Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz do mini wiertarki piko.

toonsil 05 Jan 2008 17:17 4721 9
 • #1
  toonsil
  Level 15  
  Witam! Mam taką małą, starą wiertarkę piko na 12v. Chciałbym zbudować do niej jakiś zasilacz. Mam transformator TS 6/63 12v, 0.5A. Mogę zasilić tą wiertarkę bezpośrednio z tego trafa? Czy musze budować jakiś układzik?
  Pozdrawiam

  Zasilacz do mini wiertarki piko.
 • #2
  fliper_katrill
  Level 20  
  Pytanie tylko na jakie napięcie pracuje silnik, czy na napięcie stałe czy zmienne, jeśli na to 2 (chociaż wątpię) to nie trzeba chyba że potrzebna jest jakaś większa wydajność prądowa, bo wszystko zależy od mocy jakiej potrzebuje silnik, jeśli jest zasilana napięciem stałym to koniecznie mostek + kondensator co najmniej kilkaset uF/16V minimum. :)
 • #3
  toonsil
  Level 15  
  Teraz zauważyłem, że koło napisu 12V jest pozioma kreseczka, co mogłoby oznaczać, iż potrzebuje napięcia stałego. Wiem też, że w oryginale można było ją zasilić z kilku baterii. Mam jeszcze trafo ts 12/3, ma ono 11,5V i 1,0 A. Może to było by lepsze? Czy zbyt duży prąd może uszkodzić wiertarkę?
  Jaki konkretnie ten mostek? Myślę, że kondensator z 1000uF starczy.
  Pozdrawiam
 • #4
  joozwa
  Level 31  
  Witam
  Jeżeli jest informacja, że 12V stałe, to może jest też, jaką moc ma silnik, jaki prąd wiertarka pobiera przy wierceniu? Od tego zależy moc trafa (i mostka prostowniczego), jakiego będziesz musiał użyć. Tak "na oko" nie wiem, czy 1A starczy. Może będzie potrzebne większe trafo. Kondensator filtrujący to do silnika to ja nie wiem po co. Będzie "obrywał" przepięciami zaindukowanymi w silniku. Mostek na pewno od 6A wzwyż, zwłaszcza, jeżeli ma pracować bez radiatora. Pzdr.
 • #5
  VCR ELEKTRONIK
  Level 15  
  Proponuje zbudowac zasilacz stabilizowany na LM317T bedzie plynna regulacja obrotow a uklad ma dobre zabezpieczenia, termiczne, pradowe. MAX 1.5A
 • #6
  qrdel
  Level 28  
  W środku siedzi starożytny silnik modelarski, komutatorowy (czyli napięcie stałe).
  Dużo prądu lepiej nie ładować, ja swoją spaliłem.
  Konstrukcja w dużym stopniu plastikowa, więc mocy dużo nie wyjdzie.
  Uchwyt najlepiej dla 3mm, chyba już z 1mm były kłopoty.
 • #7
  toonsil
  Level 15  
  joozwa
  Informacje jakie są na silniczku: typ 3030, 12V-24 pcm, 7000 min-1. Myślę, że nie potrzebuje jakoś specjalnie mocnego trafa, jest to wiertarka modelarska.
 • #8
  joozwa
  Level 31  
  Odnośnie regulacji obrotów, to ja z kolei nie polecam LM317 (moc strat), zerknij np. tu:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic312736.html
  Najlepszy jest chyba ten ostatni na NE555 :)
  Nie pakować za dużo prądu to znaczy nie zasilać jej zbyt dużym napięciem. Po wyprostowaniu z trafa bez kondensatora będzie o parę woltów wyższe, ale "siądzie" nieco pod obciążeniem. dałbym na początek raczej to trafo TS12/3 i dla pewności zmierzył prąd w czasie pracy wiertarki :)
  Pzdr.
  PS. Link już poprawiony, potaśtało mi się coś faktycznie :D
 • #9
  toonsil
  Level 15  
  No właśnie jeszcze po wyprostowaniu trochę wzrośnie, a teraz jak mierzyłem mam coś ponad 14V. No nic w poniedziałek się z tym pobawię
  :D Chyba pomyliłeś linki, bo to jest link do mojego postu :)

  Co do mostka prostowniczego to czy może być większy, mam 25A, 500V lub inny o oznaczeniu KBU4D prawdopodobnie 4A, 200V. Który będzie lepszy?
  Pozdrawiam
 • #10
  kosmaty48
  Level 9  
  toonsil wrote:
  joozwa
  Informacje jakie są na silniczku: typ 3030, 12V-24 pcm, 7000 min-1. Myślę, że nie potrzebuje jakoś specjalnie mocnego trafa, jest to wiertarka modelarska.

  ......
  Przepraszam, a co oznacza napis "-24 pcm ", pytam bo mam taki silniczek w starej wiertarce PIKO Mechanik produkcji dawnej NRD ?
  dziękuję za odpowiedź.