Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Domowa automatyka - moja wersja - co radzicie?

pidpawel 15 Jan 2008 18:02 6330 38
 • #31
  pidpawel
  Level 26  
  Ja tak samo właśnie tworzę ;) Ale aktualnie dominuje u mnie taka wizja. Oczywiście to, co w tym całym temacie napisałem dalej aktualne ;) Rs485. Skrętka. 2-dane,2-audio-1-1wire dla poszczególnych pokoi, przecinane przy co kilka metrów, podłączane do pokojowego mastera;2-gnd-1-12v. Jakoś tak ;) Audio czysto dla szpanu - jeśli się nie uda to jakiś inny interface będzie, albo dodatkowe zasilanie. Protokół rzeźbię sam - sposób arbitrażu też mój, ale jak znalazłem w necie to jest gdzieś podobny ;) Gniazdka i światło jeszcze do ustalenia. W każdym razie planuję 8 bit pwm wykorzystać. W każdym pokoju centralny procek, obsługujący: gniazdka, wyłączniki, światło, temp, grzejnik i ewentualny dodatkowy osprzęt. W ścianach też chcę mieć gniazdka na magistralę, abym mógł się z laptopem, albo urządzeniem do serwisowania podpiąć. Urządzenia typu rejestratory itp podpięte bezpośrednio do magistrali. Pokojowe procki w łatwo dostępnych miejscach, razem z zasilaczami dla urządzeń. Muszę mieć możliwość przeprogramowywania. Samo włączanie, wyłączanie świateł będzie się odbywać już w procku pokojowym - będzie miał "wprane" co ma zrobić. Oczywiście możliwość zdalnego odczytu stanu i zdalnej zmiany stanu też będzie - po to ta magistrala w końcu. Będzie również urządzenie, do rejestrowania stnaów urządzeń, zaników zasilania itp. Niestety CO mam już dość zautomatyzowane, to nie uda mi się nic ciekawego podłączyć. Ewentualnie przy grzejnikach zaworki i regulacja temperatury. Planuję budowę stacji meteo - przydatne w powiadamianiu i tym, że trzeba okna zamknąć, ciuchy z pola pozbierać itp. W kilku oknach pewnie będą siłowniki - nie łudźcie się, że na parterze ;) i będzie wietrzenie domu. Nie wiem, co jeszcze wszystko opracowuję na bieżąco. Niestety żaden model jeszcze nie powstał. Mam zajęcie informatyczne teraz, to nie mam jak się tym wszystkim zająć.
  Chcesz to daj znać na gg ;)
  Pozdrawiam
  Paweł


  PS - 8 bitowe PWM dla oświetlania w domu - 8 bit, bo tyle będzie miała paczka danych z magistrali ;)
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Helpful post
  #32
  Xaveri
  Level 17  
  Po pierwsze:
  Zerknijcie do wątku w "DSP i Transmisja" - jest tam opis i pcb konwertera USB - RS485. Scalak który "przerabia" dane z USB na UART jest powszechnie znany - jest biblioteka DLL - można pisać programy np w Delphi bez konieczności używania wirtualnego COMa.

  Po drugie:
  wrote:
  Chcę puścić w domu magistralę danych. 1 magistrala dla wszystkiego - puszczone skrętką 8przewodową(2:12V;1:5V;3:GND;2szyna)

  Daruj sobie. Spadki napięcia na skrętce będą problemem. Proponuję zasilacz tak z 16V i przy każdym układzie stabilizator na 12V (jak potrzebne) i na 5V.

  Po trzecie:
  Ja też właśnie wdrażam się w temat. Z tym, że jendą z funkcji mojego inteligentnego domu TEŻ będzie stacja meteo, którą właśnie projektuję. Pozwoli to na bardziej ekonomiczne sterowanie ogrzewaniem i wentylacją (w przyszłości). Mam już gotowy moduł do pomiaru temperatury, wilgotności i ciśnienia :). Czekają na zaprojektowanie: - moduł "do wiatru", nasłonecznienia i występowania burz oraz - opadów deszczu i poziomu pokrywy śnieżnej (ten z racji skomplikowania opcjonalnie).

