Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zrob sobie dzialo magnetyczne - tylko jak je zasilac

marcin_17 17 Dec 2003 17:59 5064 21
lampy.pl
    marcin_17
    Level 14  
    dzialo magnetyczne to chyba za duzo powiedziane chociaz jest to fajny gadzet, cos takiego nie trudno zrobic wystarczy troszke kondensatorkow, nie ferromagnetyczna rurka i cewka nawinieta na owej rurce. Ladujemy kondensatorki a potem je rozladowywujemy za pomoca cewki - do rurki wkladamy cos ferromagnetycznego i mamy dzialo. Pierwszy moj produkt mial zasieg 1,5 metra przy zasilaniu 12V, Osiagniecia bardzo znacznie rosna wraz ze wzrostem napiecia. I tutaj mam pytanie jak zbudowac uklad zasialny z 4 alkalicznych paluszkow, lub akumulatorkow ladujacy kondesatory napieciem 400 lub 800 v? Myslalem o ukladzie z zarowek energooszczednych co o tym sadzicie??? Jakie napiecie daje taki uklad???
    LINKI:
    http://www.home.autocom.pl/sirius/costec/pl/projects/coilgun/coilgun_main.htm
    www.coilgun.com
    No i dolaczam film z dzialkiem w akcji:)
  • lampy.pl
    elektryk
    Level 42  
    marcin_17 wrote:
    ierwszy moj produkt mial zasieg 1,5 metra przy zasilaniu 12V,
    Tzn co się działo zasięgu tej broni?
  • lampy.pl
    marcin_17
    Level 14  
    :arrow: Elektryk to znaczy ze kawalek stalowego gwozdzia wylecial z lufy na odleglosc 1.5 m :), chcialbym wlasnie znalezc schemacik takiego ukladziku zmiany napiecia, aby urzadzonko bylo mobilne :arrow: Xmman- wszystko ok ale napiecie zasilania sie nie zgadza, a zamiana jest na 100v no i w dodatku 2 baterie. Mam do dyspozycji max 7,5 v chcialbym uzyskac 400 lub 800v. przy takim napieciu i pojemnosci min 500uF powinno solidnie strzelac! a takie cudo jest wykonalne bo widzialem gdzies na necie :twisted:
    zyraf
    Level 26  
    a co myslicie o wykozystaniu do tego celu kondensatora od lampy blyskowej?? mozna to nalatowac do okolo 300V ale niewiem jak z pradem
    i czy moze sie nadaje to tego (przy wyzszym napieciu) np BU208A?albo przy nizszym KD502? wogole jakie one maja parametry bo niepamietam?
    pozdro
    xmman
    Level 12  
    Marcin_17 układ który podałem wyżej da się zmodyfikować do twoich wymagań wystarczy zmienić Cewkę L1 oraz częstotliwość z jaką załanczany jest tranzystor. Tylko, że jeśli wszystko zmienisz jak trzeba to ten kondensator będzie ładował się ponad 20s(nie wiem dokładnie), A przy kondensatorze 100V czas ten jest równy 5s.
    marcin_17
    Level 14  
    :arrow: Zyraf myslalem o kondzie z lampy blyskowej i ukladzie ladowania, ktos juz zrobil takiego coilguna, tylko oczywiscie po 2 latach lezenia zepsutej lampy wyslalem ja do smietnika (oj juz nigdy nie wyrzuce zadnej czesci:) :arrow: Xmman - fajnie ale modyfikacja tego ukladu jest ponad moje sily :? no a czas 20 sekund to zdecydowanie za dlugo. Predkosc przy 100v bedzie wynosila 10 m/s ,wedlug mnie za malo, a ten sam kondesator na 400v predkosc prawie 40 m/s!
    xmman
    Level 12  
    Nie wiem skąd wziełeś takie prędkości, bo na stronie http://www.myzlab.qs.pl/eim/coilgun/index.html w dziale obliczenia wychodziło mi troche inaczej.
    Mam jeszcze małe pytanko jak zamierzasz wysterować cewke, czyli podać napięcie z tego kondensatora na nią, bo za tranzystor na 400v i 50A troche dużo zapłacisz a trzeba ich przynajmniej 6.
    androot
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Ludzie!!! Co sie tak uparliscie na to podwyzszanie napiecia!

