index.php?pid=329
  http://www.soyter.com.pl/index.php?pid=133
  http://www.soyter.com.pl/index.php?pid=132
  http://www.sensu.pl/?go=product&id=391&cat_id=53&PHPSESSID=702870392ca48fa9b57a046525cffddf
 • #28
  _Tomaszz
  Level 16  
  Moze mi ktos wytłumaczyc, po co robic sterowanie gniazdami 230V (kazdym z osobna) ?
  Oczywiscie pomijam cenralne wyłączenie.
  Nie wiem czemu miałoby to słuzyc...
 • #29
  r2d2004
  Level 31  
  Witam!

  Daje to możliwość zrealizowania bardziej realistycznej symulacji obecności domowników, podczas ich faktycznej nieobecności, bo oprócz automatycznego włączania i wyłączania świateł w pokojach, można włączać i wyłączać np. radio, telewizor. Taka symulacjia ma odstraszać potencjalnych włamywaczy. Można również wyobrazić sobie proste automaty, które podczas nieobecności domowników, będą dbały o żywe rośliny (a te przecież mogą być w różnych pokojach) o akwarium/terrarium z rybkami/zwierzakami itp. Wszystko oczywiście w takim układzie sterowane centralnie.

  Pozdrawiam
  PS Jak ktoś buduje dom, to raczej wątpię, żeby z mety wiedział, gdzie i czy w ogóle będzie akwarium/zwierzęta, gdzie i o jakich wymaganiach będą rośliny. Zresztą jest to "wyposażenie" domu bardzo dynamiczne - które może ulegać licznym zmianom w krótkich okresach czasu, a więc oddzielne sterowanie gniazdek jest jak najbardziej uzasadnione. Skoro ma to być INTELIGENTNY dom i można to zrobić, a kogoś na to stać, to czemu nie ?? "Od nadmiaru głowa nie boli", pod warunkiem, że ma się "pękaty" portfel. :D
 • #30
  mischa
  Level 23  
  _Tomaszz wrote:
  Moze mi ktos wytłumaczyc, po co robic sterowanie gniazdami 230V (kazdym z osobna) ?
  Oczywiscie pomijam cenralne wyłączenie.
  Nie wiem czemu miałoby to słuzyc...


  Wiesz to jest tak: nie jest to bezwglądnie potrzebne do życia a jedynie fanaberia. Niektórzy powiedzą, że jak coś padnie to na amen. A ja po prostu staram się przeskoczyć własną fantazję i zrobić masę może względnie niepotrzebnych rzeczy. Widziałem już aplikację sterującą wybranymi urządzeniami poprzez wap z telefonu. Widziałem pilota do wszystkiego w domu. A ja ?

  Ja chcę wszystko :D