Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny Czarka. Prezentacja nowej konstrukcji.

czaroslaww 05 Sty 2008 21:05 9512 38
  • Witam serdecznie!

Chcialbym podzielic sie z Wami moja nowa konstrukcja.

Zalozenia:

kolumny mialy grac w pokoju ok 15 m²
    priorytety brzmieniowe:
    neutralnosc, piekna szeroka i gleboka scena, delikatne wysokie tony, "to cos" w srednicy sprawiajace ze kiedy sluchamy dobrze nagranej plyty, przy damskim wokalu przechodza ciarki.

Czas pracy: miesiac (kolumny robilem glownie weekendami lub po szkole)

Przetworniki:

Jako niskotonowca wybralem Vife PL18WO 8Ω
    Tweeter to Vifa XT25TG

Zwrotnica wykonana na cewkach powietrznych dla wysokotonowca (jantzen) oraz cewkach rdzeniowych dla midbasa.
    wszystkie kondensatory rowniez jantzena. Zwrotnice sa bardzo rozbudowane jak na kolumny za te pieniadze.

Zwrotnice wykonal dla mnie "Pawel S" - Dziekuje.

Co Poza Glosnikami i zwrotnica?

plyty mdf 22mm, litrowa butelka wikolu, duza puszka patex moment, fornir, kable (dosc dobre), konfirmat, tunele b-r, terminale, kolce

dechy sklejone wikolem, 2 solidne wzmocnienia ( na jednym z nich zwrotnica ulozona na piance antywibracyjnej), skrecone konfirmatami
    naprawde solidna obudowa.

zwrotnica nie zostala umieszczona w osobnej komorze poniewaz jest na tyle duza ze zajelo by to ok 3l, a zalezalo mi na tym aby kolumna byla smukla.
    Kolumna stoi na 3 kolcach, bas reflex dmucha w podloge

PL18WO siedzi w 24 litrach strojonych na 39 Hz
    w praktyce schodzi do 38Hz, nizej jest znacznie ciszej.

Koszty:

glosniki - 880zl
    zwrotnice, terminale, rury b-r - 350zl
    deski, fornir, kleje, konfirmat - 220zl
    kable - 98zl
    kolce - 48zl (6 szt)

Razem: 1596zl (mysle ze jeszcze z 50zl bym sie doszukal, ale niech zostanie 1600zl) :)

Dzwiek:

na poczatku bylo dobrze, lecz po calkowitym wygrzaniu sie glosnikow i przeanalizowaniu dokladniej kilku dobrze nagranych plyt, cos mi nie pasowalo - wysokie tony byly za ostre.
    postanowilem zmienic rezystor na XT i okazal sie to strzal w dzesiatke!

bas - nie spodziewalem sie ze bedzie az tak dobrze!
    niski, swietnie kontrolowany, konturowy, szybki

w win isd wychodzily opoznienia rzedu 17ms i jest to dowod na to ze symulacje nijak maja sie do rzeczywistosci (zamknietu subek ktory ma 12 ms bardziej muli... o ile w ogole o tych kolumnach mozna powiedziec ze mula)

srednica - niespodzianka. to co wyzej napisalem o ciarkach na plecach mowi wszystko. jest swietnie.

wysokie tony - na poczatku byl niedosyt, jednak po wymianie rezystora jest bardzo dobrze.

zalozenia zostaly osiagniete.

czy warto bylo?
    ja jestem zadowolony, Wy odpowiedzcie sobie sami.

na poczatku zdjecia z budowy:
    pozniej gotowa kolumna:
    magnes pl'ki w porownaniu do ushera 8137A:

bardzo prosze o komentarze.
    nie bede tlumaczyl sie mlodym wiekiem, czekam na ostra krytyke.
    Pozdrawiam.

Fajne!
  • #2 05 Sty 2008 21:24
    Pawel S.
    Poziom 39  

no i kolejna naprawde dobra konstrukcja na elektrodzie ;) ciesze sie ze jest wiecej dobrych przykladow zamiast tego z czego slynie elektroda.

co do doboru glosnikow niema czego sie czepiac - klasa sama w sobie
    zwrotnice - strasznie skomplikowane i troche czasu mi zajelo ich zmontowanie ale jak jestes zadowolony to ja tez sie ciesze ;)
    no i szczegolowe fotki zwrotnicy
    Kolumny Czarka. Prezentacja nowej konstrukcji.

magnes PLki robi wrazenie. nie to co WH...

obudowy wykonane sa poprawnie ale jednak czegos mi brakuje w ich designie...
    no i fornir by chyba ladniej wygladal gdybys jednak zastosowal capon

moze niedlugo pokaze swoje XT ale brakuje mi jeszcze kasy na lakier :/
    a skoro masz teraz ushera to tez pewnie cos sie szykuje ;)

• #3 05 Sty 2008 21:39
    takero
    Poziom 31  

No w końcu zaczyna się coś ciekawego na elce pokazywać :P
    Dość już mam alpierdów, tesli i stxów tanich :P