Przeciez wartosc indukowanego strumienia w uzwojeniu zalezy od PRADU w uzwojeniu. Wystarczy przewinac elektromagnes grubszym drutem (np. fi=1mm), a do zgromadzenia ladunku bateria kondensatorow o duzej pojemnosci (kilkadziesiat tysiecy uF) i napieciu 16-40V. Do ladowania zasilacz.
    marcin_17
    Level 14  
    :arrow: Androot - ano uparlismy sie bo wynika to z prawa ohma :) i=u/r im wieksze u tym wiekszy prad,opor cewki jest malutki wiec poplynie spory prad. :wink: :wink: :wink: caly trik rozbija sie o to ze ma to byc coilgun przenosny a takie tez istnieja widzialem 3(przenosne w obudowie wilekosci pistoletu) 2 na 350v 1 na 800v. :arrow: Xmman - myslalem o tyrystorze...... wyniki mialem inne bo uwzglednilem inna mase pocisku i kalkulator ze strony podanej w linkach na poczatku tego tematu.dzieki za odpowiedzi mam nadzieje ze zainteresowanie tym teamatem nie zmaleje, i ktos podesle jakies rozwiazanie ukladowe:D pozdrawiam.
    stasiekm
    Level 30  
    a myślał ktoś o wielostopniowym przyspieszaniu?
    tylko to wymaga opowiedniego sterowania i jest raczej stajonarne
    zyraf
    Level 26  
    no a moze by wykozystac jakies fotokomorki czy bariery IR?
    mysle ze predkosc bylaby spora przy pocisku ktorym by byl kawalek metalu wielkosci sporego ziarnka piasku, lecialoby daleko:D
    jakby zastosowac fotokomorke to mozna by zrobic cos duzej mocy - przy odpowiedniej cewce bezposrednio z sieci przez prostownik... tylko tranzystor kluczujac spory musialby byc, mozna by tez ztak fotokomorka wykozystac spore trafo (np 350W wreszcie bym wykozystal te np 30 czy 60V w symetrycznym :twisted: , mialoby to kopa:D
    a czy ktos moze wie cos wiecej o przyspieszaniu elektrycznym jak w kineskopach? mozna by zrobic jakis akcelerator czegostam:D
    marcin_17
    Level 14  
    projekty o wielostopniowym przyspieszeniu istnieja, zawieraja kilka cewek(wg mnie nie trzeba wiecej niz 5), rurka posiada otworki w ktorych sa umieszczone fotoelementy, uklad sterujacy wtedy sie bardziej komplikuje, tylko ze jeszzce nikt nawet nie zapodal schematu zwyklego ukladu zmiany napiecia i ladowania kond :cry: uklad do 3 cewek moze byc nadal mobilny IMHO. prosze o jakies schemaciki lub pomysly:) Pozdrawiam.
    gmp
    Level 19  
    marcin_17 wrote:
    kond :cry: uklad do 3 cewek moze byc nadal mobilny IMHO. prosze o jakies schemaciki lub pomysly:) Pozdrawiam.

Zrobilem kiedys uklad z EP do zasialnia zarowki plazmowej z 12v, Byl to uklad na jednym traznystorze sterowanym przez 555 i trafo HV od strego TV troche przewiniete(kupilem ze zlomu nagieldzie) naladuje CI nawet do kiku kV 9tylko po co az tyle) Jak sie troche znasz na elektronice to bez probleu przerobisz go na dowolne anpiecie nizsze. Podaj na necie haslo :lampa plazmowa " powinoo cos znalzc.
    zyraf
    Level 26  
    nie musisz akurat tego szukac... wystarczy jakis generatorek (czyli 555 moj ulubiony:D) tranzystor kluczujacy np BU208A i do tego cewka zaplonowa. albo inne trafo mniejsze i powielacz diodowo-kondensatorowy, ale uwazam ze to niema sensu - skad wezmiesz kondensatory o ogromnej pojemnosci przy tym napieciu i za jaka cene, ile tez sie to bedzie ladowac...
    androot
    W dalszym ciągu dziwi mnie podnoszenie napięcia.
    Tu chodzi o ENERGIĘ zgromadzoną w kondensatorze!

Dla tych co proponowali 9kV (z cewki zapłonowej czy lampy plazmowej z EP): pomyślcie zkąd wziąść kondensator na minimum 9kV i o znacznej pojemności?
    Przecież to niepotrzebne komplikowanie sprawy!
    Cewka nawinięta z kilkudziesięciu zwoi grubego drutu przy napięciu 12V, da ten sam efekt, co cewka z klikuset zwoi cienkiego drutu przy 300V.

I proszę nie wciskać kitu: "to wynika z prawa ohma". Wynika coś na pewno, ale w praktyce będzie to trudne i bezefektowne.