  Po czwarte:
  Ja "jadę" na RS485.
  Kabel - skrętka UTP kategorii 5 - 2 pary - Ethernet, 1 para zasilanie, 1 para RS485. Choć ze względu na spadki napięcia zastanawiam się nad położeniem dodatkowego kabla dla RS485, a zasilanie po 2 parach (mam sprzęt sieciowy korzystający z zasilania po skrętce - PoE dlatego kładzenie oddzielnie zasilania - co było by nawet korzystne, mija się z celem - dodatkowy kabel ciągnąć na dach jak już jest UTP - odpada). Ew. zupełnie oddzielny kabalek do IDom - 4 żyły (2 zasilanie i 2 magistrala)

  Po piate:
  Są scalaki (tzw. 1/8 ) których na jednej linii RS485 może być aż 256. 1/8 w tym przypadku oznacza 1/8 standardowej obciążalności linii...
 • #33
  Kuniarz
  Moderator of Designing
  To 16V w magistrali i stabilizatory w urządzeniach to w sumie nie głupie, ale.... czy taki 7805 nie spoci się za bardzo ?
  Mam taki plan, żeby w trakcie remontu (już tuż tuż) od razu kłaść do każdego gniazdka i do każdej puszki włącznika światła oddzielną linię skrętką, zebrać je w jednym centralnym punkcie i .. w sumie tam połączyć w gwiazdę. Dobrze kombinuję ?
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #34
  Fyszo
  GSM specialist
  Mam znajomego co zakłada sieci i on zawsze jak ma coś zasilić to daje 5V więcej i stabilizator po drugiej stronie kabla, tylko że on daje przetwornicę a nie liniowy.
 • #35
  Xaveri
  Level 17  
  Kuniarz wrote:
  To 16V w magistrali i stabilizatory w urządzeniach to w sumie nie głupie, ale.... czy taki 7805 nie spoci się za bardzo ?
  Mam taki plan, żeby w trakcie remontu (już tuż tuż) od razu kłaść do każdego gniazdka i do każdej puszki włącznika światła oddzielną linię skrętką, zebrać je w jednym centralnym punkcie i .. w sumie tam połączyć w gwiazdę. Dobrze kombinuję ?


  Na allegro są przetworniczki wielkością przypominające 7805 o wydajności prądowej 0.9A. Można zastosować...

  No właśnie... RS485 powinien w zasadzie być w formie takiej jak stare sieci komputerowe oparte o koncentryk, tzn. jedna linia z powpinanymi modułami bez rozgałęzień żeby odbić sygnału nie było... Jeszcze nie wiem jak to rozwiążę... Kładzenie oddzielnego kabla do każdego drobiazgu nie bardzo mi się uśmiecha tym bardziej, że niedawno (5 lat temu) ryłem ściany kładąc nową instalację elektryczną... Tyle,że wtedy nie myślałem w ogóle o IDom...
 • #36
  Kuniarz
  Moderator of Designing
  Ja chyba zaryzykuje i rozprowadzę magistralę gwiazdą. Mieszkanie nie jest wielkie - jakieś 70 m2, więc odcinki skrętki nie będą dłuższe niż 15 m. tak i tak będę rył w ścianach pod instalację elektryczną więc jeden kabel więcej nie zaszkodzi.
  Hmmmm... właśnie - czy jest w takim razie celowe zastosowanie skrętki ekranowanej ?
 • #37
  Xaveri
  Level 17  
  Też mam pytanie o kabel - jaki 4 żyłowy ze skręconymi parami ? (tylko żeby przekrój był większy jak w skrętce komputerowej).
 • #39
  Marckos
  Level 10  
  Realizuje projekt automatyki domowej opartej o RS485 wykorzystując protokół modbus. Jednostką centralną jest tani PLC (firmy nie podam żeby nie było reklamy). Z moich doświadczeń proponuje zainwestować w kabel ekranowany i skręcony. W ramach testów zastosowaliśmy kabel telefoniczny nieskręcony transmisja padła na odcinku 4m (musieliśmy włączyć terminatory). Natomiast gdy użyliśmy kabla skręconego wszystko śmigało na odcinku 770 m bez terminatorów. Obecnie opracowaliśmy już ściemniacz do żarówek oraz czujnik temperatury (oparte na modbusie RTU). Teraz wystarczy podpiąć np: siłowniki zaworu i można pisać program na PLC do sterowania ogrzewaniem :)