Użyłeś w sumie chyba najlepszych vif - PL i to WO i XT, ja niedługo też się konstrukcją na topowych vifach pochwalę :P

• #4 05 Sty 2008 23:16
    pan_membran
    Poziom 13  

no fajne, takie dosyć proste klocki :PP
    mi się podoba, jeśli Ty jestes zadowolony to dobrze :))

powiedz jeszcze coś o napędzie (co prawda ja wiem co je napędza, ale inni forumowicze nie) :)

• #6 05 Sty 2008 23:51
    CJ_Basseer
    Poziom 24  

Jak narazie to tu sama ekipa z diy sie wypowiada :P i dobrze :P

Kolumienki proste i dobrze ;] maja swoj urok :)

• #7 06 Sty 2008 10:49
    gucio.
    Poziom 22  

Kolumienki naprawdę bardzo ładne, starannie wykończone, nic dodać nic ująć, niema sie do czego przyczepić :)

Pozdrawiam i życzę więcej takich konstrukcji :)

• #8 06 Sty 2008 10:50
    Skipior
    Poziom 20  

Proste wykonanie, ale bardzo ladne i ciekawe :) Dobra konstrukcja no i dodatkowy + za mdf :) Ładnie :)

• #9 06 Sty 2008 10:54
    izbic
    Poziom 28  

W końcu jakiś Hi End ujrzały moje oczy :) Ile można patrzeć na STXy i Tesle...Świetna konstrukcja taka prosta i jednocześnie dopracowana oby tylko nie odezwał sie jakiś ktoś i nie powiedział "ee Vifa mało znana firma" jak to czasem bywa :P Napęd też pozostawiam bez komentarza. Pozdrawiam i miłych odsłuchów :) P.S. Przydałyby się lepsze fotki z głośnikami :)

• #10 06 Sty 2008 11:21
    Hubert_1
    Poziom 24  

Kolumny niczego sobie :), dopracowane, porządne głośniki. Gdzie umieściłeś BR ? na jednym ze zdjęć widac jak by był na dole kolumny.

• #11 06 Sty 2008 12:13
    takero
    Poziom 31  

izbic - bez przesady, to średnia półka , żaden haj end :)

Szkoda jedynie że nie ma czegoś co urozmaicało by jakoś front, jakieś ścięcia albo co...
    Bo tak nieco łyso tam :)

• #12 06 Sty 2008 12:16
    izbic
    Poziom 28  

takero może Hi End to nie jest tak ogólnie, ale w porównaniu do 90% konstrukcji w DIY to spokojnie takie miano można temu nadać :)

• #13 06 Sty 2008 12:56
    czaroslaww
    Poziom 26  

generalnie kolumienki mialy byc proste, bez "wodotryskow" priorytetem mialo byc brzmienie.

co do wyboru glosnikow, uwazam ze jest optymalny, kolumny mialy konfrontacje z monacorem+xt19...
    wedlug mnie, oraz wedlug wlasciciela w/w kolumn, moje zagraly bardziej... otwarto, lokalizacja instrumentow byla bardziej precyzyjna, a scena szersza.

dziekuje za zainteresowanie.

Dodano po 2 [minuty]:

ps, poczekajcie na lepsze zdjecia - te sa wykonane telefonem :)

• #14 06 Sty 2008 16:37
    SzokalML
    Poziom 36  

Kolumny na pewno grają dobrze ze względu na użyte przetworniki, zwrotnice i konstrukcję, ale jeśli chodzi o wygląd, to wyglądają przeciętnie, a nawet powiedziałbym że...brzydko - ale poczekam na lepsze fotki, może to wina telefonu?

• #15 06 Sty 2008 16:56
    <SUB>
    Poziom 13  

bardzo ładne kolumienki, tylko koszta duze, te kolce to chyba ze złota masz za 50zł 6 sztuk - gdzie tak drogo sprzedają, kable widze tez profesionalne, az chciałoby sie posłuchac

• #16 06 Sty 2008 18:34
    yoji
    Poziom 14  

Ostatnio coraz więcej konkretnych i naprawde udanych konstrukcji, oby tak dalej. Kolumny bardzo mi sie podobaja i pewnie dobrze grają. Pozdrawiam

• #17 06 Sty 2008 22:22
    modeusz
    Poziom 9  

świetne kolumienki, cudowne głośniki w nich zastosowane, wykonanie pierwsza klasa, choć nei znam się jeszcze aż tak bardzo na DIY to jestem zachwycony 6\6 :D

• #18 07 Sty 2008 17:30
    mikolaj_p16
    Poziom 1  

Ja mam pytanie do konstruktora jaka byla cena wykonania tej kolumny ijaka ona ma moc??