Radzę przerobić elektromagnes w ten sposób:
    Nawinąć trifilarnie (3 drutami jednocześnie) uwojenie składające się z 30zw. Następnie uzwojenia połączyć równolegle (3xmniejsza rezystancja uzwojenia, czyli 9xwieksza moc elektromagnesu). Do zasilania podłączyć akumulator np. żelowy, a obwód zamykać na "krótkie spięcie" (przynajmniej na początku prac).
    marcin_17
    Level 14  
    Quote:
    Cewka nawinięta z kilkudziesięciu zwoi grubego drutu przy napięciu 12V, da ten sam efekt, co cewka z klikuset zwoi cienkiego drutu przy 300V.
    A cewka z grubego drutu+ 300v????? da wynik lepszy niz te podane przez Ciebie. Zgadzam sie ze nie potrzeba 9 kV- podkreslam ze ma to byc urzadzenie przenosne! 300v w zupelnosci, moim marzeniem jest 800V
    Quote:
    I proszę nie wciskać kitu: "to wynika z prawa ohma".
    no tu sie jednak nie zgodze ze to kit. :twisted:
    Quote:
    Nawinąć trifilarnie (3 drutami jednocześnie) uwojenie składające się z 30zw. Następnie uzwojenia połączyć równolegle (3xmniejsza rezystancja uzwojenia, czyli 9xwieksza moc elektromagnesu). Do zasilania podłączyć akumulator np. żelowy, a obwód zamykać na "krótkie spięcie" (przynajmniej na początku prac).
    - swietny pomysl! chociaz stacjonarne cudenko juz stworzylem to je przerobie. A konkretnego schematu nadal nikt nie zapodal...... Pozdrawiam.Dzieki za rady !
    Level 36  
    marcin_17 wrote:
    Quote:
    A cewka z grubego drutu+ 300v????? da wynik lepszy niz te podane przez Ciebie. Zgadzam sie ze nie potrzeba 9 kV- podkreslam ze ma to byc urzadzenie przenosne! 300v w zupelnosci, moim marzeniem jest 800V
    Quote:
    I proszę nie wciskać kitu: "to wynika z prawa ohma".
    no tu sie jednak nie zgodze ze to kit. :twisted:
    Quote:
    - swietny pomysl! chociaz stacjonarne cudenko juz stworzylem to je przerobie. A konkretnego schematu nadal nikt nie zapodal...... Pozdrawiam.Dzieki za rady !
    poszukaj na elektrodzie ukladu mcdsa przetforniczka do samochodwyych wzmakow , zamiast transformatorka z zailacza koma ATX dajesz inny i masz te pareset voltow z aku 12 v
    lub takie cos .. http://starzaki.eu.org/~awatar100/jportal/articles.php?id=50 zamaist tego trafka dajesz inne
    androot
    marcin_17 wrote:

Zgadzam się! Tak jest przy prądzie stałym, ale tu mamy kondensator o ograniczonej pojemności.
    Taniej wyjdą kondensatory o dużej pojemności na 25V, niż o wiele mniejszej na 350V.
    Co do kondensatorów najlepiej by było użyć taki co stosuje się do sprzętu grającego (dla melomanów, a raczej dresów) w samochodzie. Posiadają one bardzo małą rezystancję wewnętrzną, bardzo małą indukcyjność (jest to bardzo ważne, ze względu na impulsowy pobór prądu) i dużą pojemność. Wada: cena.
    gmp
    Level 19  
    androot wrote:
    WDla tych co proponowali 9kV (z cewki zapłonowej czy lampy plazmowej z EP): pomyślcie zkąd wziąść kondensator na minimum 9kV i o znacznej pojemności?
    Przecież to niepotrzebne komplikowanie sprawy!
    .

Wydaje mi sie androot ze nie wiesz o co chodzi w dzilale magnetycznym. Poczatek prac marcin (z tego co napisal ma juz za soba). Po to jest wysokie napiecie zeby wywolac przeplyw bardzo duzego pradu w jak nakrotszym czasie. Pewne rzeczy sa nie do ominiecia : rezystancja przewodow, stykow i elementow czynnych(tyrystorow i tranzystorow)
    Nastepnie: to ze zaproponowalme tzn lampe plazmowa to nie oznacza ze ma ktos budowac ja na 9kV. Nawianc wiecej drutu na uzwojeniu pierwotnym i bedzie mial te wymagane 300valbo -800v jakie sie chce.(marcin ale tyrystory to ty musisz miec potezne ) Jedna dioda po stronie wtornej i juz przetwornica gotowa. Ten kto napisal o cewce zaplonej i powielaczu to chyba sie rzeczywiscie pomylil. Poza tym androot E=c*u^2/2 wiec przy napieciu 10V potebujesz 100*wieksza pojemnosc niz przy napieciu 100V, wiec twoje uwagi co do kondesatoroww sa troche pomylone i nie mac nikomu w glowie ...
    Gosc prosi was o uklad a wy mu jakies dziwne teorie dajecie...
    MEN8989
    Level 11  
    Witam mam uklad z lampy blyskowej z aparatu. Gdybym podlaczyl zamiast lampy cewke to by dzialalo na takiej zasadzie?? Taka cewke moge sam zrobic?? prosze o pomoc..