• #19 07 Sty 2008 17:38
    izbic
    Poziom 28  

Nie jestem autorem ale...:

"Koszty:

glosniki - 880zl
    zwrotnice, terminale, rury b-r - 350zl
    deski, fornir, kleje, konfirmat - 220zl
    kable - 98zl
    kolce - 48zl (6 szt)

Razem: 1596zl (mysle ze jeszcze z 50zl bym sie doszukal, ale niech zostanie 1600zl) " jest w opisie :)

• #20 07 Sty 2008 23:07
    lukaszluk
    Poziom 15  

Konstrukcja bardzo ładna 6/6 ale jak ja bym osadzał sopran to dałbym z boku.
    Pozdrawiam i życzę więcej takich konstrukcji.

• #21 08 Sty 2008 10:23
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

PL18WO + XT25TG
    "i wszystko jasne" :D
    Bardzo lubię oba głośniki, ale nie dane mi było słuchać ich razem (może to się kiedyś zmieni).
    Piękna prosta konstrukcja, fajne przetworniki (Takero jak zwykle powściągliwy :D w ocenach), bez wodotrysków. Widac, że to ma grać, a przy okazji bardzo estetyczny "klocek". Sam miód.
    Z założenia nie wystawiam ocen, bo to nie szkoła, a i oceny to tez dość subiektywny sposób wyrażania opinii, ale mi bardzo odpowiadają pod wszystkimi względami.
    Proszę przyjrzeć się też odtwarzaczowi. Troszkę bebechy pozmieniane i dodatkowe zasilanie. A maczała w tym paluchy nie byle jaka firma :spoko:
    Jest to przykład, że za rozsądne pieniądze, mamy coś o wiele klas lepszego niż techniksy diory i inne harmany :D

• #22 08 Sty 2008 16:43
    czaroslaww
    Poziom 26  

bardzo dziekuje za pozytywne oceny ...

faktycznie w zrodle grzebala firma "neel"

sprzet ktory mam w pokoju w tej cenie gra na pewno mozliwie bezkonkurencyjnie :)

ale Przemku... znasz moje marzenie... i zawsze bedzie ten niedosyt ... ;]

pozdrawiam.

• #23 08 Sty 2008 16:52
    przemo-lukas

to nazywa się "nałóg" :D

• #24 08 Sty 2008 17:53
    czaroslaww
    Poziom 26  

niech zrobia klub AMDD - Anonimowy milosnik dobrego dzwieku :D

zapisuje sie jakko pierwszy...

a magnepany i tak sobie kupie :)

• #25 09 Sty 2008 09:49
    Arkadyo
    Poziom 29  

Budy proste do bólu i ten kolor forniru jakiś taki... nijaki :P Przy tej klasie konstrukcji można było troszkę pokombinować tak żeby wygląd spajał się z jakością zastosowanych przetworników. Teraz to budy dla stxów albo tesli :) no ale wygląd zewnętrzny zawsze można przełatać - najważniejsze, że przetworniki fajne i od strony technicznej konstrukcja dopracowana, dawno na Elce nie było nic tak fajnego.

• #26 09 Sty 2008 10:13
    przemo-lukas

Arkadyo, masz rację. Kontsrukcja przypomina konstrukcje firmowe "tylko" za 4-5kzł. :D
    Np. Audio Physic Yara Evolution, przy czym midwoofer jest w nich gorszy - "tani" peerless.
    Arku nie przesadzaj, możemy śmiało nazwać je, konstrukcją klasyczną.
    Jednemu córka innemu teściowa. W mojej przyszłej konstrukcji jedyną "ekstrawagancją" będzie kolumna pochylona. Ale tu chodzi raczej nie o aspekt estetyczny, a akustyczny.

• #27 09 Sty 2008 15:40
    Arkadyo
    Poziom 29  

przemo-lukas napisał:

Jednemu córka innemu teściowa.

Jak fajne to czemu nie obie? :P. Wiem, wiem też lubię klasykę bez wydziwiania ale chociaż frontowe krawędzie lekko spiłować no i ten kolor forniru... hmmm no wiem, że to bardzo indywidualne odczucie ale no kurna nijaki no!!! Przemek no popatrz na te foty :) Aparat z komórki pewnie im dużo zabrał ale mimo wszystko to trochę taki wczesny gierek :).

• #28 09 Sty 2008 18:01
    przemo-lukas

Aj tam, czepiasz się. Moim zdaniem tylko jekieś cokoły i istny hi-end :D .
    Obietktywnie:
    - dobre przetworniki
    - wykonanie estetyczne
    A ztym ciężko polemizować. :cunning:

• #29 10 Sty 2008 00:08
    m_l_ody
    Poziom 10  

Ładne kolumny, przetworniki które zastosowałeś widze, że z wyższej półki :) mam pytanie jedno mianowicie jaki to jest fornir, czym go lakierowałeś i gdzie go kupiłeś ? Podoba mi się taki jasny kolor.

Pozdrawiam.

• #30 10 Sty 2008 14:04
    czaroslaww
    Poziom 26  

fornir to buk, kupiony na allegro... niecale 10 m^2 za 20zl :)

zakierowalem 4 warstwami lakieru do podlog (polmat)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME